PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Ako sa kluby Premier League môžu kvalifikovať do pohárovej Európy 2018/19?

publikované pred 6 rokmi ~ čítanie na 3 minúty

Ako sa kluby Premier League môžu kvalifikovať do pohárovej Európy 2018/19?

Koľko klubov z Premier League si zahrá v budúcej sezóne v európskych pohároch a koľko z nich ochutná lukratívnu Ligu majstrov?

Možnosti kvalifikácie do Ligy majstrov

Za normálnych okolností UEFA garantuje anglickým klubom štyri miestenky v Lige majstrov na základe umiestnenie v ligovej súťaži.

- Ligová pozícia - Kluby z prvej, druhej a tretej priečky ligovej tabuľky postúpia do skupinovej fázy Ligy majstrov. Novinkou od sezóny 2018/19 je, že klub na štvrtej priečke nebude hrať play-off, ale bude nasadený tiež priamo do skupinovej fázy.

Kluby sa tiež môžu kvalifikovať do lukratívnej pohárovej súťaže ako:

- Víťaz Ligy majstrov - garantuje miestenku v skupinovej fáze Ligy majstrov.

- Víťaz Európskej ligy - garantuje miestenku do play-off Ligy majstrov

Garantuje štvrtá priečka na sto percent miestenku v Lige majstrov?

Spýtajte sa fanúšikov Tottenhamu a dostanete jednoznačnú odpoveď - nie! Spurs v roku 2012 hrali iba Európsku ligu a to aj napriek tomu, že v tabuľke Premier League skončili na štvrtej priečke. Bolo to kvôli tomu, že Chelsea, ktorá skončila sezónu na šiestej priečke, triumfovala v Lige majstrov.

Aktuálne sa však situácia zmenila a v Lige majstrov môže hrať maximálne päť klubov z jednej krajiny - podobne ako je tomu v prípade anglických klubov v tejto sezóne. Napriek tomu existuje možnosť, že by klub na štvrtej priečke v Lige majstrov nehral.

Ak by totiž anglické kluby dokázali zvíťaziť v Lige majstrov i Európskej lige a ani jeden z týchto klubov by sa nekvalifikoval do Ligy majstrov umiestnením v prvej štvorke Premier League, potom by tieto dva kluby mali prednosť pred tímom na štvrtej pozícii.

Napríklad, Chelsea by vyhrala Ligu majstrov a skončila v lige na piatej priečke a Arsenal by vyhral Európsku ligu a v lige by skončil na šiestej priečke, potom by klub na štvrtej priečke putoval iba do Európskej ligy.

Možnosti kvalifikácie do Európskej ligy

Za normálnych okolností UEFA garantuje anglickým klubom tri miestenky v Európskej lige.

- Ligová pozícia - Klub na piatej priečke ligovej tabuľky postúpi do skupinovej fázy Európskej ligy.

- Víťaz FA Cup-u - Má garantovanú miestenku v skupinovej fáze Európskej ligy.

- EFL Cup win - Má garantovanú miestenku v treťom kvalifikačnom kole Európskej ligy.

Ak víťaz FA Cup-u skončí na piatej alebo vyššej priečke v Premier League, miestenku v skupinovej fáze Európskej ligy získa ďalší najvyššie postavený klub v tabuľke Premier League.

Podobné pravidlo platí aj pri EFL Cup-e. Ak víťaz skončí v top päťke - alebo v top šestke, ak víťaz FA Cup-u bude v top päťke - miestenka do tretieho kvalifikačného kola Európskej ligy pôjde ďalšiemu najvyššie postavenému klubu v tabuľke Premier League.

Ako môže finále EFL Cup-u ovplyvniť pohárové miestenky

Finále ligového pohára sa hrá už 25. februára vo Wembley a o prvú veľkú trofej sa pobijú Manchester City a Arsenal.

Pep Guardiola má šancu získať so City svoju prvú trofej a Wenger môže rozšíriť svoju zbierku trofejí v domácich pohárových súťažiach.

Ako však toto finále ovplyvní pohárové miestenky pre kluby z Anglicka?

Čo ak EFL Cup vyhrá Arsenal?

Arsenal si víťazstvom zabezpečí miestenku v treťom kvalifikačnom kole Európskej ligy. Kanonieri sú aktuálne na šiestej priečke ligovej tabuľky.

Túto miestenku by mohol získať ďalší klub v poradí ligovej tabuľky (aktuálne Burnley), ak:

- Arsenal ukončí sezónu na piatej priečke konečnej tabuľky Premier League

- Arsenal ukončí sezónu na šiestej priečke a víťaz FA Cup-u ukončí sezónu na piatej alebo vyššej priečke v Premier League

- Arsenal vyhrá Európsku ligu a kvalifikuje sa do play-off Ligy majstrov

Čo ak EFL Cup vyhrá Man City?

City už má prakticky garantované miesto v prvej štvorke a jeho miestenka do Európskej ligy by tak išla ďalšiemu tímu v poradí konečnej tabuľky Premier League.

Zaujímavosťou je, že v aktuálnej tabuľke Premier League by z toho ťažil práve jeho finálový súper Arsenal, ktorý je aktuálne na šiestej priečke a išiel by tak do tretieho kvalifikačného kola Európskej ligy namiesto Citizens.

Miestenka cez Fair play?

Vedenie UEFA sa na zasadnutí v decembri 2014 rozhodlo, že od sezóny 2015/16 najlepšie kluby z rebríčka Fair Play už nebudú mať možnosť hrať v Európskej lige.

Bez ohľadu na to, kto vyhrá Premier League, Ligu majstrov, Európsku ligu, FA Cup či EFL Cup, Anglicko môže reprezentovať v európskych pohárových súťažiach maximálne sedem klubov.