Po tom, čo sa stal piatym hráčom v histórii Liverpoolu, ktorý dosiahol 200 gólov vo všetkých súťažiach, sa pozrieme na čísla, ktoré stoja za plodnou kariérou Mohameda Salaha na Anfielde.
Keď Liverpool v januári 2014 nepodpísal zmluvu s bazilejským krídelníkom Mohamedom Salahom, bol manažér Brendan Rodgers sklamaný.
Chcel posilniť svoje útočné možnosti o mladého a rýchleho Salaha, ale konkurenčná Chelsea prišla s atraktívnejšou ponukou za Egypťana.
„Klub urobil všetko, čo považoval za možné, aby sa dohodol, ale neboli sme úspešní,“ povedal vtedy Rodgers.
Salah si o niekoľko mesiacov neskôr zahral proti Rodgersovmu tímu na Anfielde pri víťazstve zverencov Josého Mourinha, ktoré napokon stálo Liverpool titul v Premier League v sezóne 2013/14.
Teraz už môžeme iba špekulovať, či by prítomnosť Salaha mohla pre Liverpool znamenať rozhodujúci rozdiel, keďže útok červených v zložení Luis Suarez, Daniel Sturridge, Philippe Coutinho a Raheem Sterling dovtedy fungoval celkom dobre.
Salahov prestup na Stamford Bridge nevyšiel. Za Chelsea nastúpil len v 19 stretnutiach (10 štartov od začiatku zápasu), skóroval len dvakrát a neskôr bol poslaný na hosťovanie do Fiorentiny a následne do Ríma.
Rýchly posun do roku 2023, Egypťan už získal s Liverpoolom titul v Premier League spolu s niekoľkými ďalšími trofejami a stal sa len piatym hráčom v histórii klubu, ktorý strelil 200 gólov v drese červených.
Osud egyptského ostrostrelca sa naplnil, iba to chvíľu trvalo.
Rodgersovho nástupcu Jürgena Kloppa museli jeho poradcovia na dáta presvedčiť, aby v roku 2017 po Salahovi siahol. Údajne chcel namiesto neho podpísať Juliana Brandta z Bayeru Leverkusen, ale klubový skauting si bol istý, že Salah je vhodnejším adeptom do ofenzívy. Klopp dôveroval ich úsudku a to sa mu veľmi vyplatilo.
Napriek tomu, že je teraz označovaný za jedného z najlepších strelcov svojej generácie, Salah pred príchodom na Anfield v skutočnosti nikdy v kariére nedal 20 gólov za sezónu. Jeho maximom bolo 19 presných zásahov v drese rímskeho AS počas jeho poslednej sezóny v Taliansku. Odvtedy, čo strávil viac ako šesť rokov v Liverpoole, nikdy nedal menej ako 23 gólov v sezóne, pričom v štyroch z nich zaznamenal 30 a viac presných zásahov.
Je to zásluha jeho obrovského talentu, ale aj zmeny prístupu, keď sa ho ujal Klopp. Zatiaľ čo v Ríme bol pomerne priamočiarym krídelníkom, v sezóne 2015/16 už toľko nestrieľal, zaznamenal len 2,3 streleckých pokusov na bránu za 90 minút a v nasledujúcej sezóne 3,0. V jeho prvej sezóne v Liverpoole sa táto hodnota zvýšila na 4,3 a odvtedy nikdy nebola nižšia ako 3,3 za 90 odohraných minút.
Salah sa vrátil do Anglicka s veľkou pompou, odhodlaný ukázať, že jeho pôsobenie v Chelsea nesvedčí o jeho kvalite. Vo svojej prvej sezóne v Liverpoole nastrieľal 44 gólov, čo je historický rekord klubu v debutovej sezóne hráča. Zároveň sa stal jedným iba z trojice hráčov, ktorí za Liverpool nastrieľali viac ako 40 gólov v jednej sezóne, spolu s Ianom Rushom (dvakrát) a Rogerom Huntom.
A hoci už nedosiahol takú vysokú úroveň, pred bránou súpera je až doteraz veľmi silný. Odkedy Salah v roku 2017 podpísal zmluvu s Liverpoolom, viac gólov ako on z hráčov, ktorí sa predstavili v piatich najlepších európskych ligách, strelili len Robert Lewandowski (275), Kylian Mbappé (230) a Harry Kane (203).
