Analýza hodnoty tímu Arsenalu vo výške 1,13 miliardy libier

publikované pred 5 mesiacmi ~ čítanie na 9 minút

Analýza hodnoty tímu Arsenalu vo výške 1,13 miliardy libier

Tím spoločnosti Twenty First Group (TFG) odhaduje kombinovanú trhovú hodnotu kádra Arsenalu na 1,13 miliardy libier (1,44 miliardy dolárov). Podľa ich odhadu má Arsenal druhý najhodnotnejší tím po Manchesteri City - a to nielen v Premier League, ale aj vo svetovom futbale. Ak sú tieto údaje aspoň trochu správne, je to pre Arsenal dobrá správa.

Doména na predaj

TFG stanovila individuálnu odhadovanú trhovú cenu každého hráča v tíme Mikela Artetu. Ich model odhaduje pravdepodobnú predajnú cenu hráča v prípade, že by bol dnes predaný do iného klubu, pričom zohľadňuje výkonnosť, vek, pozíciu, skúsenosti a stav jeho aktuálneho kontraktu. TFG pripúšťa, že model nemôže zohľadniť "dynamiku trhu", ktorý zahŕňa napríklad nedostatok hráčov na konkrétnej pozícii.

Tu je niekoľko kľúčových postrehov:

Odhadovaná kombinovaná trhová hodnota kádra Arsenalu je až 1,13 miliardy libier.

Hodnota kádra Arsenalu je tesne pred Realom Madrid, ktorý je na treťom mieste.

Najhodnotnejší hráč Arsenalu (Bukayo Saka) je zároveň hodnotený ako tretí najhodnotnejší hráč na svete, za Judeom Bellinghamom a Erlingom Haalandom.

Martin Odegaard (121 miliónov libier) je druhým najhodnotnejším záložníkom na svete, hneď za Bellinghamom.

William Saliba má cenu 71,5 milióna libier, čo z neho robí druhého najhodnotnejšieho obrancu na svete za Rubenom Diasom (74 miliónov libier).

Bukayo Saka

Vek: 22 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 131 miliónov libier

Saka sa svojou cenou právom radí medzi svetovú futbalovú elitu. Jeho referencie hovoria samy za seba: dosiahol úspechy v Premier League a teraz aj v Lige majstrov, je rastúcou komerčnou hviezdou a zažiaril na viacerých medzinárodných turnajoch. Vo veku 22 rokov sa ešte môže zlepšovať. Arsenal zvýšil jeho hodnotu aj tým, že ho v máji 2023 zaviazal novou štvorročnou zmluvou. Ako hráč akadémie nestál Arsenal nič a v prípade jeho predaja by sa celá čiastka v zmysle PSR (pravidlá ziskovosti a udržateľnosti Premier League) počítala ako čistý zisk. Pre mnohých fanúšikov je však jednoducho na nezaplatenie. Ak by mal teraz prestúpiť, TFG má určite pravdu, že by sa pridal k malej skupine hráčov, ktorých prestupová hodnota je viac ako 100 miliónov libier.

Martin Odegaard

Vek: 25 rokov

Platnosť zmluvy: 2028

Odhadovaná hodnota TFG: 121 miliónov libier

Podobne ako Saka, aj kapitán klubu Odegaard sa nedávno zaviazal k novej dlhodobej zmluve. Jeho progres v Arsenale bol dramatický a sezóna 2022/23 bola určite vrcholom jeho doterajšej kariéry. Arsenal zaplatil za hráča v roku 2021 Realu Madrid iba 35 miliónov eur (30 miliónov libier). Nemôžeme si byť síce istí, že by vyniesol toľko, koľko odhaduje TFG, ale ak by sa niekedy sťahoval, očakával by sa pre kanonierov obrovský zisk.

