PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Najlepší exekútori pokutových kopov v Premier League

publikované pred 25 dňami ~ čítanie na 6 minút

Najlepší exekútori pokutových kopov v Premier League

Kto sú najlepší exekútori pokutových kopov v Premier League? Pozrieme sa na to, ktorí hráči najlepšie zvládali tlak pri zahrávaní pokutového kopu, a zároveň sa pozrieme na tých hráčov, ktorým sa v súťaži v tejto činnosti príliš nedarilo.

VPN365.EU


Jediný hráč, ktorý v Premier League premenil 100 % pokutových kopov*

* Z hráčov, ktorí v súťaži zahrávali minimálne 10 pokutových kopov. Keď sa to ponúkne ako kvízová otázka, väčšina ľudí si ako tip vyberie Matta Le Tissiera. Nesprávne.

Prvenstvo v úspešnosti premieňania pokutových kopov so 100 %-nou úspešnosťou drží bývalý záložník Manchesteru City Yaya Touré. Hviezda Pobrežia Slonoviny zahrávala v Premier League 11 pokutových kopov a pri každom z nich uspela.

Sedem z Tourého 11 pokutových kopov v Premier League boli zároveň víťazným gólom v zápase.

Na Tourého dvere však klopal jeden hráč, ktorý mal v apríli 2023 šancu vyrovnať jeho rekord. Ivan Toney z Brentfordu premenil všetkých 10 pokutových kopov, ktoré v Premier League zahrával. Jeho jedenásty pokus pri domácej prehre s Newcastle United (8. apríla 2023) bol však neúspešný.

Ďalším hráčom s najväčším počtom pokutových kopov a stopercentnou úspešnosťou ich realizácie je Dimitar Berbatov (deväť z deviatich).

Matt Le Tissier nepremenil penaltu

Nie, toto nie je konšpirácia. V Premier League síce premenil 25 pokutových kopov, ale Matt Le Tissier v tejto súťaži skutočne jeden pokutový kop minul. Jediný muž, ktorý chytil penaltu v Premier League, ktorú zahrával Le Tissier? Bol to Mark Crossley z Nottinghamu Forest v marci 1993.

Bola to Le Tissierova tretia penalta v rámci Premier League, keď pri prvých dvoch sa nemýlil. V anglickej najvyššej súťaži už nikdy neminul a ďalších 23 penált úspešne poslal za súperovho brankára.

Útočník narodený na ostrove Guernsey neskôr proti Nottinghamu zahrával ďalšie štyri penalty, z toho tri proti svojmu nepriateľovi Crossleymu - viac ako proti ktorémukoľvek inému gólmanovi v súťaži.

Najlepší z ostatných hráčov

Danny Murphy skóroval pri 18 zo svojich 19 pokutových kopov v Premier League (95 %), pričom jediný jeho neúspech prišiel v apríli 2008 za Fulham na pôde Manchesteru City. Joe Hart bol brankárom, ktorý mu pokazil stopercentnú bilanciu. Z odrazenej lopty však napokon skóroval a vyrovnal tak skóre Fulhamu, ktorý napokon vyhral 3:2 a získal dôležité tri body v boji o zotrvanie v Premier League.

Spomedzi súčasných hráčov v Premier League, ktorí zahrávali aspoň 10 pokutových kopov, má najlepšiu bilanciu útočník Newcastle United Callum Wilson (94,1 %), ktorý v súťaži nepremenil iba jeden zo svojich 17 pokutových kopov. Táto chyba prišla v drese Bournemouthu v auguste 2018 proti Cardiffu City, pričom Neil Etheridge bol brankárom, ktorý ukončil Wilsonovu stopercentnú bilanciu.

Julian Dicks (15/16) a James Beattie (16/17) si v Premier League pripísali 94 % úspešných pokusov.

Dicksova penaltová technika uprednostňovala silu, ale ani tá mu nestačila na 100 %-nú bilanciu v Premier League z bieleho bodu, keď David Seaman chytil jeho penaltu pre West Ham proti Arsenalu vo februári 1996.

Spomedzi hráčov, ktorí strelili aspoň 20 gólov v Premier League, iba Luka Milivojevič (79 %) má vyššiu proporciu gólov z pokutových kopov (všetky za Crystal Palace) ako Dicks (63 %).

Beattieho jediný neúspech prišiel v januári 2006 za Everton proti Charltonu Athletic, keď mu Thomas Myhre chytil jeho strelu v Goodison Parku.

Thierry Henry minul dva zo svojich 25 pokutových kopov v súťaži. Je zvláštne, že obe jeho nepremenené penalty boli v súboji s dvoma z troch fínskych brankárov, ktorí hrali v Premier League (Jussi Jääskeläinen a Antti Niemi).

Štyria hráči majú 91 %-nú úspešnosť: Súčasný útočník Aston Villy Danny Ings, Leighton Baines, bývalý obranca Chelsea Frank Leboeuf a zosnulý Gary Speed. Z tejto trojice zahrával najviac pokutových kopov Baines (22) - dvakrát viac ako Ings, Speed a Leboeuf (11). Jeho prvá nepremenená penalta v Premier League prišla v októbri 2014 proti Manchesteru United. Jeho úspešnú sériu 14 premenených penált zastavil David de Gea.

