Kto zaznamenal najviac hetrikov v Premier League?

publikované pred 10 mesiacmi ~ čítanie na 6 minút

Kto zaznamenal najviac hetrikov v Premier League?

Po hetrikovom víkende, keď tri góly svojmu súperovi nasúkali až traja hráči (Haaland, Ferguson, Son), sme sa pozreli na hráčov s najväčším počtom hetrikov v histórii Premier League.

VPN365.EU

Každý vie, že Brian Deane strelil prvý gól Premier League, ale menej ľudí vie, že prvý hetrik v Premier League strelil v tom istom mesiaci (v auguste 1992) Eric Cantona, vtedy ešte v drese Leedsu United. Novovzniknutá anglická súťaž si musela počkať až do novembra na ďalší trojgólový zápas, tentoraz v podaní Marka Robinsa z Norwich City. Do konca sezóny 1992/93 ich bolo celkovo 14, z toho jeden od 36-ročného Gordona Strachana, ktorý zostal najstarším hráčom v Premier League s hetrikom na konte po celé desaťročie, kým ho nepredbehol 37-ročný Teddy Sheringham.

Symbolika a význam dosiahnutia hetriku zostávajú vo futbale nezmenené - slávnostné odovzdanie lopty hráčovi a prípadná dodatočná pochvala, ak bol hetrik tzv. "dokonalý" (jeden gól pravou nohou, jeden ľavou nohou a gól hlavou). V prvých 30 sezónach Premier League bolo zaznamenaných 361 hetrikov, čo je v priemere približne 12 za sezónu, ale ešte sme nevideli hráča, ktorý by zaznamenal dvojitý hetrik. Päť hráčov dokázalo streliť päť gólov v jednom zápase, takže je príznačné, že jeden z týchto mužov vedie v Premier League aj v počte hetrikov všetkých čias: Sergio Agüero.

1) Sergio Agüero (12 hetrikov)

Sergio Agüero sa predstavil anglickému futbalu počas horúceho večera v auguste 2011, keď nastúpil z lavičky Manchesteru City a strelil dva góly proti Swansea City. Všetky obavy, že sa bude ťažko adaptovať na Premier League, sa v ten večer rozplynuli a trvalo len niekoľko týždňov, kým zaznamenal svoj prvý hetrik v súťaži, keď v septembri strelil tri góly do siete Wiganu Athletic. Je zaujímavé, že pre hráča, ktorý bol taký šikovný a konzistentný pred bránou súpera, jeho ďalší hetrik v Premier League príšiel až v roku 2014. Agüerove hetrikové schopnosti však boli ešte silnejšie s jeho narastajúcim vekom. Keď v roku 2017 dovŕšil 29 rokov, mal na konte päť hetrikov, ale potom vo veku 29 až 31 rokov zaznamenal ďalších sedem, vrátane dvoch v priebehu jedného týždňa vo februári 2019 proti Arsenalu a Chelsea. Agüerov dvanásty hetrik, ktorým dosiahol rekord Premier League, prišiel v januári 2020 proti Aston Ville a vďaka nemu predbehol Thierryho Henryho ako najlepší neanglický strelec v histórii Premier League.

2) Alan Shearer (11 hetrikov)

Rekordný strelec Premier League bol dlho aj jej rekordným hetrikovým strelcom. Za svoj rekord v počte hetrikov vďačil hlavne rokom 1995 a 1996. V priebehu 476 dní od 26. novembra 1994 do 16. marca 1996 Shearer zaznamenal osem hetrikov, z toho päť len v sezóne 1995/96 (čo je mimochodom tiež rekord Premier League). Hoci Shearer strelil viac gólov za Newcastle ako za Blackburn Rovers, deväť z jeho jedenástich hetrikov padlo za klub z Lancashire, v ére, keď jeho pohyblivosť, rýchlosť a strelecké schopnosti spolu vytvárali dokonalú hrozbu pre obrany súperov. Jeho posledným úspechom v tejto oblasti bolo päť gólov, ktoré zaznamenal proti Sheffieldu Wednesday v septembri 1999. A vzhľadom na to, že nikto vo veku do 18 rokov nedokázal streliť hetrik v Premier League, treba zdôrazniť, že Shearer skóroval trikrát pri svojom úplnom debute v najvyššej súťaži v drese Southamptonu v roku 1988 ako 17-ročný.

