Manchester City získal za víťazstvo v Premier League rekordných 176 miliónov libier

publikované pred 21 dňami ~ čítanie na 2 minúty

Manchester City získal za víťazstvo v Premier League rekordných 176 miliónov libier

Premier League zverejnila svoju výročnú správu za sezónu 2022/23 a jej súčasťou sú aj údaje o centrálnom rozdelení finančných prostriedkov, ktoré získalo všetkých 20 klubov pôsobiacich v súťaži.

VPN365.EU

Najväčšiu odmenu získal Manchester City (176,2 mil.libier), ktorý získal tretí titul za sebou, pred Arsenalom (172,2 mil.libier), Manchesterom United (168,3 mil.libier), Newcastlom United (164,3 mil.libier) a Liverpoolom (162,9 mil.libier).

Na ďalšom mieste sa umiestnil Tottenham Hotspur so 151,9 mil.libier, napriek tomu, že v konečnej tabuľke skončil nižšie ako Brighton & Hove Albion (149,7 mil.libier) a Aston Villa (148,3 mil.libier). Bolo to spôsobené tým, že zápasy Spurs boli v Spojenom kráľovstve vysielané 26-krát, čím získali väčší podiel z televíznych práv.

Southampton, ktorý po skončení súťaže skončil na samom konci tabuľky Premier League a zostúpil do Championship, zinkasoval až 103,6 mil.libier.


Najnovšie zverejnené údaje ilustrujú rastúcu finančnú silu Premier League, ktorá v minulej sezóne vstúpila do nového televízneho cyklu.

Práva na trojročné obdobie od sezóny 2022/23 do sezóny 2024/25 sa predali za 10,05 miliardy libier, pričom medzinárodné práva prvýkrát predstihli tie domáce.

V minulej sezóne z toho finančne profitovali všetky kluby, ale žiadny z nich nemal väčší zisk ako Manchester City. Úradujúci šampióni Premier League zarobili pri zisku titulu v sezóne 2021/22 153 miliónov libier, ale ich zatiaľ posledný získaný titul mal hodnotu o 23 miliónov libier vyššiu.

Vylepšené medzinárodné televízne práva znamenali, že každé miesto v tabuľke malo v minulej sezóne hodnotu ďalších 1,4 milióna libier (oproti 368 000 libier v predchádzajúcom roku). V kombinácii s platbami z domácich televíznych práva má teraz každé miesto v tabuľke Premier League hodnotu 3,1 milióna libier.

Ďalšia čiastka je naďalej spojená s poplatkami, ktoré kluby inkasujú za každý zápas, ktorý sa v Spojenom kráľovstve vysiela naživo. Každý klub Premier League má teraz zaručených najmenej 91,7 milióna libier prostredníctvom rovnomerného podielu z centrálneho komerčného fondu.

Všetky tri zostupujúce kluby zarobili v minulej sezóne deväťciferné čiastky, pričom Southampton (103,6 mil.libier), Leeds United (111,5 mil.libier) a Leicester City (114 mil.libier) zarobili viac ako ktorýkoľvek klub v sezóne 2015/16.

Zvýšená finančná podpora Premier League sa v tejto sezóne rozšíri na tieto tri kluby, ako aj na Norwich City a Watford, ktoré zostúpili do nižšej súťaže v sezóne 2021/22.

Padákové platby (pre kluby, ktoré najvyššiu súťaž opustili) sa vypočítavajú ako časť z rovnomerného rozdelenia televíznych práv, pričom 55 percent dostane klub v prvom roku po zostupe a 45 percent v druhej sezóne po zostupe. Každý klub, ktorý strávi v Premier League viac ako jednu sezónu, vrátane Southamptonu, Leedsu a Leicesteru, má tiež nárok na 20-percentný podiel v treťom roku po zostupe (ak sa mu v tomto čase nepodarí získať postup späť do najvyššej súťaže).

Hodnota posledného cyklu televíznych práv teraz znamená, že platby za padákové platby majú hodnotu najmenej 79,2 milióna libier, pričom v prvej sezóne sa vyplatí 43,6 milióna libier a v druhej 35,6 milióna libier. Prípadná tretia sezóna by mala hodnotu 15,8 milióna libier.

Súčasťou správy Premier League bola aj podrobná informácia, že v priebehu sezóny 2022/23 boli kluby pokutované čiastkou 2 219 760 libier za viaceré menšie porušenia pravidiel.

Celkovo bolo 20 klubom uložených 140 sankcií, pričom 111 z nich vyústilo do pokút. Nebolo v nich zahrnuté porušenie pravidiel ziskovosti a udržateľnosti (PSR) zo strany Evertonu v minulej sezóne, o ktorom namiesto neho rozhodla nezávislá komisia.

Premier League neposkytuje žiadne informácie o povahe týchto priestupkov, ktoré môžu zvyčajne zahŕňať nevhodnú infraštruktúru štadióna či neplnenie si mediálnych povinností. Jeden klub dostal pokutu až 500 000 libier. Každý klub sa dopustil aspoň jedného porušenia pravidiel.

Premier League tvrdí, že celková suma vybraných pokút je "pridelená na osobitný účet s jediným cieľom - prerozdeliť tieto peniaze v prospech charitatívnych účelov".