PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Forma Liverpoolu na ihriskách súperov sa stáva problémom - čo sa deje?

publikované pred 23 dňami ~ čítanie na 3 minúty

Forma Liverpoolu na ihriskách súperov sa stáva problémom - čo sa deje?

V hodinách, ktoré predchádzali prehre Liverpoolu s Toulouse (2:3), Jurgen Klopp odmietol akékoľvek otázky o tom, či búrlivá atmosféra na štadióne TFC ovplyvní jeho tím. Klopp úctivo povedal, že skúsenosti jeho hráčov z európskych súťaží ich dobre vybavia na hluk a nepriateľské prostredie, ktoré jeho zverencov čaká. Napriek tomu Liverpool druhýkrát po sebe v zápase vonku neuspel. A ku koncu večera nemeckého manažéra hluk fanúšikov privádzal do nepríčetnosti.

VPN365.EU

„Koho napadlo robiť tlačovú konferenciu tu?“ vyštekol, než prerušil tlačovú konferenciu v altánku pred štadiónom, ktorý slúžil ako dočasná mediálna miestnosť, kvôli neustálemu vyrušovaniu hlučnými fanúšikmi, ktorí búchali do stien.

Organizácia bola rovnako chaotická ako obrana Liverpoolu a len primiešala soľ do rán po nešťastnom večeri, ktorý sprevádzala aj povinná kontroverzia VAR, keď bol gól Jarella Quansaha v poslednej minúte zrušený údajnou rukou Alexisa Mac Allistera.

Nie že by to Klopp používal ako výhovorku. „Musíme lepšie brániť. Bolo tam príliš veľa situácií, v ktorých sme odovzdali loptu a mali sme byť agresívnejší,“ pokračoval. „Nemôžeme inkasovať góly takýmto spôsobom. Výkon nebol dostatočne dobrý. Musíme to zmeniť. Bol by som rád, keby sme získali bod, ale môžem iba povedať - musíme byť jednoducho lepší.“

Samotná prehra je pre Kloppa sotva veľkým bolehlavom. Liverpool zostáva na čele svojej skupiny Európskej ligy a je na najlepšej ceste kvalifikovať sa ďalej, aj keď akékoľvek nádeje, že na zápas s LASK Linz o tri týždne si odpočinie väčšina jeho seniorských hviezd, pravdepodobne padli.

Väčším problémom je, že tento nevýrazný výkon nebol jednorazový. Forma Liverpoolu vonku, ktorá teraz zahŕňa len jedno víťazstvo v posledných piatich zápasoch, začína byť znepokojujúca.

Niektoré zápasy mali poľahčujúce okolnosti. Prehra s Tottenhamom Hotspur prišla v posledných sekundách a výrazne ju ovplyvnili kontroverzné rozhodnutia rozhodcov. Hoci remíza 2:2 s Brighton & Hove Albion bola frustrujúca, klub zo Sussexu je teraz jedným z najťažších testov klubov Premier League.

Väčšie obavy vzbudzuje neschopnosť poraziť Luton Town a Toulouse. Luton začínal v ten deň v spodnej trojke, zatiaľ čo francúzsky klub je v Ligue 1 na 14. mieste. Sú to tímy, ktoré by mal Liverpool porážať. Oba zápasy však poukázali na hlbšie problémy, ktoré treba rýchlo odstrániť.

Na Kenilworth Road boli problémom nedostatočné protiútoky a zahadzovanie šancí. V Toulouse to bola nedbalosť v obrane, ktorú najlepšie vystihuje výkon Kostasa Tsimikasa, ktorý bol stiahnutý už v polčase, hoci nebol sám, kto odviedol slabý výkon.

Svedčí o tom aj fakt, že Liverpool prehral 59 zo 105 súbojov, z ktorých mnohé sa odohrali na Tsimikasovej ľavej strane.

Alarmujúca bola aj absencia kontroly hry, čo potvrdil aj Joe Gomez, ktorý bol kapitánom v prvom polčase. Harvey Elliott hral rovnako priemerne. „Dokážeme hrať oveľa, oveľa lepšie, ale po ihrisku sme sa veľmi nepohybovali,“ povedal.

V poslednej tretine ihriska bola úspešnosť prihrávok červených iba 77 percent.

Je zrejmé, že Toulouse - bez víťazstva v predchádzajúcich piatich zápasoch, takže sotva oplýva sebavedomím - sa poučil z chýb v  zápase na Anfielde, kde boli zdemolovaní 1:5. Namiesto otvorenia hry sa rozhodol hrať v hlbokom bloku, bol dobre organizovaný a starostlivo si vyberal svoje šance na rýchle protiútoky.

S rozvahou a cieľavedomosťou "zarezali" Liverpool a dosiahli len tretie domáce víťazstvo v sezóne. Ďalšie víťazstvá si pripísali proti LASK-u, ktorý sa nachádza na dne skupiny Európskej ligy, a Metz, ďalšiemu tímu bojujúcemu o zostup v Ligue 1.

A bez Virgila van Dijka, ktorý zostal doma s chorobou, Alissona a Ibrahima Konateho obrana Liverpoolu pod tlakom totálne prepadla.

Prvý gól padol po chybe Tsimikasa, ktorý sa (zatiaľ neúspešne) snaží nahradiť zraneného Andrewa Robertsona, a tretí inkasovaný gól (len tri minúty po komickom vlastnom góle Cristiana Casseresa) bol doslova hanbou defenzívy hostí.

Caoimhin Kelleher mal ďaleko od toho, aby velil, Joel Matip mal noc, na ktorú musí rýchlo zabudnúť a Wataru Endo mal šťastie, že nebol vylúčený a vydržal na ihrisku iba 45 minút. Mac Allister opäť ukázal chvíle malichernosti v defenzívnom strede poľa, teda na pozícii, ktorá stále vyzerá byť problematická.

Najbližší zápas po reprezentačnej prestávke je na pôde Manchesteru City, čo je aj v najlepších časoch extrémne náročný duel. Po ňom nasledujú nepríjemné, aj keď menej hrozivé výjazdy do Sheffieldu United a Crystal Palace.

Liverpool si určite nevydýchne a Klopp bude musieť starostlivo vyvažovať zdroje, aby zabezpečil, že zostane v hre o trofeje aj v roku 2024. To, čo videl vo Francúzsku, ho určite neukľudnilo.