3) Robbie Fowler (deväť hetrikov)

Robbie Fowler ako hráč Premier League hetrikmi priam sršal. Dva za Liverpool ako tínedžer, z ktorých druhý bol dlho najrýchlejším v súťaži. Päť hetrikov si zapísal ešte pred dovŕšením 22 rokov. Dva v tej istej sezóne za dva rôzne kluby v priebehu dvoch mesiacov v sezóne 2001/02. Tento treble za Leeds bol posledným Fowlerovým hetrikom, ale zostáva jediným hráčom, ktorý strelil štyri góly ľavou nohou v jednom zápase Premier League, a to hneď dvakrát, proti Boltonu v roku 1995 a Middlesbrough v roku 1996.

=4) Harry Kane (osem hetrikov)

Harry Kane strelil za Tottenham Hotspur veľa gólov, to vieme. Vieme tiež, že Harry Kane zaznamenával v Premier League veľa hetrikov. Konkrétne v rokoch 2015 až 2017. V roku 2015 Kane ako nádejný mladík strelil dva, potom v roku 2017 zaznamenal sotva uveriteľných šesť hetrikov v jednom roku, vrátane dvoch za štyri dni počas mája a dvoch za štyri dni cez počas vianočných sviatkov. Napriek tomu po tomto hetriku za Spurs proti Southamptonu na Boxing Day 2017 kapitán Anglicka a držiteľ Zlatej kopačky z Majstrovstiev sveta si už v domácej súťaži žiaden ďalší nepripísal.

=4) Thierry Henry (osem hetrikov)

Thierry Henry je jediným štvornásobným držiteľom Zlatej kopačky Premier League, takže nie je žiadnym šokom, že hetriky hrajú v jeho dominancii dôležitú úlohu. Prvýkrát sa presadil v roku 2000 proti Leicesteru City ako 23-ročný, ale v tomto smere sa rozbehol až v druhej časti svojej kariéry v Premier League. V apríli 2004, keď sa Arsenal blížil k zavŕšeniu svojej neporaziteľnej sezóny, sa mu podarili dva proti Liverpoolu a Leedsu United, ďalšie dva v marci/apríli 2005 a potom posledné dva v januári/máji 2006, pričom posledný treble dosiahol v poslednom zápase na Highbury proti Wiganu Athletic. Henry bol neodmysliteľne spätý s Highbury, takže je príznačné, že všetkých osem jeho hetrikov v Premier League v drese Gunners padlo práve na tomto mieste.

=4) Michael Owen (osem hetrikov)

Tretím hráčom s ôsmimi hetrikmi v Premier League je Michael Owen. Kariéra bývalého útočníka Liverpoolu, Newcastle United a Man Utd bola neuveriteľne nabitá. Potom však prišli zranenia, ktoré si vybrali svoju daň. Tri z Owenových hetrikov prišli vo veku 18 rokov a štyri zo zvyšných piatich pred dovŕšením 24 rokov. V skutočnosti len štyria hráči zaznamenali hetrik v Premier League ako 18-roční. Owen má tri, Robbie Fowler jeden, Evan Ferguson strelil jeden v tejto sezóne proti Newcastle a štvrtým je Chris Bart-Williams za Sheffield Wednesday v roku 1993. Owenov ôsmy a posledný hetrik v Premier League sa podaril v decembri 2005 v drese Newcastle. V tom čase sa už Owen cítil ako nejaký ostrieľaný veterán, hoci tento treble prišiel len tri dni po jeho 26. narodeninách. Owen tiež zostáva jedným z troch hráčov, ktorí strelili hetrik na Valentína, spolu s Le Tissierom a Aubameyangom.

