Určite to nie je desiatka najlepších hráčov v súťaži, ale pre svoje kluby znamenajú naozaj veľa. Našli sme desať aktuálne nenahraditeľných hráčov, bez ktorých by uvedené kluby najvyššej anglickej súťaže určite neboli tam, kde aktuálne sú.
10. Marko Arnautovic (West Ham)
West Ham by mohli študovať vedci v nejakom laboratóriu niekoľko rokov a výsledky by im zrejme aj tak nedávali zmysel. Sú dobrí? Sú hrozní? Alebo niečo medzi tým? Kto vie?
Čo však s určitosťou môžeme povedať je to, že s Arnautovicom v ofenzíve sú oveľa nebezpečnejším tímom ako bez neho. Rakúšan, ktorého David Moyes vytiahol v minulej sezóne na pozíciu stredného útočníka, je často kritizovaný za svoje nekonzistentné výkony. To je možno fér, ale ak dokáže zo seba dostať maximum, tak West Ham je okamžite v úplne inej pozícii.
9. Virgil van Dijk (Liverpool)
Minulý rok sa Van Dijk vyjadril, že on a Liverpool je "perfektné spojenie" a ešte ani sám netušil, aký pravdivý tento výrok bude. Vyriešil asi najväčší problém červených za ostatné roky: ich defenzívu. Pred jeho debutom v januári inkasoval klub z Anfieldu 28 gólov v 23 ligových zápasoch, potom už iba 10 v 15 zápasoch.
To nemôže byť náhoda a kto pozorne sleduje tím Jurgena Kloppa, tak určite vie, že to žiadna náhoda ani nie je. Problémy v obrane sa vyriešili ako mávnutím čarovného prútika. „Nikdy nie som nervózny,“ povedal Van Dijk počas minulej sezóny. „Vždy som bol pokojný, niekedy až príliš.“ Pri jeho výkonoch môžu byť pokojní aj fanúšikovia Liverpoolu.
8. Abdoulaye Doucoure (Watford)
Doucoure je stroj na prerušovanie akcií súpera. Záložník Watfordu v minulej sezóne Premier League dokázal získať loptu najviac zo všetkých hráčov v súťaži. Hliadkuje v strede poľa ako pozorný bezpečnostný strážnik a vždy vie presne odhadnúť zámer jeho protivníkov.
Doucoure je asi najviac podhodnoteným hráčom v súťaži, pritom ide o najväčšiu hviezdu v kádri sršňov. Je kľúčovým hráčom špeciálne v zápasoch proti veľkým tímom, v ktorých úspešne rozbíja ich ofenzívne akcie. Je pre nás veľkou záhadou, prečo niektoré kluby nevyvinuli väčšiu snahu, aby ho v lete získali do svojho tímu.
7. Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal)
Časy v Arsenale sa výrazne menia. Po mnohých rokoch hrajú pod novým manažérom, musia si zvykať na nový štýl hry a adaptovať sa na nový prístup k futbalu - na ihrisku i mimo neho.
Všetko toto chce svoj čas, ale toho je zúfalo málo. Čo vám pri tomto procese môže pomôcť je výrazná gólová produktivita. A tú do tímu prináša práve 29-ročný gabonský reprezentant. Jeho 14 presných zásahov v 22 odohraných zápasoch hovorí za všetko...
6. Jamie Vardy (Leicester)
Jeden z mála hrdinov, ktorí sú ešte stále v kádri po zisku senzačného titulu. N’Golo Kante odišiel ešte skôr ako sa skončili víťazné oslavy, Danny Drinkwater si na tréningovom ihrisku Chelsea kope loptu do múra a Riyad Mahrez v lete konečne prestúpil do Manchesteru City.
Iba Kasper Schmeichel, Marc Albrighton a Jamie Vardy stále hrajú v základe líšok a jeden z nich logicky musí byť najcennejším hráčom svojho klubu. A nie je náhoda, že je to práve Vardy: od štartu víťaznej sezóny Angličan strelil 59 z celkového počtu 183 gólov Leicesteru, takže takmer jednu tretinu. Deň, keď z klubu odíde, bude ozajstným koncom jednej veľkej éry klubu.
