Najstaršie a najmladšie tímy Premier League v sezóne 2023/24

publikované pred 6 mesiacmi ~ čítanie na 4 minúty

Najstaršie a najmladšie tímy Premier League v sezóne 2023/24

Pozreli sme sa na priemerný vek základných jedenástok jednotlivých tímov Premier League v tejto sezóne, aby sme zistili, kto má najstarší a najmladší tím...

VPN365.EU

Je to síce len pár týždňov, čo sme videli dvoch veteránov Premier League Ashleyho Younga a Jamesa Milnera, ktorých rozbehali pomerne mladí nováčikovia Luis Díaz a Jérémy Doku, ale po preskúmaní údajov môžeme konštatovať, že z futbalového hľadiska je vek naozaj len číslo.

Po desiatich kolách zápasov v sezóne 2023/24 sme sa rozhodli preskúmať čísla a zistiť, ktoré tímy majú najmladších a najstarších hráčov a čo vek tímu znamená pre jeho šance na úspech.

Pozreli sme sa na to, ktoré tímy na konci minulej sezóny veria mladým hráčom, a zistili sme, že zatiaľ čo Arsenal s druhým najnižším priemerným vekom svojej základnej jedenástky 25 rokov a 51 dní v boji o titul tesne zaostal za Manchesterom City, vo všeobecnosti platí, že najmladším tímom sa darí najhoršie. Všetky tri tímy (okrem Arsenalu) s najmladšími priemernými základnými jedenástkami - Southampton (25 rokov a 41 dní), Leeds United (25 rokov a 285 dní) a Leicester City (26 rokov a 155 dní) - zostúpili do nižšej súťaže.

To je v rozpore s často vnímanou múdrosťou, že je pozitívne mať mladších hráčov, pretože to znamená, že sa môžu rozvíjať a zabezpečiť si lepšiu budúcnosť. Niektorí manažéri radšej pracujú s mladšími hráčmi, pretože je pravdepodobnejšie, že prevezmú ich nápady.

Mladí hráči Southamptonu, Leedsu a Leicesteru sa možno čoskoro vrátia do Premier League, ale bude to v ich súčasných kluboch?

V sezóne 2023/24 však zatiaľ existuje menšia závislosť medzi umiestnením v lige a vekom, ako môžete vidieť na obrázku nižšie.


Najmladšie tímy Premier League v sezóne 2023/24

Arsenal sa vzoprel osudu a skutočne omladol. Mikel Arteta sa v lete rozhodol, že uprednostní mladosť pred skúsenosťami.

Priemerný vek štartujúcich jedenástok Arsenalu v doterajších zápasoch Premier League v sezóne 2023/24 je 24 rokov a 335 dní. V lige sú opäť druhí a držia sa vedúceho Tottenhamu. Kanonieri majú aj v tejto sezóne druhý najmladší tím v súťaži.


Z hľadiska veku sú len za tímom, ktorému sa v tomto ročníku darí o niečo menej - za Burnley. Vincent Kompany tiež dôveruje mladým hráčom. S 19-ročným Lucom Koleoshom, ktorý nastúpil v ôsmich z desiatich zápasov, a 21-ročnými Jamesom Traffordom a Ameenom Al Dakhilom, ktorí nastúpili vo všetkých desiatich zápasoch (brankár Trafford odohral všetky minúty), je priemerný vek hráčov Burnley v prvej sezóne po návrate do najvyššej súťaže len 24 rokov a 170 dní.

To je menej ako v prípade Southamptonu v minulej sezóne a vzhľadom na to, ako zle Burnley začalo sezónu 2023/24 - získalo len štyri body z 30 možných - sa môže zdať, že história by sa mohla pre najmladší tím Premier League v tejto sezóne opakovať. Až čas ukáže, či im skúsenosti, ktoré mladíci získavajú v Premier League, pomôžu z dlhodobého hľadiska.


Práve Burnley a Arsenal nasadili 12 najmladších základných jedenástok v tejto sezóne Premier League.

Tretí najmladší tím má Chelsea, ktorej draho zostavený tím mladých hráčov znamená, že priemerný vek ich základnej jedenástky je 24 rokov a 352 dní. V tejto sezóne sa im zatiaľ nedarí, hoci je to určite skôr kvôli rýchlosti, s akou bolo mužstvo poskladané.

