Hrozí Manchesteru City a Chelsea zostup do nižšej súťaže?

publikované pred 7 mesiacmi ~ čítanie na 2 minúty

Hrozí Manchesteru City a Chelsea zostup do nižšej súťaže?

Podľa bývalého finančného poradcu Manchesteru City hrozí obhajcovi trofeje a londýnskej Chelsea zostup z Premier League po tom, čo Evertonu odpočítali 10 bodov, čo je silný precedens.

VPN365.EU

City čelí 115 údajným porušeniam finančných pravidiel Premier League a Chelsea by mohla čeliť kontrole kvôli údajným platbám spojeným s bývalým majiteľom Romanom Abramovičom.

Stefan Borson, právnik, ktorý pracoval pre City, po piatkovom zverejnení informácií o Evertone na Twitteri napísal: „Odpočítanie 10 bodov pre Everton sa mi zdá kruté za nie príliš závažné porušenie FFP [Financial Fair Play].“

„Sankcie proti City [ak sa preukážu] a teraz proti Chelsea [ak bude obvinená a prizná platby mimo účtovníctva] môžu potenciálne viesť k zostupu zo súťaže.“

Ešte vo februári po tom, čo City obvinili zo 115 porušení finančných pravidiel Premier League týkajúcich sa sponzorov a zmlúv v priebehu deviatich rokov, Borson hovoril o tom, že v prípade uznania viny by potenciálnou sankciou bolo preradenie do nižšej súťaže.

Na Twitteri vtedy napísal: „Či už je to alarmujúce alebo nie, samotný rozsah obvinení v PL je na takej úrovni, že ak sa preukáže, musí to viesť k zostupu z najvyššej súťaže.“

Novinár Mail Sport Nick Harris reagoval: „Stefan je bývalý finančný poradca Man City, fanúšik Man City, bývalý bankár, súčasný právnik, generálny riaditeľ a hlavný právny zástupca spoločnosti PLC, ktorá sa zaoberá obvineniami z historických účtovných problémov. Taktiež je dobre oboznámený s problematikou FFP. Takže je to zaujímavý pohľad.“

Správy zo začiatku tohto týždňa hovorili, že Chelsea bude čeliť kontrole Premier League v súvislosti so sériou platieb spojených s bývalým majiteľom Abramovičom. 

Denník The Guardian tvrdil, že Abramovič, ruský miliardár, ktorý vlastnil klub 19 rokov, kým na neho britská vláda minulý rok neuvalila sankcie, využíval na platby pre klub offshorové spoločnosti.

Premier League už vyšetruje Blues po tom, ako sa ich noví majitelia dozvedeli o "potenciálne neúplnom finančnom výkazníctve" spojenom s Abramovičovou érou pri vykonávaní hĺbkovej kontroly v rámci prevzatia.

Liga sa k obvineniam nevyjadrila, ale je pravdepodobné, že sa bude podrobne zaoberať oznámenými informáciami.

Hovorca Chelsea uviedol: „Tieto obvinenia vznikli ešte pred súčasným vlastníctvom klubu. Zakladajú sa na dokumentoch, ktoré klubu neboli predložené, a netýkajú sa žiadnej osoby, ktorá v súčasnosti v klube pôsobí.“

Portsmouth bol posledným tímom Premier League, ktorému boli odrátané body, keď v roku 2010 vstúpil do nútenej správy a dostal 10-bodový trest.

Finančné pravidlá boli v Premier League počas Covid-u uvoľnené, pričom všetky kluby utrpeli straty príjmov z predaja a komerčných príležitostí. Covid však zasiahol Everton viac ako väčšinu ostatných klubov, pričom ako poľahčujúcu okolnosť uvádzajú aj ruskú inváziu na Ukrajinu.

Everton tiež trvá na tom, že počas tohto obdobia bol otvorený a transparentný. Od roku 2021 boli v nútenej dohode s ligou, aby pracovali v rámci prísnych finančných usmernení a museli predávať, aby mohli nakupovať nových hráčov.

To sa prejavilo v posledných štyroch transferových oknách, pričom čisté výdavky Evertonu počas tohto obdobia boli -28 miliónov libier, čo je lepšie číslo ako mali takmer všetky kluby Premier League v tomto období. Toffees trvajú na tom, že je to dôkazom snahy klubu o dodržiavanie pravidiel.

Prečítajte si tiež