Man Utd, Arsenal a Liverpool si zahrajú proti sebe na predsezónnom turné v USA

publikované pred 25 dňami ~ čítanie na 3 minúty

Man Utd, Arsenal a Liverpool si zahrajú proti sebe na predsezónnom turné v USA

Manchester United, Arsenal a Liverpool čakajú počas tohto leta vzájomné súboje v Severnej Amerike. Prečo najväčšie anglické kluby preferujú toto leto prípravu na americkom kontinente?

VPN365.EU

Manchester United a Arsenal už proti sebe nastúpili počas predsezónnej prípravy v júli 2023, kedy tím Erika Ten Haga porazil Arsenal v New Jersey 2:0. Toto leto sa kluby stretnú v Spojených štátoch opäť. Hostiteľské mestá a ani presné termíny zatiaľ nie sú známe.

Podľa organizátora podujatia, spoločnosti AEG, bol zápas medzi United a Arsenalom na štadióne MetLife minulé leto vypredaný, pričom vďaka príjmom z predaja vstupeniek išlo o najvýnosnejší klubový futbalový zápas na tomto štadióne od jeho otvorenia v roku 2010.

Oba kluby, ako aj Liverpool, sú vo väčšinovom vlastníctve amerických investorov, keďže Arsenal vedie rodina Kroenkeovcov, Manchester United má pod patronátom rodina Glazerovcov a v Liverpoole vládne spoločnosť Fenway Sports Group.

Arsenal odohral minulé leto priateľský zápas s Barcelonou na štadióne SoFi v Los Angeles, ktorý tiež vlastní rodina Kroenkeovcov. Manchester United medzitým odohrá aspoň jeden zápas pred sezónou na štadióne Snapdragon v San Diegu, čo je súčasťou dohody klubu so spoločnosťou Qualcomm (ktorej je Snapdragon dcérskou spoločnosťou) o sponzorovaní prednej strany dresov v nasledujúcich sezónach. United hrali minulé leto aj v Las Vegas a Houstone.

United a Arsenal budú toto leto čeliť aj Liverpoolu, ktorý sa pripravuje na prvú predsezónnu prípravu bez Jurgena Kloppa po tom, ako nemecký manažér v piatok oznámil, že na konci aktuálnej sezóny odstúpi z funkcie manažéra.

Do USA by mali v lete cestovať aj Chelsea a trojnásobný víťaz ligy Manchester City. Oba kluby rokujú o tom, že by proti sebe odohrali priateľský zápas.

Minulé leto sa v USA uskutočnila prvá edícia turnaja Premier League Summer Series, v rámci ktorej Chelsea, Brighton, Brentford, Newcastle, Fulham a Aston Villa odohrali zápasy vo Philadelphii, Atlante, Orlande, New Jersey a Marylande. Toto leto sa však podujatie v USA nezopakuje.

S turnajom je spojených niekoľko problémov. Jedným z nich je pretrvávajúci spor v rámci Premier League, pretože Premier League chce centrálne uzavrieť dohodu o spoločnom vysielaní zápasov, ale viaceré kluby Premier League získavajú značné príjmy predajom predplatného na sledovanie predsezónnych zápasov na vlastných platformách. Domnievajú sa, že môžu získať lukratívnejšie poplatky za zápasy, ak ich zorganizujú tak, že uzavrú dohody priamo s organizátormi.

Premier League tvrdí, že z dlhodobejšieho hľadiska je prínosom, že niektoré kluby, ktoré sú na americkom trhu novšie, majú možnosť prezentovať svoje talenty v USA, čo môže zvýšiť medzinárodnú hodnotu súťaže. Súťaž prekonala interné ciele minuloročného leta v oblasti predaja vstupeniek, keď sériu zápasov v USA navštívilo viac ako 260 000 futbalových fanúšikov.

Minulé leto sa zápasy v USA vysielali aj na stanici NBC, ale tohtoročný letný kalendár je obsadený prenosmi z Copa America a olympijských hier.

Premier League zvažovala aj striedanie turnaja medzi USA a Áziou, čo stále zostáva možnosťou pre toto leto. Pravdepodobne by to bol menší turnaj ako minuloročná edícia so šiestimi tímami, pričom Tottenham Hotspur by bol pravdepodobne klubom s najväčším menom, ktorý by v Ázii mohol účinkovať. Spurs však dali Premier League jasne najavo, že sa turnaja nezúčastnia, aj keby sa konal.

Manchester United, Arsenal a Chelsea sa už druhé leto po sebe vracajú do USA, zatiaľ čo Liverpool absolvoval predsezónnu prípravu minulé leto v Singapúre a Manchester City cestoval do Japonska a Južnej Kórey.

Všetky najznámejšie kluby Premier League cestujú toto leto do USA, pretože si spočítali, že letá 2025 a 2026 budú na americkom futbalovom trhu pravdepodobne preplnené. Dôvodom sú Majstrovstvá sveta klubov FIFA, ktoré sa v roku 2025 odohrajú na východnom pobreží USA. Navyše v roku 2026 budú USA spoločne s Mexikom a Kanadou hostiť svetový futbalový šampionát. Toto leto sa preto považuje za ideálnu príležitosť zabezpečiť si veľké honoráre a využiť rastúci apetít po kluboch Premier League v USA.

Kluby to vnímajú ako príležitosť, ako sa spojiť s novými fanúšikovskými základňami na kľúčovom trhu. Napríklad Arsenal má v USA viac fanúšikovských fanklubov, ako je štátov USA. Manchester United minulé leto zapojil viac ako 4 000 priaznivcov do podujatí spojených s klubom, vrátane stretnutí s klubovými legendami, aktivít s miestnymi charitatívnymi organizáciami, otvorenými tréningami, bazénovými párty akciami a tiež otvorením futbalových škôl.