PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Prestupy Premier League a inflácia: Andrej Ševčenko a Rio Ferdinand najdrahšími hráčmi všetkých čias

publikované pred 14 dňami ~ čítanie na 5 minút

Prestupy Premier League a inflácia: Andrej Ševčenko a Rio Ferdinand najdrahšími hráčmi všetkých čias

Poplatok 31 miliónov libier za Andreja Ševčenka v roku 2006 by v dnešných peniazoch mal hodnotu 215 miliónov libier. Až sedem hráčov Chelsea sa počas éry Premier League dostalo do historickej jedenástky najdrahších hráčov. Výdavky Blues počas prvých dvoch rokov pod vedením Romana Abramoviča a Josého Mourinha prevyšujú aj aktuálne výdavky Todda Boehlyho.

Britský prestupový rekord bol tento rok prekonaný už dvakrát – a štyrikrát za posledné dva roky.

Aj keď prestupy v hodnote 100 miliónov libier a viac sú novým fenoménom, ak pripočítame infláciu, najdrahší hráč Premier League všetkých čias je rovnaký už takmer 20 rokov.

Na prvom mieste je Andrej Ševčenko, ukrajinský útočník a obľúbenec bývalého majiteľa Chelsea Romana Abramoviča.

Jeho prestup za 31 miliónov libier do Chelsea z AC Miláno v roku 2006 by mal dnes hodnotu 215 miliónov libier, čo je jediný prestup nad 200 miliónov libier, keď sa prestupová čiastka upraví na ceny z roku 2023.

Rio Ferdinand je na druhom mieste a je zďaleka najdrahším obrancom na zozname – jeho prestupová čiastka 29 miliónov libier z roku 2002 zodpovedá dnešným 199 miliónom libier, odhalila analýza údajov portálu Sky Sports.

Prvú päťku dopĺňa trojica útočníkov - Fernando Torres, Alan Shearer a Wayne Rooney.

Nová rekordná posila Chelsea, Moises Caicedo, ktorý toto leto prestúpil do Chelsea z Brightonu za 115 miliónov libier, by sa nedostal ani do prvej tridsiatky najdrahších prestupov.

Takto vyzerá vypočítaná top tridsiatka najdrahších hráčov:
Najdrahšia jedenástka Premier League

Sedem hráčov v najdrahšej základnej zostave Premier League všetkých čias sú hráči Chelsea – mnohí zo začiatku Abramovičovej éry – a zvyšní štyria sú hráči Manchesteru United.

Manchester City je jediným ďalším klubom, ktorého prestupy by sa dostali aspoň na lavičku náhradníkov, za predpokladu, že vyberáme hráčov na ich vhodné pozície.

Prestupy City - Joleon Lescott, Kevin de Bruyne a Robinho - patria po započítaní inflácie medzi najdrahšie posily na svojich pozíciách.

Na lavičku by sa ešte zmestili aj ďalší hráči United - Jaap Stam, Michael Carrick, David de Gea a Luke Shaw (jediný aktívne hrajúci hráč v Premier League v tomto zozname) - plus Fernando Torres z Chelsea.


Ktoré kluby minuli najviac?

Ak vezmeme do úvahy, koľko mali futbalisti hodnotu za každú sezónu, tak najviac utrácala v ére Premier League londýnska Chelsea.

Ich výdavky v sezónach 2003/04 a 2004/05 – prvé dve celé sezóny pod vedením Abramoviča a manažéra Josého Mourinha, by sa rovnali dnešným výdavkom vo výške 1,5 miliardy libier, čo je dokonca viac, ako minul za posledné tri prestupové obdobia nový majiteľ modrých Todd Boehly.

V prvej šestke nášho rebríčka nájdeme ďalšie kluby tzv. "veľkej šestky" - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Tottenham a Arsenal.

Nebola to však vždy "veľká šestka", ktorá tomuto rebríčku dominovala. Na začiatku 90. rokov to bol Blackburn Rovers, ktorý bol dlhší čas na prvej priečke.

Newcastle, ktorého nedávne výdavky sa tiež výrazne zrýchlili pod vedením nového majiteľa zo Saudskej Arábie, tiež patril medzi tých, ktorí udávali tempo.

Ktorí manažéri míňali najviac?

Sir Alex Ferguson je najúspešnejším manažérom Premier League, takže asi nie je prekvapením, že minul aj najviac peňazí, keď vezmeme do úvahy infláciu.

Jeho celkové výdavky by sa rovnali 3,5 miliardám libier, ak by sa jeho nákupy odohrali v tejto sezóne.

Mourinho je iba tesne pozadu, a to aj napriek tomu, že má na konte v Premier League až o 500 zápasov menej ako Ferguson.

Jeho veľké výdavky v prvých rokoch pôsobenia v Chelsea boli ešte viac navýšené podpísaním takých hráčov ako Paul Pogba a Romelu Lukaku pre Man United.

Arsene Wenger, manažér, ktorý viedol najviac zápasov Premier League (828), minul v reálnom vyjadrení tretiu najvyššiu sumu.

