Mohammed Kudus: Hviezda na vzostupe, ktorú si pre seba ukoristil londýnsky West Ham

publikované pred 8 mesiacmi ~ čítanie na 3 minúty

Mohammed Kudus: Hviezda na vzostupe, ktorú si pre seba ukoristil londýnsky West Ham

Mohammed Kudus je bezpochyby najúspešnejším absolventom renomovanej akadémie Right to Dream. Táto akadémia so sídlom v Ghane vyhľadáva, trénuje a rozvíja nádejných mladých futbalistov zo západnej Afriky.

VPN365.EU

Práve tu získal Kudus svoje prvé futbalové vzdelanie po tom, čo sa k akadémii pripojil vo veku 12 rokov.

Aj naďalej sa ukazoval ako sľubný hráč a bol jedným z hráčov, ktorí postúpili do partnerského klubu FC Nordsjaelland. Do Dánska sa presťahoval v januári 2018.

Klub mu okamžite poskytol množstvo minút v prvom tíme, ktoré boli kľúčové pre jeho rýchly rozvoj. Za dôveru sa odvďačil hviezdnou druhou sezónou, v ktorej strelil 11 gólov v Superlige.

Holandský gigant Ajax je veľmi dobre známy tým, že dokáže vyhľadávať mladé a sľubné talenty z celého sveta a rýchlo si jeho výkony všimol. V lete 2020 sa Ghančan presťahoval do Amsterdamu za 9 miliónov eur.

Kudusovi sa spočiatku nedarilo v Johan Cruyff Arene podľa predstáv a jeho všestrannosť sa ukázala ako nevýhoda, keďže bol väčšinou využívaný ako univerzálny hráč, ktorý zapĺňal medzery na rôznych pozíciách.

Avšak na konci sezóny 2021/22, keď Ajax prišiel o vysoko postavených útočných hráčov, ako sú Antony a Haller, sa Kudus chopil svojej šance v prvom tíme a rozhodne sa nestratil. V sezóne zaznamenal až 18 gólov a 7 asistencií, pričom tieto čísla zahŕňajú aj šesť gólových príspevkov v rámci Ligy majstrov.

Všetko zavŕšil pôsobivými výkonmi na Majstrovstvách sveta v Katare, čím si definitívne získal pozornosť anglických klubov.

Začiatkom tohto roka holandská legenda Marco van Basten naznačil, že Manchester United podpísal nesprávneho útočníka z Ajaxu.

V televíznom rozhovore vyzdvihol prednosti nie Antonyho, letnej posily diablov za 84 miliónov libier, ale práve jeho bývalého spoluhráča Mohameda Kudusa.

„Kudus je podľa mňa oveľa lepší futbalista,“ povedal Van Basten. „Má oveľa lepšiu techniku a vie, čo robí.“

„Antony je možno rýchlejší, ale Kudus je inteligentnejší a technickejší. Je oveľa futbalovejší a je zábavnejšie ho sledovať. Môžete ho postaviť kdekoľvek na ihrisku.“

Len čas ukáže, či sa Van Bastenov názor potvrdí. Antony sa ešte stále aklimatizuje v novej lige, zatiaľ čo Kudus si ešte len musí vyskúšať prechod na vyššiu úroveň. Čoraz viac však bolo cítiť, že Kudusova hviezda je na vzostupe a bolo len otázkou času, kedy sa dočká svojho veľkého prestupu.

Nie je to tak dávno, čo boli Kudus a Antony v podobnej situácii. Obaja chceli v lete odísť z Ajaxu, ktorý sa v minulej sezóne dostal až do osemfinále Ligy majstrov, a údajne štrajkovali, aby si vynútili prestup.

Antonymu sa jeho želanie splnilo, keď ponuka Manchesteru United sa považovala za príliš dobrú na to, aby ju Ajax mohol odmietnuť. Potom sa však urobila hrubá čiara a Kudusovi sa prestup do Evertonu zmaril. 

V tom čase to možno tak nevypadalo, ale spôsob, akým sa uvedené leto vyvinulo, sa teraz javí ako požehnanie pre Ghančana.

Po takmer roku sa o Kudusa, po hviezdnej klubovej a reprezentačnej sezóne, začali zaujímať niektoré z najlepších európskych klubov.

Kudus je jedným z tých vzácnych hráčov, ktorí sa vedia prispôsobiť prakticky každej pozícii na ihrisku.

Pozičnú inteligenciu si vypestoval v dánskom klube FC Nordsjaelland, kde hral takmer na všetkých pozíciách v strede poľa a v útoku. V poslednej sezóne 2022/23 však hral 23-ročný hráč väčšinou ako stredný útočník alebo na pravom krídle.

Kudus je pre súperov obrovskou gólovou hrozbou. Keď hrá ako útočník, má neuveriteľný priemer 1,02 očakávaných gólov (xG) za 90 odohraných minút, čo je oveľa viac ako pomerne skromných 0,31 na pozícii krídelníka.

Okrem toho sa Kudus pokúša o takmer 12 driblingov za 90 minút (na pozícii krídelníka), v porovnaní s niečo viac ako 5 driblingami na hrote útoku. Tento pokles je pravdepodobne spôsobený väčším priestorom, ktorý sa mu otvára na krídle v porovnaní s centrálnou pozíciou.

Ľavonohý útočník má tiež lepšie výsledky na krídle, pokiaľ ide o vytváranie šancí. Jeho hodnota 0,18 očakávaných asistencií (xA) je takmer dvojnásobná ako na pozícii útočníka. V porovnaní s najlepšími kreatívnymi hráčmi v lige to stále nie je príliš veľa, najmä jeho xA z krížnych prihrávok je len 0,03 za 90 minút.

To sa však dá prehliadnuť, keď sa pozriete na to, aký je efektívny pri postupe s loptou vyššie k súperovej bráne pomocou driblingu. Loptu prenáša väčšinou v preplnených stredových priestoroch, pričom využíva svoju bleskovú rýchlosť a nižšie položené ťažisko.

Kudus je tiež veľmi technický hráč, čo dokazuje jeho 85,5 %-ná úspešnosť prihrávok, čo ho radí medzi dve najlepšie percentá hráčov medzi jeho rovesníkmi na tejto pozícii.

Ak k tomu pripočítame jeho elitný pressing, West Ham získa veľmi zaujímavého hráča, ktorý môže byť pre tím veľkým prínosom v rôznych smeroch.