Čo si Liverpool skutočne myslí o Evertone

publikované pred 8 mesiacmi ~ čítanie na 6 minút

Čo si Liverpool skutočne myslí o Evertone

Bilancia Evertonu proti Liverpoolu v posledných rokoch je hrozným čítaním: jedno víťazstvo v posledných 28 zápasoch vo všetkých súťažiach a len jedno na Anfielde v tomto tisícročí - a aj vtedy, v roku 2021, si fanúšikovia karameliek nemohli toto víťazstvo vychutnať kvôli obmedzeniam Covid-19.

VPN365.EU

Everton sa v sobotu vracia na Anfield s vedomím, že naposledy vyhral na tomto štadióne pred svojimi fanúšikmi v roku 1999, keď víťazný gól strelil Kevin Campbell. Za posledných 18 sezón skončil Everton v konečnej tabuľke pred Liverpoolom len trikrát.

Toto derby nie je len najdlhšie trvajúcim derby v anglickom futbale - toto bude už ich 243. vzájomný duel - ale aj jedným z najdlhšie trvajúcich derby, v ktorom jednoznačne dominuje jeden klub, aspoň v posledných rokoch.

Čo si však Liverpool skutočne myslí o svojich susedoch z druhej strany Stanley Parku?

Portál The Athletic sa rozprával s ľuďmi z predstavenstva a šatne, ako aj so širokou škálou priaznivcov, aby si vytvoril ucelený obraz z celého klubu.

Hráči

Dlhšie slúžiaci členovia liverpoolskeho tímu si uvedomujú pretrvávajúci význam sobotňajšieho merseysideského derby.

Porazenie Evertonu je stále vysoko na zozname priorít - už len preto, aby sa udržal vysoký štandard nastavený v predchádzajúcich rokoch.

Liverpoolčania, vrátane zástupcu kapitána Trenta Alexandra-Arnolda a Curtisa Jonesa, mladého záložníka, ktorý bude tento víkend sedieť na vedľajšej koľaji a preklínať svoje vylúčenie, by nepochybne zopakovali myšlienky Stevena Gerrarda o zápase s Evertonom.

„Mal som strach ísť do každého derby,“ povedal. „Mal som strach z prehry. Rozmýšľate nad tým niekoľko dní pred zápasom. Môže to uberať energiu. Môžete ležať v posteli alebo šoférovať auto, ale v hlave vám víri otázka - Čo ak?“

Jamie Carragher, ako dieťa fanúšik Evertonu, ktorý však v roku 1988 obliekol červený dres, tiež hovoril o tomto "strachu" pred miestnymi derby zápasmi.

Alexander-Arnold a Jones si ako absolventi akadémie určite pamätajú na úsilie a energiu, ktorú Everton kedysi vynakladal na víťazstvá v zápasoch mládežníckych tímov proti svojim neďalekým susedom.


„Od mladších žiakov až po dorast. Everton určite uznával tento duel ako najväčší zápas v ich kalendári,“ povedal jeden zo zasvätených, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, aby chránil vzťahy.

„Poraziť Liverpool na akejkoľvek úrovni pomáha pri nábore, najmä do akadémie.“

Tí, ktorí už derby zažili, vedia, ako je Everton vždy nabudený. Výzvu vidia skôr v plnení herného plánu, sú hlboko stiahnutí, rozbíjajú hru súpera a odolávajú tlaku.

V roku 2021 Jurgen Klopp označil toto stretnutie za "úplne iný zápas" a "príliš fyzický", keď sa v októbrovom súboji v Goodison Parku v roku 2020 dlhodobo zranili Virgil van Dijk a Thiago Alcantara.

Vedenie

V rámci regiónu naďalej prebieha boj o získanie najlepších mladých talentov na žiackej úrovni, ale rozhovory na vyšších miestach ukazujú, že kluby sú teraz ďaleko od seba.

