Polročné vysvedčenia klubov Premier League: Arsenal

publikované pred rokom ~ čítanie na 3 minúty

Polročné vysvedčenia klubov Premier League: Arsenal

Sezóna Premier League má dlhú prestávku, pretože v Katare sa konajú vôbec prvé zimné majstrovstvá sveta vo futbale. Pre niektoré špičkové kluby je to nevítané prerušenie, ktoré môže zastaviť ich dynamiku, pre ostatných je to vítaná úľava od zlej formy a zatracujúcich titulkov. Bilancujeme prvú polovicu sezóny jednotlivých klubov najvyššej anglickej súťaže.

VPN365.EU

Celková známka: 1

Bola doterajšia sezóna nad alebo pod očakávaniami?

Vzhľadom na to, že Arsenal zostáva na čele ligy s päťbodovým náskokom, možno povedať, že táto sezóna jednoznačne prekonala očakávania. Po tom, čo v minulom ročníku chýbali kanonierom dva body do prvej štvorky, bolo cieľom tohto ročníka konečne sa kvalifikovať do Ligy majstrov, ale zatiaľ sú dokonca jedným z adeptov na zisk ligového titulu.

Šírka kádra však nie je veľká a v januári by sa zišlo doplniť káder o nejaké posily. Popracovať treba aj na produktivite. Kanonieri prekonávajú svoje xG (očakávané góly), ale boli zápasy, ktoré mali jednoznačne vyhrať väčším rozdielom a boli potrestaní za to, že zápas nedokázali rozhodnúť už skôr. Aj napriek tomu majú za sebou výnimočný štart do sezóny.

Najvýraznejší okamih sezóny?

Viacero výkonov dokázalo, že úroveň Arsenalu sa oproti minulej sezóne zvýšila, počnúc víťazstvom 2:0 na pôde Crystal Palace v úvodný deň sezóny. Prekonanie neúspechov proti Fulhamu a Aston Ville tiež poskytlo pohľad na odhodlanejšie mužstvo.

Výkon, ktorý najviac naznačil ich rast, však bolo víťazstvo 3:2 nad Liverpoolom. Rýchly začiatok oboch polčasov a reakcia na inkasované góly boli výnimočné. Mužstvu tento výsledok pomohol hlavne po psychickej stránke, pretože bol dôkazom toho, že kanonieri vedia hrať otvorenú partiu aj s ďalšími tímami z top šestky.

Najhorší okamih sezóny?

Niektorí možno predpokladajú, že to pripadne jedinej prehre Arsenalu v tejto sezóne (proti Manchestru United), ale remíza 1:1 proti Southamptonu bola hrozivejšia. Po silnom začiatku nasledovalo márnotratné zakončovanie a v druhom polčase sa vytratil pokoj na lopte, ktorý bol zvyčajne prítomný počas celého ročníka. Popoludnie sa postupne zhoršovalo, Arsenal potreboval reset a nakoniec bol za pokles svojich štandardov potrestaný prehrou 0:2 v Európskej lige s PSV.

Hráčom roka je zatiaľ...

Arsenal má kandidátov naprieč celým ihriskom. William Saliba a Benjamin White zosobňujú pokoj na pravej strane obrany, zatiaľ čo Oleksandr Zinchenko zvýšil technickú úroveň a pozičnú nepredvídateľnosť na ľavej strane. Bukayo Saka a Gabriel Martinelli naďalej predstavujú neustálu hrozbu, zatiaľ čo Gabriel Jesus pozdvihol fungovanie prednej línie ako celku.

Kto musí po prestávke najviac zabrať?

Nikto z hráčov Arsenalu, ktorí pravidelne nastupujú v základnej zostave, nemá čo dokazovať. Všetci prispeli k tomuto vydarenému štartu do sezóny. Podobne ako v minulej sezóne budú mať čo dokazovať hráči, ktorí zvyknú hrať v Európskej lige alebo nastupovať z lavičky.

Dvojica s najreálnejšou šancou presadiť sa do tohto tímu (keď budú fit) sú Kieran Tierney a Emile Smith Rowe. Tierney by po majstrovstvách sveta mal byť solídnou konkurenciou pre Zinchenka, zatiaľ čo kvality Rowea sú dobre známe.

Albert Sambi Lokonga je tým záložníkom, ktorý musí dokázať, že dokáže byť spoľahlivejší. Návrat Mohameda Elnenyho po zranení by však mal zmierniť tlak na jeho post.

Hráči odchádzajúci na šampionát v Katare

Gabriel Jesus, Gabriel Martinelli (obaja Brazília), Takehiro Tomiyasu (Japonsko), Granit Xhaka (Švajčiarsko), William Saliba (Francúzsko), Matt Turner (USA), Aaron Ramsdale, Ben White, Bukayo Saka (všetci Anglicko), Thomas Partey (Ghana)

Čo sa bude v klube diať počas šampionátu

Hráči Arsenalu, ktorí nie sú na šampionáte, dostanú niekoľko týždňov dovolenky. Vrátia sa na London Colney, kde budú trénovať na domácom trávniku, a potom sa začiatkom decembra vydajú do Dubaja na zimné sústredenie. Cieľom je zopakovať úspešný výjazd z minulej sezóny, keď boli pozvané aj rodiny hráčov, aby sa zájazd stal kombináciou oddychu a regenerácie. Počas pobytu v Dubaji by mal Arsenal odohrať priateľské zápasy proti Lyonu a AC Miláno

Všetci hráči, ktorých krajiny vypadnú z majstrovstiev sveta po skupinovej fáze alebo na začiatku vyraďovacích bojov, absolvujú krátku cestu z Kataru do SAE, aby sa pripojili k skupine na turné. Tam budú mať čas na rodinu a krátku prestávku pred opätovným začlenením do tímu. 

Po návrate do Londýna plánuje Arsenal ďalší zahrievací zápas na Emirates v ten istý víkend ako je plánované finále majstrovstiev sveta. 

Prečítajte si tiež