Jeho najväčšou posilou v dnešných peniazoch je Mesut Ozil – jeho honorár 47 miliónov libier z roku 2013 zodpovedá dnešným 125 miliónom libier – viac ako posledný rekordný podpis Arsenalu Declan Rice.

Najznámejšia Wengerova posila, Thierry Henry, by prišla do klubu "iba" za niečo vyše 100 miliónov libier.


Rovnako ako Mourinho, tak aj Andre Villas-Boas, Roberto Mancini a Unai Emery sú manažérmi s najväčšími nákladmi na jeden odohraný zápas, spomedzi všetkých, ktorí viedli klub v Premier League minimálne 50-krát.

Villas-Boas minul 11 miliónov libier na jeden zápas, o 2,5 milióna libier viac ako Mourinho na druhom mieste.

Naopak, Sean Dyche, Sam Allardyce a Roy Hodgson na druhom konci rebríčka si vystačili s menej ako 1,5 milióna libier vynaloženými na nových hráčov na zápas.

Aká je "futbalová inflácia" v porovnaní s inými rastúcimi cenami?

Ceny bežných tovarov a služieb, ktoré kupujeme, tento rok stúpajú rekordným tempom za posledných 40 rokov.

Dokonca aj najvyšší bod nedávneho nárastu cien, 11,1 percenta, bledne v porovnaní s tým, ako inflácia zasiahla futbal za posledných tridsať rokov.


Ak by sa futbalová inflácia v Premier League od roku 1992 preniesla do reálneho života, tak za bochník chleba zaplatíme 24 libier, zatiaľ čo pol litra mlieka by stálo 11 libier a pol litra piva takmer 50 libier.

Čo vytvára drahého futbalistu?

Christian Schwarz, riaditeľ medzinárodnej sekcie Transfermarkt pre Sky News povedal, že "veľa klubov sa v súčasnosti snaží investovať svoje peniaze do hráčov, ktorí majú potenciál rásť."

„Napríklad šestnásťroční a sedemnásťroční chlapci z Brazílie. Kluby platia viac, ako je ich trhová hodnota a veria, že budú ďalej futbalovo rásť. Ak aj samotný trh bude silnejší, tak potom budú budúce výnosy klubu vyššie.“

„Závisí to aj od sily klubu a ligy, v ktorej pôsobí. Nováčikovia Premier League dnes môžu mať takú kúpnu silu ako majster Nemecka - Bayern Mníchov.“

„A napokon, záleží na tom, aké profily hráčov potrebujú kluby rovnakej veľkosti, pretože to môže v prípade konkurencie vytlačiť ceny nad skutočnú trhovú hodnotu.“

„Toto leto sme to napríklad mohli vidieť u viacerých stredopoliarov, ktorí prestupujú za viac peňazí ako zvyčajne.“

„Chelsea zaplatila v januári 70 miliónov libier za Mykhaila Mudryka, pretože tam bol tlak na podpis hráča. Na základe jeho skúseností sme uviedli, že jeho trhová hodnota bola bližšie k 40 miliónom libier, takže modrí minuli takmer dvakrát toľko, ako bola jeho reálna hodnota.“

Každá bodka v tabuľke nižšie predstavuje jeden individuálny prestup hráča. Môžete vidieť, že - až na pár výnimiek - najvyššie prestupové čiastky kluby vynakladajú na hráčov medzi 20 až 26 rokov.


Nižšie je zoznam najdrahších hráčov podľa veku po započítaní inflácie. Nad 32 rokov je jediným hráčom z poľa Cristiano Ronaldo, všetci ostatní sú brankári.
Metodológia

Prístup pri výpočte futbalovej inflácie napodobňuje metódu používanú na výpočet inflácie tovarov a služieb.

Namiesto porovnávania priemernej ceny košíka s tovarom, sa však porovnávajú medzisezónne zmeny priemerných prestupových čiastok za hráča Premier League.

Keď Andrej Ševčenko v sezóne 2006/07 dokončil svoj prestup do londýnskej Chelsea za 30,8 milióna libier, priemerná prestupová čiastka za hráča v Premier League sa pohybovala okolo 3,13 milióna libier.

Rýchly posun vpred nastal počas ďalších pätnástich sezón a priemerná prestupová čiastka vyletela raketovo nahor na 21,9 milióna libier, čo je približne sedemkrát viac.

Aby prestupová čiastka za Ševčenka odzrkadľovala dnešný transferový trh, bola vynásobená siedmimi a vznikol tak rekordný prestupový poplatok upravený o infláciu vo výške 215,6 milióna libier.

Táto metóda porovnania priemernej prestupovej čiastky za sezónu, v ktorej sa prestup uskutočnil, s priemernou prestupovou čiastkou za poslednú sezónu, bola použitá na výpočet všetkých výsledných súm všetkých hráčov, ktorí menili klub.

Údaje obsahujú viac ako 3 000 uskutočnených prestupov, ktoré boli zrealizované v každej sezóne od začiatku Premier League v roku 1992.

Zdroj: Sky Sports