Rozhovory The Athletic s ľuďmi napojenými na liverpoolsku hierarchiu odhalili, že sa venuje málo času vymýšľaniu spôsobov, ako prekonať Everton. A to najmä preto, že chaos na modrej strane mesta v posledných rokoch umožňuje tímu vyhrávať prirodzene. Komplikácie okolo navrhovaného prevzatia Evertonu spoločnosťou 777 Partners naznačujú, že tento zmätok sa možno tak skoro neskončí.

Vedenie klubu uznáva, že Everton má stále schopnosť byť nepríjemným súperom, ktorý v derby zápase dokáže zapnúť na vyšší výkonnostný stupeň. Mimo neho však už nie je uznávaný ako veľká konkurencia. Aktuálne je degradovaný na úroveň ostatných klubov bojujúcich o zotrvanie v Premier League.

Dokonca ani výstavba nového štadióna s kapacitou 52 000 divákov v Bramley-Moore Dock nie je znepokojujúca, sčasti preto, že Anfield sa naďalej modernizuje a vylepšuje.

Oneskorenie otvorenia horného poschodia nového Anfield Road End možno spôsobilo narušenie a frustráciu v hierarchii Liverpoolu, ale po jeho otvorení bude klub profitovať z ešte búrlivejšej atmosféry, keď sa kapacita štadióna zvýši na 61 000 miest. Zároveň tu samozrejme budú zvýšené príjmy klubu.

UEFA síce vybrala Bramley-Moore ako miesto konania Euro 2028 pred Anfieldom, ale iné faktory - vrátane veľkosti ihriska a niektorých ďalších externých zariadení - spôsobili, že Liverpool sa o túto poctu ani nikdy neuchádzal.


Myšlienky Liverpoolu sú skôr ako Evertonom zamestnané rozvojom Newcastle United ako nového rivala podporovaného Saudskou Arábiou v bojoch o top štvorku zabezpečujúcu účasť v prestížnej Lige majstrov. A tiež vymýšľaním spôsobu, ako dôsledne zasadzovať údery Manchesteru City pod jeho silným majiteľom z Abú Zabí.

Manchester United zostáva dôležitý nielen kvôli dlhoročnej rivalite medzi dvoma najväčšími anglickými klubmi, ale aj preto, že je naďalej hrozbou v boji o pocty a tŕňom v oku klubu na ihrisku. Len sedem z posledných 20 vzájomných stretnutí sa skončilo víťazstvom Liverpoolu.

Dlhoroční zamestnanci tvrdia, že zápasy proti obom manchesterským klubom sú dôležitejšie ako proti Evertonu. Pripomínajú tiež, že stretnutia s Chelsea začali nadobúdať väčší význam od roku 2004, keď sa proti sebe postavili manažéri Rafael Benítez a José Mourinho. Na istý čas sa súboje s Chelsea stali "skutočnou rivalitou".

Paradoxne to bolo v čase, keď bol Everton pod vedením Davida Moyesa najväčšou hrozbou za posledné dve desaťročia, čo pomohlo vrátiť do derby trochu korenia - aj keď výsledky zostali zväčša v prospech Liverpoolu.

Fanúšikovia

Zovšeobecňovanie fanúšikovských skupín je zradná činnosť, ale pokiaľ ide o derby, názory dlhoročných miestnych fanúšikov Liverpoolu, ktorí navštevujú zápasy, sa zvyknú líšiť od tých, ktorí žijú po celom svete a sú nútení sledovať zápasy z diaľky.

John Gibbons, moderátor podcastu The Anfield Wrap, pre The Athletic povedal: „Zápas s Evertonom je stále prvý, ktorý hľadám, keď sa zverejní žreb zápasov. Hoci to možno nie je najlepší zápas na víťazstvo, ale určite je najhorší na prehru.“

„Pre priaznivcov Liverpoolu na celom svete budú najväčšie zápasy iné. Ak ste Íri, preferujete zápas s Manchesterom United, pretože sú to dva najväčšie kluby, ktoré sú podporované v Írsku. Pre novších fanúšikov to môže byť Manchester City a ostatní vyhľadávajú zápasy s londýnskou Chelsea.“

„Ale ak pracujete s Evertončanmi, máte suseda alebo Evertončana v rodine, všetko to naberá na intenzite, ktorú je ťažké vysvetliť alebo pochopiť, ak nežijete v tomto meste.“

Tento názor sa nepochybne odzrkadľuje aj v prieskume The Athletic medzi fanúšikmi Liverpoolu. Keď ich portál požiadal, aby vymenovali najväčších rivalov klubu, Everton sa umiestnil až na treťom mieste za dvoma manchesterskými klubmi.


