Sofyan Amrabat a jeho cesta na Old Trafford

publikované pred 10 mesiacmi ~ čítanie na 4 minúty

Sofyan Amrabat a jeho cesta na Old Trafford

Sofyan je futbalista z jednoduchej marockej rodiny. Defenzívny záložník ide v šľapajach svojho staršieho brata. Hovoríme o Nordinovi, staršom bratovi, ktorý bol nútený umývať riad v reštauráciách, upratovať domácnosti a vyrábať zákusky, aby zarobil peniaze a uživil rodinu marockej hviezdy.

Doména na predaj

Amrabat má prezývku "kráľ" a narodil sa 21. augusta 1996 otcovi Mohammedovi Amrabatovi v holandskom Huizene. Svoje detstvo strávil najmä po boku svojho brata Nordina, ktorý je o deväť rokov starší ako Sofyan.

Vzhľadom na veľkú podobnosť medzi Sofyanom a Nordinom si mnohí fanúšikovia mysleli, že ide o dvojčatá. Je na mieste uviesť, že bratia Amrabatovci (ktorí sa na seba veľmi podobajú) nie sú dvojčatá. Nordin nie je len starším bratom Sofyana, ale aj jeho vzorom a tiež profesionálnym futbalistom.

Nordin bol zodpovedný za starostlivosť o svojho mladšieho brata v prvých rokoch ich detstva. Nordin od útleho detstva hrával futbal a bolo jeho povinnosťou preniesť športového ducha aj na svojho malého brata. Bratia boli talentovaní a navyše vyrastali v holandskom futbalovom prostredí.

Rovnako ako Nordin Amrabat, aj jeho mladší brat urobil svoje prvé kroky v klube HSV De Zuidvogels, ktorý sa nachádza na predmestí Utrechtu. Sofyan Amrabat nastúpil do tohto tímu s veľkou nádejou, že bude ako jeho starší brat, ktorý sa v tom čase pripojil k akadémii Ajaxu.

Napriek tomu, že sa Nordin presadzoval vo svojich kluboch, bol nútený pracovať na čiastočný úväzok na viacerých pracovných pozíciách, aby zarobil peniaze a podporil svojich rodičov i svojho brata.

Po rokoch strávených zdokonaľovaním svojich schopností v klbe HSV De Zuidvogels bol Sofyan v roku 2007 pripravený prijať väčšiu výzvu v konkurenčnej akadémii.

Sofyan na všetkých zapôsobil a od prvého ročníka v Utrechte sa mu darilo na výbornú. V roku 2014 mu bola odmenou jeho prvá profesionálna zmluva.

Od začiatku svojej seniorskej kariéry začal Sofyan ukazovať svoju najsilnejšiu vlastnosť - výnimočnú fyzickú odolnosť. Ako mnohí hovorili, jeho herná sila bola podobná jeho bratovi Nordinovi, s výnimkou ich herných pozícií.

Mladíkovi z Huizenu sa podarilo odohrať tri sezóny v tíme Utrechtu. V sezóne 2016/17 (jeho najlepšej) Sofyan zaujal holandského giganta Feyenoord, ktorý ho podpísal za 4 milióny eur. Jedným z dôvodov prestupu do Feyenoordu bola snaha bojovať o trofeje, čo sa mu aj podarilo.

V čase, keď prišiel k holandskému gigantovi, boli do seniorského tímu práve zapracovaní Tyrell Malacia, Steven Berghuis a Robin van Persie. Aj na Amrabata sa v tom čase vyvíjal tlak, aby sa pripojil k holandskej reprezentácii pod vedením Dicka Advocaata.

Napriek tomu, že hral na mládežníckej úrovni za holandský národný tím, medzi seniormi si zvolil krajinu svojich predkov - Maroko. Manažér holandskej reprezentácie sa však nevzdával. Dick Advocaat si vyžiadal súkromné stretnutie so Sofyanom a sľúbil mu príležitosť na MS 2018, ak pomôže krajine kvalifikovať sa na turnaj.

Hráč však zostal verný Maroku a spravil dobre. Holandsko sa totiž na Majstrovstvá sveta vo futbale 2018 napokon nekvalifikovalo.

Na šampionáte si Sofyan zahral v zápase proti Iránu, v ktorom striedal práve svojho brata. Tým sa zapísal do histórie, keďže sa stal prvým hráčom, ktorý sa počas Majstrovstiev sveta vo futbale podelil v tíme o miesto so svojim bratom.

