Kto vlastní jednotlivé kluby Premier League?

publikované pred 4 mesiacmi ~ čítanie na 7 minút

Kto vlastní jednotlivé kluby Premier League?

Pravidlá týkajúce sa vlastníctva viacerých klubov by sa mohli čoskoro sprísniť, pričom prezident UEFA Aleksander Čeferin nedávno povedal, že ide o "najväčší problém, ktorý aktuálne nemáme ošetrený". Otázka modelov vlastníctva viacerých klubov je opäť v centre pozornosti.

VPN365.EU

Manchester City a Girona sú na postupových miestach do Ligy majstrov, pričom majiteľ City, spoločnosť City Football Group, vlastní aj 47 % akcií Girony.

Pravidlá UEFA bránia tomu, aby mal niekto "kontrolu alebo vplyv" nad dvoma klubmi v tej istej súťaži UEFA, a v marci Čeferin povedal, že je potrebné "tieto pravidlá prehodnotiť".

Minulý mesiac sa pre The Telegraph vyjadril, že problémom je "vnímanie" integrity, ak sa v tej istej súťaži stretnú kluby pod rovnakou kontrolou.

V roku 2017 UEFA rozhodla, že RB Lipsko a Red Bull Salzburg - oba kluby sú spojené s výrobcom energetických nápojov Red Bull - môžu hrať v Lige majstrov.

UEFA v uvedenom roku vydala stanovisko, že "žiadna fyzická alebo právnická osoba nemala rozhodujúci vplyv na viac ako jeden klub" a nemalo to teda vplyv na integritu súťaže.

Aké opatrenia sú zavedené?

Na začiatku tejto sezóny museli Brighton a Aston Villa vykonať "významné zmeny", aby splnili pravidlá UEFA.

Majiteľ Brightonu Tony Bloom sa angažuje v belgickom klube Royale Union Saint-Gilloise, pričom oba tímy pôsobia v Európskej lige. Majitelia Villans majú podiel v portugalskom klube Vitoria Guimaraes a oba sa objavili v Európskej konferenčnej lige.

UEFA uviedla, že zavedené zmeny "podstatne obmedzujú vplyv investorov a ich rozhodovaciu právomoc nad viac ako jedným klubom, čím sa zabezpečuje dodržiavanie pravidiel o vlastníctve viacerých klubov".

Okrem toho sa zúčastnené kluby dohodli, že si nebudú navzájom prevádzať hráčov "formou trvalých prestupov alebo hosťovaní, až do septembra 2024", ani "používať žiadne spoločné databázy skautov alebo hráčov".

V novembri kluby Premier League hlasovali proti prijatiu pravidla, že kluby si nebudú môcť vymieňať hráčov formou hosťovania so spriaznenými klubmi s rovnakým vlastníkom.

Modely vlastníctva v Premier League

Arsenal

Američan Stan Kroenke získal 9,9 %-ný podiel v Arsenale v roku 2007 a už v roku 2011 sa stal väčšinovým akcionárom. V roku 2018 prevzal 100 %-né vlastníctvo klubu.

Vlastní spoločnosť Kroenke Sports and Entertainment, holdingovú spoločnosť Arsenalu a účastníka Major League Soccer Colorado Rapids.

Aston Villa

Majitelia Nassef Sawaris a Wes Edens, ktorých skupina sa označuje ako V Sports, kúpili kontrolný podiel v klube v roku 2018.

V marci minulého roka spoločnosť V Sports kúpila 46 %-ný podiel v portugalskom klube Vitoria Guimaraes. V júli, po tom, ako sa oba kluby kvalifikovali do Európskej konferenčnej ligy, znížila svoj podiel na 29 %, aby vyhovela pravidlám UEFA.

Brentford

Majiteľ Matthew Benham prvýkrát prevzal plnú kontrolu nad Brentfordom v júni 2012 po tom, ako v roku 2005 investoval do svojho klubu, ktorému fandil už ako chlapec.

Benham vlastnil aj väčšinový podiel v dánskom klube FC Midtjylland, ale v auguste ho predal.

Brighton

V roku 2009 si Tony Bloom, ktorý je fanúšikom Brightonu, zabezpečil 75 %-ný podiel v klube a v roku 2018 dokončil prevzatie belgického klubu Saint-Gilloise.

V júli, po tom, ako sa oba kluby kvalifikovali do Európskej ligy, sa Bloom stal menšinovým akcionárom Unionu a prezident Alex Muzio zvýšil svoju investíciu a stal sa väčšinovým akcionárom, aby splnili pravidlá UEFA.