Kto je najväčším rivalom Liverpoolu?

Napriek všetkej tej škodoradosti sa zdá, že priaznivci Liverpoolu sú rozdelení, čo sa týka vyhliadky, že Everton stratí svoj stále aktuálny status v Premier League. V prieskume The Athletic takmer polovica z nich uviedla, že nechce, aby Everton zostúpil. Panuje zhoda, že silné derby je stále vzrušujúce.


Mal by Everton vypadnúť z anglickej Premier League?

Zatiaľ čo takmer 68 percent opýtaných fanúšikov uviedlo, že by zo súčasného kádra Evertonu nevzali ani jedného hráča (medzi tými, ktorí tak urobili, bol najobľúbenejšou voľbou Amadou Onana), takmer 40 percent si myslí, že pre Liverpool by bolo dobré, keby Everton predsa len predstavoval väčšiu hrozbu, hoci drvivá väčšina neverí, že je to v najbližších piatich rokoch možné.


Môže v najbližších piatich rokoch Everton skončiť v tabuľke vyššie ako Liverpool?

Tento názor sa rozšíril aj na nový štadión, pričom 89 percent respondentov je úplne bez obáv z perspektívy otvorenia Bramley-Moore.

„Je to trochu zábavné, že sú takmer na dne ligovej tabuľky, ale v skutočnosti by som bol oveľa radšej, keby boli pri vrchole a zápasy sa hrali so všetkým, čo k tomu patrí,“ hovorí 62-ročný Joe Blott, predseda Rady priaznivcov Liverpoolu.

„Keď som vyrastal, oba kluby bojovali o najvyššie priečky. Everton bol bohatým klubom a Liverpool v 60. a 70. rokoch minulého storočia doháňal náskok súpera, a práve v tomto smere sa situácia veľmi zmenila.“

„Sú fanúšikovia Liverpoolu, ktorí s fanúšikmi Evertonu do istej miery sympatizujú. Vieme, že to, na čom záleží, je 90 minút na ihrisku. V skutočnosti však ide o samotný klub, pretože sa mi zdá, že momentálne nemá správnu štruktúru.“

Medzi týmto derby a derby v iných častiach krajiny sú zjavné rozdiely. Vždy bývalo uznávané ako "priateľské" derby, ktoré rozdeľuje rodiny podľa červených a modrých línií, ale často sa obe strany spojili pre spoločné dobro.

Určite to platilo v súvislosti s Hillsborough a následným bojom rodín za spravodlivosť, ale boli aj iné prípady. Keď bol v roku 2007 zavraždený 11-ročný Rhys Jones, Liverpool zahral na Anfielde milovanú hymnu Evertonu, pieseň Z Cars.


Len pred dvoma mesiacmi priaznivci Liverpoolu spievali svoju hymnu "You'll Never Walk Alone", keď na pamiatku Michaela Jonesa, robotníka, ktorý zahynul pri stavbe štadióna v Bramley-Moore, pochodoval pod tribúnou na Anfielde transparent Evertonu. Len tento týždeň Alexander-Arnold aj Curtis Jones využili svoje miestne väzby, aby povzbudili priaznivcov z celého mesta, aby prispeli na podporu potravinových bánk.

Blott verí, že atmosféra sa počas víkendu vystupňuje a prítomní "budú cítiť rivalitu rovnako ako ja v 70. rokoch".

Kým však Everton nevyrieši svoje problémy mimo ihriska a nezačne predstavovať väčšiu výzvu pre svojich červených susedov, hrozí, že sa pre mnohých priaznivcov stane vedľajšou témou.

Zdroj: The Athletic