Futbal občas prináša veľmi kuriózne stretnutia. Vedeli ste, že David Beckham a David Moyes hrávali kedysi v jednom tíme?
Ederson a Jan Oblak (Rio Ave)
Predstavte si, že máte v klube dvojicu najlepších brankárov sveta, ale ešte predtým ako sa stali najlepšími brankármi sveta. Presne taká situácia nastala v portugalskom Rio Ave v sezóne 2012/13, keď v ich v kádri bol 18-ročný Ederson a z Benficy na hosťovanie prišiel 19-ročný Oblak.
Oblak pre seba získal miesto v základnej jedenástke, keď za tím odchytal 31 zápasov. Ederson dostal príležitosť iba v 8 stretnutiach. Obaja dopomohli Vilacondenses ku konečnej šiestej priečke v Primeira Lige.
Obaja brankári podávali v nasledujúcej sezóne výborné výkony - Oblak opäť v Benfice a Ederson v Rio Ave. Atletico Madrid získalo Oblaka v roku 2014 za 16 miliónov eur a Benfica ho o sezónu neskôr nahradila práve Edersonom za smiešnu prestupovú čiastku 500 tisíc eur. O dva roky už Brazílčan putoval od Manchesteru City - za 40 miliónov eur.
David Beckham a David Moyes (Preston)
Moyes bol stálicou Prestonu. Strávil tam šesť rokov, aby napokon na Deepdale aj ukončil svoju hráčsku kariéru. Za Lilywhites odohral viac zápasov ako za ktorýkoľvek iný klub vo svojej kariére a veľmi rýchlo sa dokázal pretransformovať na manažéra tímu. Preston viedol v rokoch 1998 až 2002 a vytiahol ich z Division Two až do play-off First Division.
V sezóne 1994/95 prišiel do Prestonu tínedžer David Beckham, ktorý klub posilnil v rámci hosťovania z Manchesteru United. Becks dostal šancu zahrať si za treťoligistu iba v piatich zápasoch, ale aj napriek tomu dvakrát skóroval (raz priamo z rohového kopu).
„Išli sme si ho pozrieť v zápase rezervy Manchesteru United proti Walsall,“ povedal Moyes pre portál FourFourTwo. „Ja som bol hrajúcim asistentom manažéra Garyho Petersa. Becks bol chudý chlapec a Garymu som vtedy v aute povedal, že nie je dostatočne pevný, aby za nás hral. Gary mi odpovedal: 'Nie, bude to ok.' A naozaj bolo. V ten rok sme si na pôde Orient vybojovali postup a do kabíny za nami prišiel aj David so svojim otcom. Bol už vtedy v prvom tíme United, ale napriek tomu na nás nezabudol.“
Brad Friedel a Gheorge Hagi (Galatasaray)
Bývalý brankár Friedel strávil väčšinu svojej kariéry v Anglicku. Odchytal 624 zápasov za Liverpool, Blackburn, Aston Villu a Tottenham (a žiaden zápas počas hosťovania v Newcastle v roku 1994).
Američanova prvá štácia v rámci Európy však bola v Turecku, kde za Galatasaray v sezóne 1995/96 odchytal 37 zápasov. Rumunská legenda Hagi bola v Istanbule jeho spoluhráčom, hoci iba krátko. V lete 2016 totiž Hagi prestúpil do amerického klubu Columbus Crew. Ofenzívny záložník však v Rumunsku získal štyri tituly v Super Lig-e, dva domáce turecké poháre i triumf v Pohári UEFA.
Riyad Mahrez a Benjamin Mendy (Le Havre)
Mahrez a Mendy sa opäť stretli. Tentokrát v Manchesteri City, päť rokov po tom, čo dvaja ľavonohí hráči pôsobili vo francúzskej ligovej súťaži Ligue 2 v drese Le Havre.
Mahrez prišiel do klubu z Normandie v roku 2010 a najprv hrával za rezervný tím. Mendy prišiel ku Les Ciel et Marine ako 13-ročný v roku 2007 a v seniorskom tíme si zahral v rokoch 2011 až 2013.