Declan Rice

Vek: 25 rokov

Platnosť zmluvy: 2028

Odhadovaná hodnota TFG: 96,6 milióna libier

Keď Arsenal minulé leto zaplatil za Ricea 105 miliónov libier, všeobecne sa tvrdilo, že kanonieri hráča preplatili, aby získal muža, ktorého chcel mať Arteta vo svojom kádri zo všetkých najviac. To sa pravdepodobne odzrkadlilo v tomto revidovanom ocenení. To, že si hráč, ktorý je primárne defenzívnym záložníkom, udržiava takú mimoriadne vysokú hodnotu, svedčí o úrovni výkonov, ktoré od podpisu zmluvy podáva.

Gabriel Jesus

Vek: 26 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 90 miliónov libier

Jesus je vynikajúci hráč a jeden z najdynamickejších útočníkov v Premier League. Hodnotenie spoločnosti TFG pravdepodobne zohľadňuje skutočnosť, že ak by niekedy opustil Arsenal, pravdepodobne by prestúpil do iného európskeho veľkoklubu. Napriek tomu sa zdá byť dosť optimistické naznačovať, že Arsenal by mohol takto efektívne zdvojnásobiť svoju investíciu do brazílskeho internacionála. Jesus by musel zažiť veľmi plodnú druhú polovicu sezóny, aby Arsenal za neho mohol požadovať čiastku na takejto úrovni.

Gabriel Martinelli

Vek: 22 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 89,4 milióna libier

Martinelli je súčasťou kontingentu mladých hráčov, ktorých si Arsenal zabezpečil novou dlhodobou zmluvou, aby ochránil ich hodnotu. Hoci jeho produktivita v tejto sezóne klesla, stále je hráčom so značným potenciálom. Keď sa pozriete na 100 miliónov eur, ktoré v januári 2023 zaplatila londýnska Chelsea za Mykaila Mudryka, tak sa toto ocenenie nezdá byť neprimerané.

Kai Havertz

Vek: 24 rokov

Platnosť zmluvy: 2028

Odhadovaná hodnota TFG: 72 miliónov libier

Havertzova hodnota sa medzi fanúšikmi Arsenalu ukázala byť viac ako dosť kontroverznou témou, preto je zaujímavé sledovať, že TFG mu prisudzuje podobnú hodnotu. Stále sa zdá, že je to veľa peňazí, ale možno si postupne zvykneme na to, že za univerzálnejších hráčov medzinárodnej úrovne sa budú očakávať presne takéto čiastky.

William Saliba

Vek: 22 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 71,5 milióna libier

Skutočnosť, že TFG uviedla Salibu ako druhého najhodnotnejšieho obrancu na svete, hneď po Diasovi, hovorí sama za seba. Hoci obaja hráči pravdepodobne ešte nedosiahli vrcholný vek stredného obrancu, Saliba je o štyri roky mladší, takže potenciálne predstavuje lepšiu investíciu. Ocenenie hráča berie do úvahy, že za obrancov sú kluby zvyčajne ochotné zaplatiť nižšie čiastky ako za útočníkov. Saliba však má talent na to, aby sa stal výnimkou. Ak bude naďalej napredovať súčasným tempom a trh sa bude naďalej nafukovať, má potenciál stať sa obrancom za 100 miliónov libier.

Gabriel 

Vek: 26 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 53,4 milióna libier

Spolu s Odegaardom predstavuje Gabriel jeden z najhodnotnejších podpisov Artetovej éry, keďže prišiel z Lille iba za 27 miliónov libier. Odvtedy sa stal pravidelným členom kádra Arsenalu a plnohodnotným brazílskym reprezentantom. Skupina TFG to vyjadrila slovami, že jeho hodnota sa po prestupe do Anglicka prakticky zdvojnásobila. Minulé leto sa o Gabriela zaujímala Saudská Arábia. Ak by sa tam niekedy presťahoval, Arsenal by mohol očakávať ešte vyššiu sumu.