Bournemouth

V roku 2022 majiteľ Bournemouthu Maxim Demin predal svoj 100 %-ný podiel v klube spoločnosti Black Knight Football Club amerického podnikateľa Billa Foleyho.

Foley je predsedom spoločnosti Cannae Holdings Inc, ktorá má v klube 50,1 %-ný podiel. Skupinu menšinových vlastníkov vedie hollywoodsky herec Michael B. Jordan, pre ktorého je to prvý vstup do vlastníctva v profesionálnom športe.

V januári 2023 Foley kúpil menšinový podiel vo francúzskom klube Ligue 1 Lorient a v novembri získal licenciu na expanzný tím v austrálskej A-League, ktorý bude mať sídlo v Aucklande na Novom Zélande. Minulý mesiac Škótska futbalová asociácia povolila Foleymu kúpu klubu Hibernian z Premiership, pričom jeho menšinový podiel nesmie prekročiť 29,99 % a nesmie brániť Hibs hrať v Európe.

Burnley

Americká investičná skupina ALK Capital dokončila prevzatie Burnley kúpou 83 %-ného podielu v roku 2020 a minulý mesiac sa dohodla na "strategickom vzťahu" so škótskym prvoligistom Dundee.

V máji minulého roka oznámila svoju investíciu do Burnley bývalá hviezda NFL JJ Watt a jeho manželka Kealia Ohai Watt, bývalá americká futbalová hráčka.

V auguste Burnley oznámilo, že do klubu investovala aj americká športová a zábavná YouTube skupina Dude Perfect.

Chelsea

Americký investor Todd Boehly a súkromná kapitálová spoločnosť Clearlake Capital v roku 2022 dokončili prevzatie Chelsea za 4,25 miliardy libier.

Boehly je tiež spoluvlastníkom sedemnásobných majstrov sveta v bejzbale Los Angeles Dodgers, amerického ženského basketbalového tímu Los Angeles Sparks a klubu NBA Los Angeles Lakers.

V júni sa majitelia Chelsea dohodli na kúpe väčšinového podielu vo francúzskom klube Ligue 1 Štrasburg.

V niektorých kruhoch panujú obavy, či sa na Stamford Bridge angažuje aj Saudská Arábia. Klub odmietol, že saudskoarabský verejný investičný fond (PIF), ktorý vlastní podiel v spoločnosti Clearlake Capital, by sa priamo či nepriamo angažoval v klube.

Crystal Palace

Crystal Palace je jedným z piatich klubov, ktoré vlastní spoločnosť Eagle Football Holdings Johna Textora. Tá kúpila 40 %-ný podiel v roku 2021 a vlastní aj brazílske Botafogo, belgický prvoligový klub RWD Molenbeek a americkú akadémiu FC Florida.

Textor v roku 2022 dokončil prevzatie francúzskeho Lyonu.

Everton

Farhad Moshiri sa stal hlavným akcionárom v roku 2016 kúpou 49,9 % akcií Evertonu. Odvtedy svoj podiel zvýšil na 94,1 %.

V septembri bol však Everton blízko k predaju miamskej investičnej spoločnosti 777 Partners. Toto potenciálne prevzatie musí ešte ratifikovať Premier League.

Spoločnosť investovala do rôznych futbalových klubov po celom svete vrátane Vasco de Gama v Brazílii, Standard Liege v Belgicku a nemeckej Herthy Berlín. Firma vlastní aj podiel v španielskom klube FC Sevilla, ktorý v minulej sezóne vyhral Európsku ligu.

Fulham

Shahid Khan kúpil Fulham v roku 2013. Vlastní aj tím NFL Jacksonville Jaguars a spolu so svojím synom Tonym, ktorý je prezidentom a výkonným riaditeľom spoločnosti AEW, vlastní wrestlingovú spoločnosť All Elite Wrestling (AEW).

Liverpool

Fenway Sports Group kúpila Liverpool v roku 2010 za 300 miliónov libier. V roku 2021 kúpila súkromná investičná spoločnosť Redbird Capital Partners podiel v klube za približne 735 miliónov USD (533 miliónov GBP).

Spoločnosť Redbird vlastní klub AC Miláno zo Serie A a francúzsky klub Toulouse z Ligue 1.

Luton Town

Luton vlastní skupina Luton Town Football Club 2020, ktorej predsedom je David Wilkinson. Významný podiel v spoločnosti má riaditeľ Paul Ballantyne.