V júli 2013 prestúpil do Marseille za 4 milióny eur, kým Mahrez odišiel v januári 2014 do vtedy druholigového Leicesteru za parádnych 450 tisíc libier.
Thierry Henry a John Arne Riise (Monaco)
Henry a Riise boli počas svojho pôsobenia v Premier League veľkými rivalmi. Prvý hviezdil v drese Arsenalu a druhý obliekal dres Liverpoolu. Duo si však zahralo aj v jednom tíme, konkrétne v AS Monaco na konci deväťdesiatych rokov.
Riise prišiel do tímu z klubu Aalesund v čase, keď Henry ťahal svoju piatu a zároveň poslednú sezónu na Stade Louis II. Monaco v sezóne 1998/99 skončilo v Division 1 na štvrtej priečke. Prvýkrát sa na ihrisku stretli ako striedajúci hráči v septembri 1998 pri výhre nad Le Havre. V tíme Jeana Tiganu vtedy tiež hrali hviezdy ako Fabien Barthez, Lilian Thuram, Ludovic Giuly či David Trezeguet.
Henry v polovici sezóny odišiel do Juventusu, Riise v klube ostal do roku 2001.
Edgar Davids a Wilfried Zaha (Crystal Palace)
Davidsovo pôsobenie na Selhurst Park bolo veľmi krátke a aj preto sa neho veľmi často zabúda. Do klubu ho získal George Burley v lete 2010, ale bývalý záložník Ajaxu, Barcelony a Juventusu odohral v drese orlov iba šesť zápasov. Väčšinu z nich na ľavej strane obrany.
Zaha v sezóne 2010/11 odohral svoju prvú sezónu medzi seniormi a celkovo odohral poriadnu porciu zápasov - 44 vo všetkých súťažiach. Výrazne pomohol Palace k záchrane v druhej najvyššej súťaži po tom, čo Burleyho v januári na lavičke nahradil Dougie Freedman.
Josh King a Marco Reus (Borussia Monchengladbach)
King si zahral v jednom tíme s Marcom Reusom, ktorý dva a pol roka hosťoval v Borussii Monchengladbach, ešte pred jeho prestupom do Borussie Dortmund v januári 2012. Jeho posledná sezóna u Foals mu priniesla 21 gólov vo všetkých súťažiach, čo je presne o 21 viac ako počas svojho krátkeho pôsobenia v Borussia-Parku zaznamenal King.
Aby sme ale boli féroví, tak útočník Bournemouthu odohral za Gladbach iba šesť zápasov. Bolo to veľmi zvláštne hosťovanie z Manchesteru United v sezóne 2011/12.
Mauricio Pochettino a Ronaldinho (PSG)
Ak si myslíte, že prípadná budúcnosť Pochettina na manažérskej pozícii v parížskom Saint-Germain je scifi, potom by ste mali vedieť, že Argentínčan v Parc des Princes pôsobil v minulosti aj ako hráč. Bývalý obranca odohral po svojom príchode z Espanyolu vo francúzskom hlavnom meste dva a pol sezóny. Medzi januárom 2001 a letom 2003 si zahral celkovo v 95 zápasoch.
K Pochettinovi sa o niekoľko mesiacov neskôr pridal aj Ronaldinho, pre ktorého to bol jeho prvý veľký európsky prestup. Brazílčanove výborné výkony v sezónach 2001/02 a 2002/03 mu neskôr vyniesli prestup do katalánskej Barcelony, kde si hanbu rozhodne nespravil.
Brian Deane a Michel Preud'homme (Benfica)
Je tu jedna osoba, ktorej sa táto dvojica musí poďakovať, že si mohla zahrať v jednom tíme: Graeme Souness. Štyri mesiace pôsobil ako manažér v AC Torino, ale potom sa v roku 1997 vytratil a objavil sa až v Benfice, do ktorej priviedol celú anglickú légiu. Okrem bývalého útočníka Doncasteru, Leedsu a Sheffieldu United Deanea, v Portugalsku zakotvili aj Steve Harkness, Gary Charles, Dean Saunders, Michael Thomas a Mark Pembridge.