Oleksandr Zinchenko 

Vek: 27 rokov

Platnosť zmluvy: 2026

Odhadovaná hodnota TFG: 47 miliónov libier

Arsenal za hráča zaplatil 32 miliónov libier, takže je trochu prekvapujúce, že Zinčenko má aktuálne vyššiu hodnotu. Má 27 rokov a je vo veku, keď sa hodnota obrancu môže začať znižovať. Zinčenkova zmluva vyprší v lete 2026 a ak by sa mu umožnilo vstúpiť do posledných dvoch rokov zmluvy, jeho hodnota by určite klesla. Arsenal sa nachádza v situácii, keď sa musí rozhodnúť, či predĺži s hráčom zmluvu alebo ho predá.

Ben White

Vek: 26 rokov

Platnosť zmluvy: 2026

Odhadovaná hodnota TFG: 42,8 milióna libier

Keď sa Arsenal v lete 2021 rozlúčil s 50 miliónmi libier za podpis Whitea, niektorí ľudia zdvihli svoje obočie. Napokon je však cenným prínosom pre napredovanie klubu. Jeho univerzálnosť - len málokto dokáže tak dobre hrať na poste stredného obrancu i krajného obrancu - zvyšuje jeho hodnotu. White rokuje s Arsenalom o novej dlhodobej zmluve. Ak ju napokon hráč podpíše, kanonieri ochránia jeho hodnotu.

Eddie Nketiah

Vek: 24 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 38,1 milióna libier

Strelci sú vždy drahí a Nketiahova pôsobivá priemerná bilancia gólov na 90 minút znamená, že by bol pravdepodobne žiadaným artiklom. Táto suma sa môže zdať vysoká, ale treba si uvedomiť, že Nketiah je anglický reprezentant, ktorý sa pravdepodobne bude pohybovať v rámci anglickej Premier League. Ak by sa Arsenal niekedy rozhodol hráča predať, požadoval by značnú čiastku. Za hráča akadémie by to bol navyše pre Arsenal čistý zisk.

Jurrien Timber

Vek: 22 rokov

Platnosť zmluvy: 2028

Odhadovaná hodnota TFG: 35,8 milióna libier

Spoločnosť TFG zachovala Timberovu hodnotu v súlade s tým, koľko za neho Arsenal zaplatil minulé leto holandskému Ajaxu. Zranenie kolena, ktoré utrpel v auguste, mu zabránilo hrať počas väčšiny sezóny a preto je logické, že sa hodnota 22-ročného hráča nezmenila.

Leandro Trossard

Vek: 29 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 32,8 milióna libier

Od svojho prestupu z Brightonu sa Trossard dobre adaptoval. Ak by ho Arsenal chcel speňažiť, je možné, že by na ňom zarobil. Ale táto príležitosť bude pravdepodobne veľmi krátka. Belgický útočník je vo veku 29 rokov jedným zo starších hráčov v Artetovom kádri.

Fabio Vieira

Vek: 23 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 30 miliónov libier

Hodnota vo futbale môže dramaticky kolísať. Je celkom možné, že niekoľko dobrých výkonov by mohlo Vieiru posunúť na pozíciu, na ktorej by niektoré kluby boli ochotné zaplatiť 30 miliónov libier. Momentálne sa to však zdá nepravdepodobné - kombinácia zranení a slabej formy znamená, že portugalský záložník nemá príliš vysokú hodnotu.

Takehiro Tomiyasu

Vek: 25 rokov

Platnosť zmluvy: 2025

Odhadovaná hodnota TFG: 26,7 milióna libier

Nebyť zranení, Tomiyasu by mohol byť ocenený podstatne vyššie. Dokázal, že je šikovným a všestranným obrancom, ale má problémy so zraneniami a kondíciou znižujú jeho celkové hodnotenie. Podobne ako White, aj Tomiyasu je v rokovaní s klubom o novej zmluve, ktorá by jeho hodnotu ochránila.

Thomas Partey

Vek: 30 rokov

Platnosť zmluvy: 2025

Odhadovaná hodnota TFG: 25,5 milióna libier

Keď Arsenal uhradil čiastku v uvoľňovacej klauzule Thomasa Parteyho vo výške 50 miliónov eur, aby ho podpísal z Atletica Madrid, vedel, že na ňom pravdepodobne nikdy nezarobí. Zaplatenie takejto čiastky za 27-ročného záložníka znamenalo, že táto investícia nikdy neprinesie výraznú návratnosť. Odvtedy navyše Parteyho trápia problémy so zraneniami. Ak by za neho Arsenal na letnom trhu získal viac ako 20 miliónov libier, mohol by to považovať za úspech.