7) Wayne Rooney (sedem hetrikov)

Keďže Rooney je jedným z troch hráčov - zatiaľ - ktorí strelili viac ako 200 gólov v Premier League, jeho účasť v tomto zozname nie je prekvapujúca. Na rozdiel napríklad od Fowlera, Kanea alebo Owena si Rooney svoje hetriky v Premier League rozložil na dlhé časové obdobie, pričom prvý strelil za Manchester United v roku 2006 proti Boltonu a siedmy za Everton proti West Hamu v roku 2017.

8) Luis Suárez (šesť hetrikov)

Zoznam klubov, proti ktorým Luis Suárez zaznamenal v Premier League hetriky, nie je najoslnivejší, ale jedno konkrétne meno predsa len vyčnieva. V chronologickom poradí: Norwich, Norwich, Wigan, West Brom, Norwich, Cardiff. Presne tak, 1,8 % všetkých gólov, ktoré kedy Norwich v Premier League inkasoval, dal Suarez, a to proti nim odohral len šesť zápasov. Keď v októbri 2013 strelil štvrtý zo svojich šiestich hetrikov, dosiahol hetrik priemerne v každom dvadsiatom odohranom zápase.

Ďalšie záujímavosti o hetrikoch v Premier League

Erling Haaland má na svojom konte už päť hetrikov v Premier League, pričom tento míľnik dosiahol len v 39 vystúpeniach v Premier League. Tým prekonal predchádzajúci rekord v počte zápasov potrebných na dosiahnutie piatich hetrikov v Premier League, ktorý držal Ruud van Nistelrooy, ktorý na tento počet potreboval 73 zápasov.

Son Heung-min a Mo Salah sú v súčasnosti jedinými aktívnymi hráčmi Premier League so štyrmi hetrikmi.

Robbie Fowler zaznamenal viac "dokonalých" hetrikov ako ktorýkoľvek iný hráč, a to tri.

Bývalý hráč Boltonu Fredi Bobic zostáva hráčom s najnižším počtom strelených gólov v Premier League, ktorý má na konte hetrik. Celkovo v Premier League strelil štyri góly, tri z nich v roku 2002 proti Ipswichu.

Fabrizio Ravanelli zostáva jediným hráčom, ktorý strelil hetrik v Premier League pri svojom debute, a to v auguste 1996 za Middlesbrough proti Liverpoolu.

Ole Gunnar Solskjaer zostáva jediným náhradníkom, ktorý strelil štyri góly v jednom zápase, a to v roku 1999 proti Nottinghamu Forest.

Sadio Mané opustil Premier League minulé leto, ale jeho rekord v najrýchlejšom hetriku (2 m 56 s), ktorý dosiahol v máji 2015 za Southampton proti Aston Ville, už určite nikto neprekoná.

Keď Cristiano Ronaldo v marci 2022 skóroval trikrát proti Tottenhamu na Old Trafford, stanovil nový rekordný odstup medzi dvomi hetrikmi v Premier League na 14 rokov a 59 dní.

Wigan proti Blackburnu v roku 2007 je jediným zápasom Premier League, v ktorom hráč z každej strany zaznamenal hetrik: Marcus Bent a Roque Santa Cruz.

Emmanuel Adebayor je zasa jediným hráčom, ktorý strelil hetrik doma aj vonku proti tomu istému súperovi v tej istej sezóne, a to proti Derby County v sezóne 2007/08.

V troch zápasoch Premier League zaznamenali dvaja hráči hetrik za jeden tím. Jermaine Pennant a Robert Pires za Arsenal proti Southamptonu v roku 2003, zatiaľ čo Ayoze Perez a Jamie Vardy za Leicester proti Southamptonu v októbri 2019. Erling Haaland a Phil Foden sa zasa postarali o hetriky pri víťazstve Manchesetru City nad Manchesterom United v októbri 2022.

A aby sme nezabudli - čakanie na hetrik obrancu v Premier League pokračuje. Steve Watson z Evertonu je často spomínaný za svoj treble proti Leedsu United v roku 2003, ale bohužiaľ v ten deň hral na ihrisku v pozícii záložníka.