Keďže konkurencia o pozície bola v tíme Feyenoordu veľká, Amrabat mal problém zafixovať sa v základnej zostave. Hoci využil svoje šance vždy, keď ho tréner Van Brockhorst povolal, mladík vo veku 20 rokov cítil, že si potrebuje nájsť angažmán v inom klube.

Sofyan Amrabat vyhral s holandským klubom tri trofeje - Pohár KNVB a Johan Cruyff Shield (dvakrát) - predtým, ako sa rozhodol opustiť Feyenoord. Stredopoliar si našiel nové miesto v belgickom klube Club Brugge, ktorý mu podľa jeho názoru vydláždil cestu do veľkého európskeho tímu v jednej z piatich najlepších líg.

Amrabat, pôvodne poslaný na hosťovanie do Hellasu Verona, sa po odchode Arnauta Danjumu do Bournemouthu vrátil do Club Bruggy. Hral s Charlesom De Ketelaerem, Loisom Opendom, Emmanuelom Dennisom a ďalšími hráčmi, ktorí napokon klubu pomohli k triumfu v belgickej najvyššej súťaži.

V januári 2020 si tento stredopoliar splnil svoj sen a prestúpil do talianskej Serie A. Sofyan prišiel do Fiorentiny ako kľúčový prvok jej prestavby po tom, čo predala Giovanniho Simeoneho, Pedra Guilhermeho, Kevin-Princea Boatenga či Federica Chiesu.

Počas pôsobenia u fialiek tiež pomohol defenzívny záložník svojej rodnej krajine kvalifikovať sa na Majstrovstvá sveta 2022. Sofyan Amrabat si v Katare vypracoval jedinú misiu - pomstiť sa Španielsku za to, čo sa stalo jemu a jeho bratovi na MS 2018 vo futbale.

Maroko sa na uvedenom šampionáte stretlo so Španielskom v skupinovej fáze. V tomto zápase malo Maroko šancu postúpiť ďalej, práve na úkor európskeho tímu, ale v nadstavenom čase skóre na celkových 2:2 dorovnal Iago Aspas. Rozhodca gól zrušil pre ofsajd, ale videorozhodcovia mali iný názor a vyradili Maroko z turnaja. Brat Sofyana si trpko vylial zlosť na videorozhodcu po tom, čo kvôli nemu Maroko opustilo svetový šampionát.

Na šampionáte v roku 2022 si miesto v tíme "atlaských levov" vybojoval už iba Sofyan. Stredopoliar tak dostal príležitosť pomstiť svojho brata štyri roky po tomto incidente.

A naozaj sa mu jeho misia podarila. V osemfinálovom zápase v Katare si Maroko znova zahralo proti Španielsku a africký tím prekvapujúco poslal silný španielsky výber domov po penaltovom rozstrele.

Sofyan navyše zápas musel odohrať so zranením chrbta, ktoré si privodil iba niekoľko hodín pred týmto kľúčovým duelom. Zvyšok, ako sa hovorí, je už história.

V drese Fiorentiny odohral teraz už 27-ročný záložník 107 zápasov vo všetkých súťažiach, ale trofeje sa v talianskom klube nedočkal. Napriek tomu s klubom v sezóne 2022/23 postúpil až do finále Coppa Italia a tiež si v tejto sezóne zahral finále Európskej konferenčnej ligy.

Počas posledného letného prestupového dňa 2023 po ňom siahol Manchester United a teraz môže ukazovať svoje nesporné kvality v anglickej Premier League v drese červených diablov.

A prečo nosí Sofyan dres s číslom 34?

Tajomstvo Sofyana Amrabata a jeho čísla 34 spočíva v jeho vernosti futbalistovi arabského pôvodu známemu ako "Nuri". Abdelhak Nuri, prezývaný "Jablko", bol hráčom Ajaxu s číslom 34, ktorý v roku 2017 utrpel infarkt po páde na zem počas priateľského zápasu proti Werderu Brémy.

Po páde Nuri utrpel poškodenie mozgu a upadol do kómy, ktorá trvala tri roky - do marca 2020. Keď sa prebral, bol stále pripútaný na lôžko a Sofyan, jeho blízky priateľ, na neho nezabudol.