Premier League obvinila Everton a Nottingham z porušenia finančných pravidiel

publikované pred mesiacom ~ čítanie na 2 minúty

Premier League obvinila Everton a Nottingham z porušenia finančných pravidiel

Oba kluby boli postúpené nezávislej komisii za údajné porušenie pravidiel o zisku a udržateľnosti v ich účtovných uzávierkach.

VPN365.EU

Podľa pravidiel Premier League môžu kluby stratiť maximálne 105 miliónov libier za tri sezóny, alebo 35 miliónov libier za sezónu, a až potom im hrozia sankcie.

Klubom, ktoré tieto pravidlá porušia, hrozí pokuta alebo odpočet bodov.

Everton sa v súčasnosti odvoláva proti odpočtu desiatich bodov z predchádzajúceho obvinenia.

Premier League vo svojom vyhlásení uviedla, že Everton a Nottingham Forest "potvrdili, že porušili pravidlá o zisku a udržateľnosti".

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza: „Je to v dôsledku toho, že v sledovanom období utrpeli straty nad povolenými limitmi.“

„V súlade s pravidlami Premier League boli teraz oba prípady postúpené samostatnej komisii, ktorá určí príslušné sankcie.“

Kluby majú teraz 14 dní na predloženie svojich oficiálnych odpovedí a podľa ligových pravidiel musia byť pojednávania ukončené do 12 týždňov.

Evertonu už v novembri odpočítali 10 bodov - najväčší trest v histórii Premier League - po tom, čo nezávislá komisia zistila, že straty klubu do konca sezóny 2021/22 dosiahli 124,5 milióna libier. Klub sa odvolal a situácia sa musí doriešiť do konca tejto sezóny.

Nové obvinenia proti Evertonu prichádzajú v čase, keď je klub v značnej neistote. V septembri majiteľ klubu Farhad Moshiri súhlasil s predajom svojho 94%-ného podielu v klube americkému investičnému fondu 777 Partners.

Klub tiež realizuje výstavbu nového štadióna na brehu rieky Mersey v dokoch Bramley-Moore, ktorý by mal byť otvorený koncom roka 2024.

Ďalším klubom, ktorý sa ocitol v problémoch, je Nottingham Forest.

Od mája 2022, kedy si Forest zabezpečili postup z Championship, minuli na nové posily 250 miliónov libier.

V septembri 2022 klub prekonal britský rekord v počte podpisov v jednom prestupovom období, keď privítal v klube 21 nových hráčov.

Forest si najal popredného športového právnika Nicka de Marca, aby obhájil ich prípad, ktorý sa má sústrediť na predaj Brennana Johnsona do Tottenhamu za 45 miliónov libier.

K tomuto kroku prišlo až po uplynutí účtovného termínu, ale Forest tvrdí, že ich vyjednávacia taktika im umožnila získať vyšší poplatok, ako keby hráča predali do 30. júna 2023.

Manchester City je jediným ďalším klubom najvyššej súťaže, ktorý Premier League obvinila z porušenia finančných pravidiel, keď ho postúpila nezávislej komisii kvôli viac ako 100 údajným porušeniam pravidiel v rokoch 2009 až 2018.

Víťazi treble boli obvinení vo februári 2023 a tento prípad stále prebieha.