V tejto sezóne ich má na konte už 14 a svojím gólom proti Crystal Palace sa stal po Rushovi (346), Huntovi (285), Gordonovi Hodgsonovi (240) a Billym Liddellovi (228) len piatym hráčom, ktorý za Liverpool strelil 200 gólov. Od dostihnutia Liddella ho delí pravdepodobne ešte jedna sezóna, zatiaľ čo ohrozenie Rushovho celkového rekordu sa zdá byť prinajlepšom fantáziou.
Stále sebavedomý Salah si zrejme myslí, že má šancu. V rozhovore pre bangladéšske médium Prothom Alo na začiatku sezóny legenda Liverpoolu Rush povedal: „Mo Salah sa stále pýta: Prečo si dal toľko gólov? Myslí si, že by mohol prekonať môj rekord.“
Je to veľká výzva a vyžadovalo by si to ešte veľa odohraných zápasov v červenom drese. Rush odohral 660 zápasov, aby dosiahol takéto čísla, čo je viac ako dvojnásobok Salahových doterajších vystúpení za klub. Pri súčasnej trajektórii by rekord vyrovnal po približne 564 zápasoch. Trvalo by to teda ešte minimálne štyri sezóny.
Rozdelenie Salahových gólov
Medzi 200 gólmi Egypťana nájdeme hneď niekoľko pamätných gólov. Napríklad strelenie dôležitého gólu do siete Manchesteru City vo štvrťfinále Ligy majstrov 2017/18, premenenie penalty proti Tottenhamu vo finále Ligy majstrov 2018/19 a jeho neskorý gól z brejku proti Manchesteru United pri víťazstve 2:0 na Anfielde, keď Liverpool kráčal za svojím prvým titulom v Premier League v sezóne 2019/20.
Ako sa útočník najčastejšie presadzoval? Nuž, 162 z jeho gólov bolo jeho silnejšou ľavou nohou, 30 pravou a len osem hlavou. Až 187 z jeho presných zásahov bolo z pokusov vo vnútri pokutového územia a len 13 spoza šestnástky. Bol o niečo produktívnejší v druhej polovici zápasov, keď 112 gólov padlo až po prestávke a 88 prišlo pred polčasovým hvizdom.
Podobne je to aj s rozdelením gólov na Anfielde a mimo neho. 111 gólov strelil na ikonickom štadióne Anfield a 89 na iných štadiónoch. Často strelil aj rozhodujúce góly, pričom 56 z nich bolo úvodných a 55 zasa víťazných.
Šestnásť Salahových gólov padlo prostredníctvom jeho piatich hattrickov za klub. Patrí sem aj jeho štvorgólový výkon proti Watfordu na Anfielde v zasnežený deň v marci 2018, keď sa stal jedným z iba štyroch hráčov, ktorí strelili štyri góly v zápase Premier League v drese Liverpoolu. Okrem toho premenil 30 pokutových kopov z 36 pokusov (bez započítania penaltových rozstrelov).
Z jeho 200 gólov za Liverpool padlo 148 v Premier League, 42 v Lige majstrov, päť v FA Cup-e, tri v Európskej lige, jeden v EFL Cup-e a jeden v Communit Shield.
Salah sa zároveň prebojoval do prvej desiatky najlepších strelcov Premier League všetkých čias.
Tímom, ktorý má najväčšie problémy ubrániť Egypťana, je Manchester United. Proti odvekému rivalovi strelil 12 gólov a proti Manchesteru City 11. Jediným ďalším tímom, za ktorý dal dvojciferný počet gólov, je West Ham (10). Každému klubu, s ktorým sa ako hráč Liverpoolu stretol minimálne dvakrát, strelil gól.
Pri viac ako desiatich percentách Salahových gólov asistoval Roberto Firmino (21). Viac asistencií tímovému spoluhráčovi vo všetkých súťažiach v ére Premier League zaznamenal len Steve McManaman (24 pre Robbieho Fowlera).
Po odchode bývalých parťákov Firmina a Maného (12 asistencií pre Salaha, druhý najväčší počet) si Egypťan vytvoril dynamické partnerstvo s Darwinom Núnezom. Bývalý útočník Benficy asistoval Salahovi už deväťkrát, z toho štyrikrát v tejto sezóne. Zo súčasných spoluhráčov z Liverpoolu má viac asistencií pre Salaha len Andrew Robertson (11) a to hrajú vedľa seba od roku 2017.
Súčasná zmluva Salaha v Liverpoole platí do leta 2025. Fámy o možnom prestupe do saudskoarabskej profesionálnej ligy pravdepodobne v dohľadnej dobe nezmiznú, ale kým zostane v Liverpoole, kto vie, koľko gólov ešte môže streliť?