Čo je PSR a prečo pravidlá Premier League umožňujú klubom stratiť len 105 miliónov libier?

publikované pred 25 dňami ~ čítanie na 3 minúty

Čo je PSR a prečo pravidlá Premier League umožňujú klubom stratiť len 105 miliónov libier?

Everton by mohol čeliť druhému odpočtu bodov v tejto sezóne po tom, čo bol obvinený z ďalšieho porušenia pravidiel ziskovosti a udržateľnosti Premier League (PSR).

VPN365.EU

Obvinený bol aj Nottingham Forest, čo znamená, že oba kluby boli postúpené nezávislej komisii po tom, čo vykázali straty, ktoré prekračujú povolenú finančnú stratu v trojročnom cykle.

Predtým sa podobné opatrenia často označovali ako FFP - Financial Fair Play, ale Premier League ich teraz označuje ako PSR, hoci zámer je rovnaký - kontrolovať, koľko peňazí môžu kluby za dané obdobie stratiť.

Podľa pravidiel PSR Premier League môžu kluby za tri sezóny prísť maximálne o 105 miliónov libier, hoci niektoré náklady, ako napríklad na infraštruktúru, ženský futbal, investície do mládeže a komunitnú prácu, sa môžu odpočítať.

Ako sa však anglická najvyššia súťaž dohodla na sume 105 miliónov libier? Ako sa táto čiastka počíta? A nemala by sa táto hranica zvýšiť v súlade s infláciou?

Prečo práve 105 miliónov libier?

Jednoduchá odpoveď znie, že Premier League sa riadila pravidlami finančnej fair play (FFP) UEFA, ktoré riadiaci orgán európskeho futbalu stanovil v roku 2009 a zaviedol na začiatku sezóny 2011/2012.

Kluby, ktoré sa kvalifikovali do súťaží UEFA, boli posudzované na základe požiadaviek na dosiahnutie finančnej stability počas trojročného obdobia. Kluby mohli minúť len o 5 miliónov eur viac, ako za tri roky zarobili.

Tento limit sa však mohol zvýšiť až na 30 miliónov eur, ak bol krytý priamou platbou od majiteľa klubu alebo spriaznenej osoby. Pravidlá UEFA sa však odvtedy zmenili. Celkové výdavky klubu na prestupy, mzdy a odmeny agentom teraz nemôžu presiahnuť 70 % jeho príjmov.

Vo februári 2013 Premier League oznámila nové finančné pravidlá, ktoré klubom nedovoľujú stratiť viac ako 105 miliónov libier počas trojročného cyklu, čo predstavuje 35 miliónov libier za sezónu.

„Ak kluby prekročia hranicu 105 miliónov libier, budeme to riešiť najvyššou možnou sankciou - odpočtom bodov,“ povedal vtedy Richard Scudamore, bývalý výkonný riaditeľ Premier League.

Premier League zvýšila povolené straty v porovnaní s pravidlami FFP UEFA, aby umožnila klubom, ktoré nie sú zapojené do európskych súťaží, investovať viac do svojich tímov a zvýšila sa ich konkurencieschopnosť.

Ako sa počíta suma 105 miliónov libier?

Tímy Premier League môžu počas trojročného monitorovacieho obdobia dosiahnuť stratu 15 miliónov libier, pričom straty sú povolené až do výšky 105 miliónov libier, ale len v prípade, že rozdiel 90 miliónov libier je pokrytý bezpečným financovaním zo strany majiteľov klubu.

Majiteľ musí odkúpiť ďalšie akcie klubu a nejde teda o poskytnutie pôžičky.

Vzhľadom na finančné straty, ktoré utrpel celý futbal v sezónach 2019/20 a 2020/21, keď sa zápasy hrali za zatvorenými dverami kvôli pandémii Covid-19, boli príslušné roky spojené a spriemerované. Premier League tiež umožnila klubom odpísať straty, ktoré utrpeli v dôsledku pandémie.

Ďalšie odpisy je možné vykonať v prospech dlhodobého rozvoja hry, ktorý zahŕňa investície do rozvoja mládeže, ženského futbalu, infraštruktúry a komunitnej práce.

Keďže 20 klubov Premier League je zároveň akcionármi súťaže, práve oni pred viac ako desiatimi rokmi odhlasovali pravidlá PSR.

Je 105 miliónov libier dosť vysoká suma?

Kieran Maguire, odborník na futbalové financie a moderátor podcastu The Price of Football, tvrdí, že čiastka 105 miliónov libier by sa mala zvýšiť v súlade s futbalovou infláciou.

„Pôvodná prípustná strata 105 miliónov libier by mala zohľadňovať meniace sa okolnosti týkajúce sa kúpnej sily klubov a prijateľných strát,“ povedal Maguire pre portál The Athletic.

Od stanovenia trojročnej sumy v roku 2013 sa ceny súvisiace s futbalom zvýšili, či už ide o platy hráčov alebo prestupové poplatky.

„Porovnal som mzdy hráčov z roku 2013 s rokom 2022 (pri niekoľkých kluboch s rokom 2023). Ak sa v roku 2013 považovalo za spravodlivú čiastku 105 miliónov libier, potom po úprave súčasných platov by teraz bolo spravodlivých 218 miliónov libier.“

Ak by sa povolené straty zvýšili v súlade s futbalovou infláciou, potom by Everton a Nottingham Forest boli v rámci limitu a Newcastle United, ktorého väčšinovým vlastníkom je saudskoarabský Fond verejných investícií, by tiež mohol míňať oveľa voľnejšie.

Richard Masters, výkonný riaditeľ Premier League, v utorok vystúpil pred poslancami vo výbore pre kultúru, médiá a šport vo Westminsteri a povedal, že kluby teraz zvažujú zmeny pravidiel PSR.

„Máme niekoľko návrhov, ktoré sa týkajú väčšieho zosúladenia so systémom UEFA,“ povedal Masters a potom objasnil, že nič ešte nebolo dohodnuté.

Nové finančné predpisy UEFA, známe ako "pravidlá o nákladoch na mužstvo", znamenajú, že celkové výdavky klubu na prestupy, mzdy a odmeny agentom nesmú presiahnuť 70 % príjmov klubu.

UEFA však tieto pravidlá zavádza pozvoľne. V tejto sezóne nesmú kluby prekročiť 90 % svojich príjmov, v sezóne 2024/25 to bude 80 % a až v sezóne 2025/26 sa dostaneme k cieľovej hodnote 70 %.

Zdroj: The Athletic