5. Harry Kane (Tottenham)
Je možno príliš jednoduché vybrať za najdôležitejšieho hráča najlepšieho strelca klubu, ale Kane je ním určite je. Góly sú dôležité a hlavne anglický reprezentant ich nastrielal za svoj tím množstvo.
V minulej sezóne 25-ročný útočník strelil 30 z celkového počtu 74 gólov Spurs v Premier League, čo nám dáva neskutočný pomer 41 percent. 41 percent gólov od jednoho hráča!
Preto nie je prekvapením, že ak sa Kane trápi, tak sa trápi celý tím Spurs. V čase písania tohto článku vyhral Tottenham štyri ligové zápasy a Kane skóroval až v troch z nich. Potreboval by aspoň trocha odpočinku, ale tím sa na jeho presné zásahy veľmi spolieha a preto sa mu ho nedostáva.
4. Ruben Neves (Wolves)
Dobrou správou je, že Neves už viac nehrá v Championship, pretože sledovať takéhoto hráča iba v druhej najvyššej anglickej súťaži bol doslova zločin. Teraz je na úrovni, ktorá mu svedčí oveľa viac. V pohode sa prispôsobil podmienkam novej súťaže a výrazne mu pomáha aj prítomnosť ďalšieho skúseného Portugalčana v kádri vlkov Joao Moutinha, ktorého berie ako staršieho brata.
Neves do hry Wolves prináša presné prihrávky, kreativitu i strelecké pokusy. Možno sú v kádri aj ďalší hráči s týmito atribútmi, ale Neves to všetko zvláda aj sám. Je to komplexný záložník a nebýva často zvykom, že nováčik má v kádri hráča takéhoto kalibru.
3. Jorginho (Chelsea)
Predtým než nastane rozruch, tak jedno dôležité vysvetlenie: Eden Hazard je najlepším hráčom Chelsea a dosť pravdepodobne aj najväčšou hviezdou celej súčaže.
Je však priam neuveriteľné ako sa z Jorginha za tak krátky čas stal jeden z najkľúčovejších hráčov kádra Maurizia Sarriho. Nestriela góly, nepripravuje svojim spoluhráčom veľa gólových príležitostí, ale všetky akcie Chelsea napriek tomu smerujú cez tohto talianskeho záložníka. Prihráva naozaj veľa a hlavne presne. Za jeden zápas má na konte v priemere 115 prihrávok, čo je bezkonkurenčne najviac zo všetkých hráčov. Nie sú to ale iba prihrávky, ktoré z neho robia veľkého hráča. Je to chlapík, ktorý vie podržať loptu a určovať tempo hry londýnskeho klubu.
2. David de Gea (Manchester United)
Jedna z najhorších vecí v po-Fergusonovej ére v Manchesteri United je, že iba veľmi málo nových hráčov sa po príchode na Old Trafford dokázalo zlepšiť. David de Gea je zrejme tým posledným a jeho výkony medzi troma žrďami sú často dokonalé.
Stačí si predstaviť, kde by bol United v predchádzajúcich rokoch bez svojej veľkej hviezdy v bráne. V minulej sezóne vychytal 18 čistých štítov, zabránil takmer 14 gólom v sieti diablov z čistých šancí súperov a hlavne vďaka tomu diabli nazbierali o 14 bodov v tabuľke naviac.
Aktuálne možno najlepší brankár sveta drží jednoznačne diablov nad vodou...
1. Wilfried Zaha (Crystal Palace)
Štatistiky neklamú - orly prehrali vo všetkých ostatných 10 ligových zápasoch, v ktorých Zaha chýbal na ihrisku.
Akým kľúčovým hráčom je Zaha pre Palace si uvedomuje aj manažér Roy Hodgson, ktorý o jeho odchode z klubu v letnom transferovom období nechcel ani počuť. Pre Palace je to aktuálne hlavná útočná hrozba a najkreatívnejší hráč v jednom. Asi najlepší hráč v súťaži mimo hráčov z klubov top šestky.
Palace v Premier League naposledy bez Zahu v tíme vyhrali 24. septembra 2016. V lete ho mohli predať za veľké peniaze, ale čo by tým získali? Je nenahraditeľný a hlavne v jeho prípade platí, že jeho prínos pre tím je oveľa dôležitejší ako peniaze.