Boli by na vrchole tohto zoznamu, nebyť prítomnosti 39-ročného nestarnúceho obrancu Thiaga Silvu, ktorý je jedným z iba 18 hráčov v celej Premier League, ktorí v tejto sezóne odohrali každú minútu. Je o šesť rokov starší ako druhý najstarší hráč (Kyle Walker, 33 rokov) a o 18 rokov starší ako najmladší hráč v súťaži (Illia Zabarnyi z Bournemouthu, 21 rokov).

Štvrtým najmladším tímom je líder Premier League, Tottenham. Ange Postecoglou od svojho letného príchodu prebudoval mužstvo a faktory, ako sú podpisy mladých hráčov ako Micky van de Ven a Guglielmo Vicario a väčší herný čas pre Papeho Matara Sarra, znížili priemerný vek tímu. Spurs mali v minulej sezóne tretiu najstaršiu priemernú základnú jedenástku (27 rokov, 356 dní) v Premier League, keď bývalý manažér Antonio Conte kládol oveľa väčší dôraz na skúsenosti ako na mladosť. Teraz sú však na mladšom konci spektra (25 rokov, 29 dní).

Najstaršie tímy Premier League v sezóne 2023/24

Fulham a West Ham pokračujú - takmer presne - tam, kde v minulej sezóne skončili. Po tom, čo sa v sezóne 2022/23 umiestnili ako najstarší, resp. druhý najstarší tím Premier League, pričom ich základné jedenástky mali priemerný vek vyšší ako 28 rokov, si teraz iba vymenili miesta. V sezóne 2023/24 majú chalupári najstaršiu priemernú základnú XI (29 rokov a 193 dní) a kladivári sú v tesnom závese (28 rokov a 322 dní).

Fulham mal veľmi nekonzistentný štart do novej sezóny. Sú jediným tímom v Premier League, ktorý počas celej sezóny nevyhral, neremizoval ani neprehral dva po sebe idúce zápasy, pričom ich najdlhšia séria bez prehry trvá len dva zápasy. Aj keď sú momentálne až na 14. mieste, v tejto sezóne sa o ich zostupe vôbec nehovorí.

Čiastočne to môže byť spôsobené tým, že od šiesteho Newcastle ich delí len päť bodov, zatiaľ čo od pásma zostupu sú vzdialení sedem bodov. Avšak s hráčmi prvého tímu Willianom (35 rokov), Reamom (36 rokov) a Jiménezom (32 rokov), budú možno v budúcom roku potrebovať letnú obnovu kádra.

West Ham sa dostal do zlej formy, keď prehral štyri z posledných šiestich zápasov, ale po pôsobivom štarte do sezóny je stále na deviatom mieste v tabuľke. Ich najstarším hráčom v prvom tíme je 33-ročný Michail Antonio. Mužstvo, ktoré zostavil David Moyes, naznačuje, že manažér preferuje hráčov vo veku od 26 do 31 rokov.


V tejto sezóne nastúpili za West Ham v lige len dvaja hráči mladší ako 26 rokov - 23-ročný Mohamed Kudus a 25-ročný Konstantinos Mavropanos - a títo spolu odohrali len 186 minút (z toho Kudus 185 minút).

Newcastle je najúspešnejším tímom v "staršej časti ligy". Momentálne je šiesty v tabuľke s tretím najvyšším priemerným vekom hráčov v základnej jedenástke. Straky vsietili najviac gólov (26 gólov) zo všetkých tímov v súťaži a v tejto sezóne budú mať ambície dosiahnuť minimálne ďalšie umiestnenie v prvej štvorke.

Čísla naznačujú, že z priemerného veku základných jedenástok jednotlivých tímov v sezóne 2023/24 sa dá vyčítať len málo.

Napriek tomu je však ľahké zamyslieť sa nad tým, o koľko lepšími sa môžu Arsenal, Chelsea a Spurs stať, keď si ich súčasný káder zvykne na spoločnú hru. Burnley sa medzitým bude musieť veľmi rýchlo zlepšiť, ak chce medzi elitou prežiť.


Zdroj: The Analyst