Tottenham vs Chelsea: Čísla, ktoré definujú 111-minútovú drámu v Londýne

publikované pred 6 mesiacmi ~ čítanie na 3 minúty

Tottenham vs Chelsea: Čísla, ktoré definujú 111-minútovú drámu v Londýne

Tottenham dohrával duel s deviatimi hráčmi po tom, čo Cristian Romero a Destiny Udogie dostali červené karty, ale udržal remízu až do 75. minúty a takmer strelil vyrovnávajúci gól, aby napokon Nicolas Jackson zavŕšil svoj hetrik.

VPN365.EU

Pre Tottenham sa všetko začalo tak dobre, keď Dejan Kulusevski už po piatich minútach a 21 sekundách strelil šťastný, ale zaslúžený úvodný gól domácich - najrýchlejší gól Spurs v histórii proti Chelsea v Premier League.

Potom však až dvaja hráči Tottenhamu videli červené karty a po prvom vylúčení Romera navyše Cole Palmer dorovnal skóre z pokutového kopu. Spurs dohrávali zápas s deviatimi hráčmi po druhej červenej karte, ktorú videl Destiny Udogie v 55. minúte.

Čísla v rozpore s logikou

Tottenham dosiahol proti Blues 38,7 % držanie lopty a to aj napriek tomu, že hral 34 minút s desiatimi a ďalších 44 minút s deviatimi hráčmi.

Pre porovnanie, Everton v sobotu remizoval s Brightonom 1:1, keď mal v tomto zápase iba 20,13 % držanie lopty s jedenástimi hráčmi na ihrisku.

Schopnosť Tottenhamu udržať si takýto podiel držania lopty s deviatimi hráčmi je o to monumentálnejší, že Chelsea má v tejto sezóne 61,93 %-né priemerné držanie lopty, čo je druhé najvyššie číslo za Manchesterom City.


Na pozadí nespočetných kontroverzií, vrátane dvoch červených kariet a piatich neuznaných gólov, trval tento epický zápas viac ako 111 minút, čo je dlhšie ako akýkoľvek iný zápas Premier League od začiatku minulej sezóny.

Napriek tomu bola lopta v hre iba 48 minút celkového hracieho času. Zo 110 ligových zápasov v tejto sezóne je to 108. najnižší čas. Menej sa hralo už len v zápasoch Sheffield United - Wolves a Luton - Burnley.


Graf nižšie ukazuje, ako Spurs zápas výborne rozbehli, ale po tom, čo Romero videl v 33. minúte červenú kartu, modrí prevzali iniciatívu.


Romero od svojej debutovej sezóny 2021/22 videl viac červených kariet (štyri) ako ktorýkoľvek iný hráč tímu Premier League vo všetkých súťažiach. Iba trojica Craig Dawson, Lewis Dunk a Wilfred Ndidi vyrobili viac penált (po päť) ako Argentínčan (štyri).

Tabuľka xG (očakávaných gólov) odhaľuje, ako Blues nedokázali využiť celý rad príležitostí až po Jacksonov prvý gól v zápase. Zároveň však tiež odhaľuje, ako si Tottenham vytvoril dve jasné šance v závere zápasu, ktoré mohli napokon priniesť jednu z najväčších remíz v histórii Premier League.

Prvýkrát v histórii dostali dvaja hráči Tottenhamu červené karty v domácom zápase Premier League.

Od sezóny 2010/11 bolo v Premier League 27 tímov, ktoré dohrávalo zápas s deviatimi hráčmi. Všetky tieto zápasy napokon vyhral tím s početnou prevahou, iba Sunderlandu sa podarilo odísť s bodom, keď v sezóne 2011/12 udržal s Newcastlom remízu 1:1. Tu však treba dodať, že čierne mačky o druhého hráča prišli až v 96. minúte.

Očakávané góly Jacksona

Jackson napokon v 75. minúte prelomil nerozhodný stav a napokon v zápase dosiahol hetrik. Proti Spurs tak strelil o jeden gól viac, ako sa mu podarilo v predchádzajúcich deviatich ligových vystúpeniach.

Avšak napriek tomu, senegalský útočník iba dorovnal očakávané góly (xG) 2,88. V 99. minúte zahodil veľkú príležitosť nad brvno a nevyužil ďalšie dve šance v 11. a 56. minúte.

Pred stretnutím so Spurs sa Jacksonovi podarilo streliť iba dva ligové góly, ale teraz ich počet rozšíril na päť. Tento počet však stále nedosahuje jeho počet očakávaných gólov - 7,11. Tento záporný rozdiel je štvrtý najhorší v lige, za Marcusom Rashfordom, spoluhráčom Enzom Fernandezom a Nealom Maupayom.


Rekordy Angeho a Spurs sa zastavili

Ange Postecoglou napokon utrpel svoju prvú domácu ligovú prehru ako manažér v Anglicku, respektíve v Škótsku. S Tottenhamom a Celticom napokon prehral až v jeho 43. zápase na domácej pôde.

Spurs sa zároveň stali posledným tímom, ktorý v tejto sezóne Premier League prehral. Bola to ich prvá prehra po 12 zápasoch, keď naposledy prehrali 1:3 v inom londýnskom derby, v máji proti Brentfordu.

Postecoglou však v klube zaviedol dramatickú zmenu štýlu, vďaka ktorej sa Spurs v tejto sezóne umiestnili na vrchole alebo medzi elitou v mnohých štatistikách týkajúcich sa pressingu a útoku. Predovšetkým najviac zo všetkých tímov napádajú rozohrávku súpera vo finálnej tretine ihriska a majú na konte najviac dotykov s loptou v šestnástke súpera.Je neuveriteľné, že Spurs si udržiavali vysokú obrannú líniu aj po tom, čo sa ich počet hráčov na ihrisku znížil na 10. A odmietli ustúpiť zo svojho štýlu hry aj po tom, čo ihrisko opustil Udogie.

V rozhovore po zápase sa reportér Sky Sports Patrick Davidson opýtal manažéra Spurs, prečo udržiaval takú vysokú líniu, keď sa väčšina tímov zvyčajne stiahne do obranného bloku a hľadá príležitosti na rýchle kontry.

„Takí jednoducho sme, kamarát,“ povedal Postecoglou. „A takí budeme, kým budem na lavičke Tottenhamu.“