Reiss Nelson

Vek: 24 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 22,8 milióna libier

Na anglické talenty sa vždy viaže prémia, čo znamená, že ak si Arsenal za Nelsona vypýta takúto čiastko, nemusí to byť nereálne. V lete bude Arsenal určite v pokušení predať jedného alebo dvoch hráčov z akadémie, aby zmiernil svoje obavy o PSR - a Nelson sa momentálne zdá byť hlavným kandidátom.

Aaron Ramsdale

Vek: 25 rokov

Platnosť zmluvy: 2026

Odhadovaná hodnota TFG: 22,2 milióna libier

Ramsdale je ďalším hráčom, ktorý by sa mohol toto leto sťahovať do iného klubu. Po tom, čo ho David Raya vystriedal na poste brankárskej jednotky, bude chcieť prestúpiť do klubu, kde bude môcť pravidelne hrávať a chrániť si tak svoje miesto v anglickej reprezentácii. Arsenal zaplatil Sheffieldu United za Ramsdaleove služby čiastku, ktorá by sa nakoniec mohla vyšplhať až na 30 miliónov libier. V ideálnom svete by chcel túto sumu získať späť. Bohužiaľ, hodnota hráčov, ktorí nehrajú, má tendenciu klesať. Arsenal sa v tomto prípade možno bude musieť zmieriť so stratou.

David Raya

Vek: 28 rokov

Platnosť zmluvy končí: očakáva sa, že podpíše zmluvu do roku 2028

Odhadovaná hodnota TFG: 21,5 milióna libier

Je zaujímavé, že TFG stanovila hodnotu Ramsdalea a Rayu tak blízko. Zdá sa, že medzi nimi je pomerne malý rozdiel, a aj preto je ich situácia pomerne rovnaká - obaja očakávajú, že budú pravidelne hrávať.

Emile Smith Rowe

Vek: 23 rokov

Platnosť zmluvy: 2026

Odhadovaná hodnota TFG: 17,6 milióna libier

Ak by Arsenal predal Emile Smith Rowea za 17,6 milióna libier, predpokladáme, že by sa na Emirates Stadium vyrojili protestujúci, ktorí by chceli Edua ugrilovať na vlastnom grile. Napriek tomu stojí za to pripomenúť, že ide o hráča, ktorý v posledných dvoch sezónach nastúpil na jeden zápas Premier League a v lige neskóroval od apríla 2022. Vydarený záver sezóny 2023/24 by mohol priniesť výrazný nárast hodnoty hráča, ktorá by viac zodpovedala jeho talentu.

Jorginho

Vek: 32 rokov

Platnosť zmluvy: 2024

Odhadovaná hodnota TFG: 11,1 milióna libier

Odhadnúť hodnotu Jorginha je vzhľadom na jeho zložitú zmluvnú situáciu ťažké. Jeho zmluva vyprší na konci tejto sezóny, ale Arsenal má k dispozícii ročnú opciu. V každom prípade sa zdá nepravdepodobné, že by Arsenal získal späť to, čo zaplatil za hráča, ktorý bude mať tento rok 33 rokov.

Jakub Kiwior

Vek: 23 rokov

Platnosť zmluvy: 2028

Odhadovaná hodnota TFG: 7,1 milióna libier

Arsenal zaplatil za Kiwiora viac ako 20 miliónov eur, takže je zarážajúce, že jeho hodnota je tu výrazne nižšia. Môže ísť o situáciu, v ktorej mala určitý vplyv neschopnosť spoločnosti TFG zohľadniť dynamiku trhu. Kvalitných ľavonohých stredopoliarov je nedostatok, čo nepochybne prispelo k čiastke, ktorú Arsenal zaplatil za Kiwiora. Ak by prestúpil, tento pretrvávajúci nedostatok by pravdepodobne posunul jeho hodnotu späť do tejto oblasti.

