Chelsea čaká pod vedením Mauricia Pochettina svetlá budúcnosť, remíza s majstrom ukázala známky pokroku

publikované pred 8 mesiacmi ~ čítanie na 3 minúty

Chelsea čaká pod vedením Mauricia Pochettina svetlá budúcnosť, remíza s majstrom ukázala známky pokroku

Mauricio Pochettino sa ospravedlnil za svoju zúrivú reakciu po záverečnom hvizde pri osemgólovej remíze Chelsea s Manchesterom City. „Prekročil som hranicu,“ kajal sa argentínsky manažér. Šéfa Chelsea, ktorého rozčúlilo prerušenie poslednej akcie modrých, museli odtiahnuť od rozhodcu Anthonyho Taylora. „Takéto správanie nie je dobrým obrazom pre mňa a pre futbal,“ dodal na tlačovej konferencii. Pre fanúšikov Chelsea, najmä pre tých, ktorí boli prítomní počas vzrušujúceho večera na Stamford Bridge, to však len umocnilo pocit, že sa pod týmto manažérom konečne niečo pohlo dopredu.

Doména na predaj

Chelsea má o päť bodov horšiu bilanciu ako v rovnakej fáze minulej sezóny, ale fanúšikovia, ktorí sú zvyknutí na emocionálnu intenzitu Josého Mourinha, Antonia Conteho a Thomasa Tuchela, sa na Pochettina pozerajú tak, ako sa to nikdy nedialo pod vedením nevýrazného Grahama Pottera.

Pomáhajú tomu, samozrejme, aj nedávne výsledky. Remíza s Manchesterom City prišla len šesť dní po víťazstve 4:1 nad Tottenhamom. Ale keď sme v nedeľu sledovali Pochettina, mohli sme vidieť jeho vášeň a osobnosť.

Dlho pred jeho výbuchom po záverečnom hvizde bolo vidieť, ako kričí od zlosti pri pohľade na Manuela Akanjiho, ktorý z voľného kopu hlavou vsietil druhý gól City. Napokon však nechýbali úsmevy a objatia pre hráčov, vrátane jeho bývalého zverenca Kylea Walkera.

Tieto scény poukázali na jeho schopnosť budovať vzťahy a rovnaká kvalita bola zjavná aj vo výkone Chelsea. Predtým zdôrazňoval, že nie sú žiadnymi outsidermi, dokonca ani proti City. „Musíme tam ísť so snahou byť hlavnými protagonistami,“ povedal.

Toto posolstvo v šatni jasne rezonovalo. Chelsea burcovala zverencov Pepa Guardiolu od prvého do posledného hvizdu. Na jej konci použil Pochettino ten istý výraz - "protagonisti" - keď hovoril o odvahe a ofenzívnom prejave celého tímu.

V tabuľke sú stále na desiatom mieste. Víťazstvo 3:0 nad Lutonom v auguste zostáva ich jediným domácim víťazstvom v súťaži od marca a Pochettino v nedeľu zdôraznil, že sú ešte ďaleko od miesta, kde by ich chcel mať.

Dúfa však, že výkon proti majstrovi im nakoniec prinesie viac ako bod. „Myslím si, že je to východiskový bod, aby sme si vybudovali sebadôveru a viac verili štýlu, akým pracujeme,“ povedal Pochettino.

Chelsea je prvým tímom po viac ako troch rokoch, ktorý v zápase Premier League strelil Guardiolovmu tímu štyri a viac gólov. V skutočnosti je v celkovo 278 zápasoch od jeho vymenovania jedným z iba štyroch tímov, ktorým sa to podarilo.

To, že to prišlo tak skoro po štvorgólovom predstavení proti ďalšiemu silnému súperovi, ešte viac pridáva na pozitívnom pocite.

Po remízach s Liverpoolom a Arsenalom je Chelsea v tejto sezóne neporazená v štyroch zápasoch proti "veľkej šestke". Z týchto súperov si odniesla viac bodov ako za celú minulú sezónu.

Samozrejme, podarilo sa im to po ďalšom kole extravagantných výdavkov na prestupovom trhu. Do kádra sa investovali obrovské čiastky, aj keď nie všetky rozumne.

Ale aj tie najštedrejšie zostavené tímy potrebujú správnu vedúcu ruku, niekoho, kto dokáže riadiť osobnosti, a posledné dôkazy ukazujú, že Pochettino to dokáže.

„To, čo dokázali vo veľkých zápasoch, je pre manažéra skvelá vizitka,“ povedal v nedeľu komentátor Sky Sports Jamie Carragher.

„Najlepšia vec na Chelsea je momentálne manažér Pochettino. Nie sú to hráči a ani majitelia. Je to manažér, ktorého majú.“

V nedeľu zúrivo tlačili na súpera a ich húževnatosť vystihol neúnavný Conor Gallagher, ktorý v štvrtom zápase v tejto sezóne prebehol viac ako 12 kilometrov. Úroveň intenzity ich hry bola skutočne nezvyčajná. Chelsea sa v tomto období radí na popredné priečky v intenzite vysokého napádania a presingových sekvencií. Viac šprintov majú na konte iba Spurs.

Pred bránkou súpera sa Chelsea trápila proti súperom, ktorí hrali v hlbokom obrannom bloku. V tejto sezóne sa modrým nepodarilo skórovať v tretine zápasov Premier League, čo bola frustrujúca bilancia.

Góly však teraz padajú a zámer bol zjavný počas celej sezóny. Chelsea viac tvorí, viac strieľa a väčšinou je veľmi zábavné pozerať sa na ich štýl hry.

Už to samo o sebe je po predchádzajúcich zápasoch triumfom.

Pochettino mal pravdu, keď po nedeľňajšom zápase povedal, že Chelsea si zaslúži byť v tabuľke oveľa vyššie, ako je. Podľa štatistík si v tejto sezóne Premier League vytvorili v každom zápase (okrem jedného) lepšie šance ako ich súperi.

Tieto základné čísla boli na začiatku sezóny pripisované relatívne priaznivému rozpisu zápasov. Zápasy sú však stále ťažšie a tento model úspešne pokračuje ďalej.

V tejto sezóne dosiahol vyšší počet očakávaných gólov len Liverpool.

Podľa modelu očakávaných bodov spoločnosti Opta by mala byť Chelsea o šesť miest a sedem bodov lepšia, ako je tomu v skutočnosti. Nie nadarmo teda Guardiola hovorí, že "bez akýchkoľvek pochybností" vidí, že modrí čoskoro opäť zabojujú o titul.

Všetko nasvedčuje tomu, že ich dráha bude mať stúpajúcu trajektóriu, a rovnaký pocit optimizmu bolo cítiť aj v atmosfére, ktorá v nedeľu zachvátila Stamford Bridge. Emócie čiastočne podnecoval pocit nespravodlivosti v súvislosti s rozhodnutiami rozhodcov, ale aj manažér pripravený a ochotný bojovať za Chelsea.