Deane zaznamenal v drese Benficy sedem gólov v 18 ligových zápasoch, ale do Anglicka sa vrátil iba deväť mesiacov po odchode do Portugalska v januári 1998. Brankár Preud'homme bol v tom čase už veteránom, veď svoj prvý zápas medzi seniormi odohral ešte v roku 1977. Belgičan zavesil kopačky na klinec v roku 1999 vo veku 40 rokov.
Eden Hazard a Patrick Kluivert/Pierre-Emerick Aubameyang (Lille)
Bývalý útočník Ajaxu a Barcelony Kluivert bol spoluhráčom belgickej hviezdy vo francúzskom Lille v sezóne 2007/08. Ofenzívny záložník Chelsea si neskôr na severe Francúzska v jednom tíme zahral aj s útočníkom kanonierov Aubameyangom.
Hazard začal svoju kariéru v uvedenej sezóne, ako tínedžer nastúpil v drese Les Dogues na štyri ligové zápasy. Vtedy 31-ročný Kluivert odohral v Ligue 1 o deväť zápasov viac. Ani jeden z hráčov však nebol v základnej zostave manažéra Clauda Puela a nikdy spolu nenastúpili v rovnakom zápase.
Holanďan na konci sezóny ukončil svoju bohatú kariéru, ale Hazard ostal v klube ďalšie štyri roky. V sezóne 2009/10 prišiel do Lille gabonský útočník Aubameyang, ktorý počas hosťovania z milánskeho AC odohral za klub 24 zápasov.
Ossie Ardiles a David Seaman (Queens Park Rangers)
Pár, ktorý bol synonymom dvoch veľkých rivalov zo severu Londýna. Prvý z nich strávil dekádu v Tottenhame a Seaman bol gólmanom kanonierov dlhých 13 rokov. Duo si však raz zahralo aj v jednom tíme v hlavnom meste Anglicka. Bolo to však veľmi krátke obdobie v sezóne 1988/89 v Queens Park Rangers.
Ardiles po odchode z Tottenhamu odišiel do Blackburnu, aby o niekoľko mesiacov neskôr odohral na Loftus Road osem zápasov. Seaman bol na západe Londýna oveľa dlhšie, až štyri roky. Anglický reprezentant potom neskôr v roku 1990 prestúpil do Arsenalu.
Christo Stoičkov a Ryan Nelsen (D.C. United)
Dlho pred odchodom Zlatana Ibrahimovica, Franka Lamparda či Andreu Pirla sa do USA sťahoval útočník Stoičkov, ktorý v roku 2000 posilnil Chicago Fire. O tri roky neskôr bývalú hviezdu Barcelony získal D.C. United, kde práve vtedy hrával budúci stredný obranca Blackburnu, Tottenhamu a Queens Park Rangers Ryan Nelsen.
Bulharský útočník strelil v hlavnom meste, v ktorom odohral iba jednu sezónu v roku 2003, šesť gólov v 24 odohraných zápasoch. Nelsen vtedy už v United pôsobil dva roky a zostal ešte niekoľko ďalších sezón po Stoičkovom odchode. V roku 2005 prestúpil do Blackburnu.
Ronaldo a Eidur Gudjohnsen (PSV)
Ronaldove gólové štatistiky boli skvelé počas celej jeho kariéry, ale práve v holandskom PSV prvýkrát naplno ukázal svoj obrovský talent. Brazílčan za dve sezóny v Eindhovene vsietil 54 gólov v 57 odohraných zápasoch. A to samozrejme nemohlo nechať veľkokluby chladnými.
Ronaldo napokon skončil v Barcelone, v ktorej si neskôr zahral aj Gudjohnsen. Ronaldo a Eidur boli spoluhráčmi v PSV v sezóne 1995/96, ale Islanďan odohral iba 15 zápasov a vrátil sa do svojej rodnej krajiny v rámci hosťovanie v klube KR Reykjavik. Potom už nasledovalo anglické dobrodružstvo v rámci Boltonu a londýnskej Chelsea.