Manchester City

Skupinu City Football Group (CFG), ktorú založili Mansour bin Zayed Al Nahyan a Khaldoon Al Mubarak, vlastnia tri organizácie. Väčšinový podiel 81 % vlastní Abu Dhabi United Group, americká spoločnosť Silver Lake vlastní 18 % a čínske firmy China Media Capital a CITIC Capital majú 1 %-ný podiel.

CFG má vo svojom portfóliu 12 klubov vrátane Girony, Mumbai City, Melbourne City, New York City, Palerma a klubov v Južnej Amerike a Ázii.


Manchester United

V decembri sa Sir Jim Ratcliffe dohodol na kúpe 25 %-ného podielu v Manchesteri United za približne 1,3 miliardy USD (1 miliarda GBP). Ratcliffova skupina Ineos Group prevezme kontrolu nad futbalovými operáciami.

Ineos vlastní francúzsky klub Nice, ktorý je druhý v Ligue 1 a má dobré predpoklady kvalifikovať sa do budúcej sezóny Ligy majstrov a tiež švajčiarsky prvoligový klub Lausanne.

Newcastle United

Newcastle vlastní saudskoarabský Verejný investičný fond (PIF), ktorý poskytol 80 % finančných prostriedkov na prevzatie klubu v roku 2021. PIF disponuje majetkom, ktorého hodnota sa údajne pohybuje medzi 250 a 700 miliardami libier, čo - teoreticky - robí z Newcastle jeden z najbohatších klubov na svete.

V júni PIF prevzala štyri popredné saudskoarabské kluby - Al-Nassr, Al-Hilal, Al-Ahli a Al-Ittihad.

V novembri Premier League hlasovala o dočasnom zákaze hosťovaní hráčov od spriaznených klubov, ale tento návrh napokon nezískal dostatočnú podporu. Znamená to, že Newcastle bude môcť podpisovať zmluvy s hráčmi z klubov kontrolovaných ich saudskými vlastníkmi.

Počas januárového prestupového obdobia bol stredopoliar Newcastle Miguel Almiron spájaný s prestupom do saudskej strany Al-Shabab, ktorá však nie je vo vlastníctve PIF.

Nottingham Forest

Grécky lodný magnát Evangelos Marinakis kúpil 100 % akcií Nottinghamu Forest od Fawaza Al-Hasawiho v roku 2017. Majitelia založili novú spoločnosť NF Football Investments Ltd, registrovanú v Spojenom kráľovstve.

Marinakis je od roku 2010 aj majiteľom gréckeho prvoligového klubu Olympiakos a od novembra aj portugalského klubu Rio Ave.

Sheffield United

V roku 2013 princ Abdullah kúpil 50 % akcií Sheffieldu United. Napriek návratu klubu do Premier League dal princ Abdullah jasne najavo svoj zámer klub predať. Vo februári minulého roka sa objavili správy, že prevzatie nigérijským miliardárom Dozym Mmobuosim je v "pokročilom štádiu", ale k žiadnej dohode napokon nedošlo.

Princ Abdullah je zakladateľom skupiny United World Group, ktorá vlastní 75 % akcií belgického klubu Beerschot a plne vlastní saudskoarabský druholigový tím Al-Hilal United, francúzsky tím Chateauroux a indický celok Kerala United.

Tottenham

Britská investičná spoločnosť ENIC International vlastní 87 % akcií Tottenhamu. Rodinný fond Joea Lewisa vlastní 70 % ENIC a zvyšok patrí rodinnému fondu predsedu Spurs Daniela Levyho.

ENI koncom 90. rokov investovala do Rangers, Slavie Praha, AEK Atény, Vicenza Calcio a Bazileja, ale v roku 2007 tieto akcie predala, aby získala väčší podiel v Tottenhame.

West Ham

Väčšinu akcií West Hamu si rozdelili David Sullivan (38 %), majiteľ Sparty Praha Daniel Křetínský (27 %) a Vanessa Gold (25 %).

Goldovej akcie patrili jej otcovi Davidovi až do jeho smrti v januári minulého roka. Tieto akcie potom prešli na Vanessinu sestru Jacqueline, ktorá však v marci zomrela a zanechala ich Vanesse.

Český podnikateľ Křetínský prevzal 27 % akcií West Hamu v roku 2021 a mal výrazný vplyv na to, že klub do kádra priviedol jeho krajanov Vladimíra Coufala, Tomáša Součka či Alexa Krála.

Wolves

Wolves vlastní čínska investičná spoločnosť Fosun Group na čele s Guo Guangchangom.

Manželka Guangchanga, Jenny Wang, vlastnila väčšinu akcií švajčiarskeho klubu Grasshoppers, ale minulý mesiac ich predala klubu MLS Los Angeles FC.

Zdroj: BBC