Súčasné hviezdy Premier League sú tesne pod hranicou 90 %. Veterán James Milner premenil 89,5 % svojich penált v Premier League (17/19), zatiaľ čo záložník Arsenalu Jorginho premenil 19 zo svojich 22 pokusov (86,4 %) v súťaži. Určený exekútor Man Utd Bruno Fernandes skóroval 16 z 19 pokutových kopov, ktoré v Premier League zahrával (84,2 %), zatiaľ čo Mohamed Salah má v súťaži 82,1 %-nú úspešnosť premenených pokutových kopov (23/28).

Harry Kane prestúpil do Bayernu Mníchov a v Premier League už možno nikdy žiadnu penaltu nepremení. Jeho bilancia je momentálne 89,2 % strelených gólov (33/37) a nepochybne v novom klube v Bundeslige ešte nejaké góly z bieleho bodu strelí.

Bizarné fakty o penaltách

Nie je prekvapením, že rekordér Premier League Alan Shearer je hráčom s najväčším počtom premenených pokutových kopov v súťaži (56), pričom ich v Premier League aj najviac zahrával (67). Za Shearerom nasledujú v rebríčku Frank Lampard (43), Harry Kane (33), Steven Gerrard (32), Mark Noble (28), Sergio Agüero (27) a Jamie Vardy (26).

Len traja hráči nepremenili v Premier League minimálne 10 pokutových kopov: Alan Shearer (11), anglický rekordér Wayne Rooney (11) a Teddy Sheringham (10).

Aleksandar Mitrovič nepremenil štyri z ôsmich pokutových kopov, ktoré v sezóne 2022/23 v Premier League zahrával v drese Fulhamu, a stal sa tak prvým hráčom, ktorý v jednej sezóne nepremenil až štyri pokutové kopy.

Harry Kane premenil sedem pokutových kopov proti Arsenalu v Premier League (21,2 %), čo je spolu so siedmimi pokutovými kopmi Alana Shearera proti Evertonu (hoci aj on jeden nepremenil - 7/8) najviac proti jednomu súperovi v súťaži.

Drobný Brazílčan Juninho z Middlesbrough bol možno jedným z najpopulárnejších hráčov v histórii klubu, ale v penaltách nebol dobrý. Žiaden hráč v histórii Premier League nepremenil toľko penált ako on (štyri) bez toho, aby z bieleho bodu aspoň raz skóroval. Hneď za ním sú Paul Merson a Mike Newell (tri).

Hráčom s najväčším počtom gólov v Premier League, z ktorých každý padol z penalty, je bývalý záložník Liverpoolu Jan Molby (sedem), zatiaľ čo hráčom, ktorý strelil najviac gólov v Premier League bez toho, aby bol čo i len jeden z penalty, je Les Ferdinand (149 gólov).

Traja rôzni hráči strelili penaltu v Premier League až za štyri rôzne kluby, pričom tento rekord drží trojica Teddy Sheringham (Spurs, Manchester United, West Ham a Portsmouth), Darren Bent (Sunderland, Charlton, Aston Villa a Spurs) a Yakubu (Middlesbrough, Portsmouth, Blackburn a Everton).

Potlesk si zaslúžia Bobby Zamora a Obafemi Martins. Títo dvaja hráči sú jediní, ktorí strelili penaltu v Premier League pravou aj ľavou nohou - to svedčí o mimoriadnej sebadôvere. Zamora navyše v súťaži premenil len dve penalty - v rozmedzí 10 mesiacov. Martins kopal štyri penalty, po dve každou nohou, a jednu strelil a jednu minul pravou aj ľavou nohou.

Kto je najhorší penaltový exekútor v histórii Premier League?


Juan Pablo Ángel je najhorším penaltovým exekútorom v histórii Premier League spomedzi hráčov, ktorí v súťaži kopali aspoň 10 penált. V období od októbra 2001 do októbra 2006 premenil len polovicu (päť) zo svojich desiatich pokutových kopov v drese Aston Villy.

Kolumbijský útočník premenil štyri z prvých piatich penált, ale potom nevyužil štyri z posledných piatich - dve z nich v tom istom zápase proti Fulhamu vo februári 2005, pričom obe zneškodnil Edwin van der Sar.

Ángel je jedným z troch hráčov, ktorí v jednom zápase Premier League nepremenili dve penalty, ďalšími sú Darren Bent za Sunderland proti Tottenhamu v apríli 2010 (premenil tri a dve nepremenil) a Saido Berahino za West Brom proti Watfordu v apríli 2016 (nepremenil obe penalty).

Steed Malbranque a Dwight Yorke netrafili štyri z desiatich pokutových kopov, ktoré v Premier League zahrávali, zatiaľ čo Kevin Phillips trafil iba 61 % svojich pokutových kopov v súťaži (11/18). Fanúšikovia Man Utd videli, ako Paul Pogba minul štyri z 11 pokutových kopov, ktoré za klub v Premier League zahrával - predtým, ako túto zodpovednosť odovzdal Brunovi Fernandesovi a Cristianovi Ronaldovi.

Z 29 hráčov, ktorí v Premier League kopali aspoň 20 pokutových kopov, má Michael Owen najhoršiu úspešnosť z bieleho bodu, keď v najvyššej súťaži premenil len 14 zo svojich 21 pokutových kopov.

Bývalé trio z Premier League Aleksandar Mitrović (8/13 - 61,5 %), Wilfried Zaha (7/11 - 63,6 %) a Riyad Mahrez (13/19 - 68,4 %) sa tiež dostali do prvej dvanástky najhorších exekútorov pokutových kopov v Premier League v celej histórii súťaže.