Mika Biereth

Vek: 20 rokov

Platnosť zmluvy: 2025

Odhadovaná hodnota TFG: 3,7 milióna libier

Arsenal nedávno presunul Bieretha z úspešného hosťovania v Motherwelli do rakúskeho Sturmu Graz. Čiastočne sa tak mohlo stať preto, aby sa začal pripravovať na jeho prípadný predaj. Biereth strieľal góly počas celého svojho vývoja a zdá sa, že skôr či neskôr sa ho nejaký klub chytí.

Marquinhos

Vek: 20 rokov

Platnosť zmluvy: 2027

Odhadovaná hodnota TFG: 3,7 milióna libier

Tento mesiac si Arsenal stiahol Marquinhosa z hosťovania v Nantes. Arsenal mal pocit, že nedostáva dostatok minút, ktoré by pomohli jeho rozvoju. Krídelník bol odvtedy na tréningovom kempe s mládežníckym tímom Brazílie a je možné, že sa do februára opäť presunie na hosťovanie. Dobré výkony na letných olympijských hrách by mohli byť tým najlepším, čo by vylepšilo jeho hodnotu.

Reuell Walters

Vek: 19 rokov

Platnosť zmluvy: 2024

Odhadovaná hodnota TFG: 3,3 milióna libier

Walters je talentovaný obranca a preto si ho Arsenal bude chcieť zaviazať novou zmluvou. Jeho zmluva vyprší v lete a Walters sa musí rozhodnúť, či sa zaviaže klubu, v ktorom má obmedzené príležitosti v prvom tíme, alebo bude pokračovať vo svojom rozvoji inde.

Karl Hein

Vek: 21 rokov

Platnosť zmluvy: 2024

Odhadovaná hodnota TFG: 2,9 milióna libier

Napriek tomu, že Hein má na konte len niekoľko štartov v prvom tíme Arsenalu, je reprezentačným brankárom Estónska. Na konci tejto sezóny mu končí zmluva a Arsenal mu chce ponúknuť novú. To, či ju podpíše, však nie je vôbec isté. Hein sa blíži k štádiu, keď potrebuje pravidelne hrávať futbal v prvom tíme.

Mohamed Elneny

Vek: 31 rokov

Platnosť zmluvy: 2024

Odhadovaná hodnota TFG: 2,5 milióna libier

Primerane nízka hodnota pre hráča, ktorému v lete končí zmluva. Je pravdepodobné, že egyptský reprezentant odíde z klubu zadarmo.

Amario Cozier-Duberry

Vek: 18 rokov

Platnosť zmluvy: 2024

Odhadovaná hodnota TFG: 1,4 milióna libier

Toto ocenenie ukazuje hráčov potenciál, napriek obmedzenému pôsobeniu v prvom tíme. Ak sa nepresadí, Arsenal by pravdepodobne využil hosťovania na zvýšenie jeho hodnoty pred predajom. Najskôr ho však musia presvedčiť, aby súhlasil s novou zmluvou.

Cedric

Vek: 32 rokov

Platnosť zmluvy: 2024

Odhadovaná hodnota TFG: 1,2 milióna libier

Cedric má pred sebou posledných šesť mesiacov zmluvy, takže klub by bol rád, keby za neho v tejto fáze získal akúkoľvek sumu. Rovnako ako v prípade Elnenyho je pravdepodobné, že nakoniec odíde z klubu zadarmo.

Ostatní hráči

Vzhľadom na ich angažovanosť v prvom tíme v tejto sezóne poskytla spoločnosť TFG aj ocenenie hráčov akadémie Ethana Nwaneriho, Mylesa Lewis-Skellyho, Charlesa Sagoeho Juniora a Lina Sousu. S prihliadnutím na ich neskúsenosť a rôzne zmluvné situácie im určila celkovú hodnotu takmer 3 milióny libier.

Zdroj: The Athletic