Coventry City a Luton Town zabojujú o najväčšiu finančnú odmenu vo svete futbale

publikované pred rokom ~ čítanie na 2 minúty

Coventry City a Luton Town zabojujú o najväčšiu finančnú odmenu vo svete futbale

Víťaz sobotňajšieho finále play-off Championship medzi Coventry City a Luton Town si zabezpečí poslednú miestenku do Premier League v sezóne 2023/24 a obrovský finančný príjem.

VPN365.EU

Podľa analýzy spoločnosti Deloitte Sports Business Group získa postupujúci v nasledujúcich troch sezónach dodatočné príjmy vo výške najmenej 170 miliónov libier.

Ak klub prežije prvú sezónu v Premier League, táto suma by mohla presiahnuť 290 miliónov libier.

Táto analýza pozostáva z predpokladaného zvýšenia vlastných komerčných príjmov, príjmov zo zápasov, zabezpečených centrálnych príjmov Premier League, ktoré sa týkajú najmä vysielacích práv (približne 90 miliónov libier) v sezóne 2023/24 a tiež z padákových platieb v sezónach 2024/25 a 2025/26 v prípade okamžitého zostupu (približne 80 miliónov libier).

Zal Udwadia, asistent riaditeľa v skupine Deloitte Sports Business Group spoločnosti Deloitte, uviedol: „Tento víkendový zápas vo Wembley ponúka najväčšiu finančnú odmenu vo svetovom futbale a bude skvelou reklamou pre Championship po ďalšej napínavej sezóne.“

„Coventry City aj Luton Town ešte pred piatimi sezónami súperili vo štvrtej lige - to svedčí o sile, možnostiach a konkurencii anglickej futbalovej pyramídy.“

„Ak by sa víťaz vyhol okamžitému zostupu z Premier League, mohol by si finančne prilepšiť o viac ako 290 miliónov libier.“

Coventry si na ceste do finále poradilo s Middlesbrough, Luton v semifinálovom dvojzápase vyradil Sunderland.

Pre oba kluby je to pomerne zaujímavý príbeh, keďže ešte v sezóne 2017/18 pôsobili spolu v League Two.

Luton nebol v najvyššej súťaži od roku 1992 (teda od štartu Premier League) a ešte v roku 2014 pôsobil v National League (piata najvyššia anglická súťaž). Naposledy navštívili Wembley v roku 2009, keď uspeli v EFL Trophy.

Ak by Luton postúpil do Premier League, stal by sa 51. klubom v poradí, ktorý si zahrá v tejto súťaži. Zároveň by sa stal vôbec prvým klubom, ktorý to dokázal dotiahnuť medzi elitu až z piatej najvyššej súťaže.

Coventry hralo Premier League pravidelne v rokoch 1992 až 2001, teraz však čaká už viac ako 20 rokov na návrat medzi elitu.

Luton a Coventry posledných šesť vzájomných zápasov odohrali v Championship s bilanciou 3 výhry Lutonu a 3 remízy. V tejto sezóne si v oboch vzájomných dueloch body delili.

Finále play-off medzi Coventry a Lutonom sa odohrá v sobotu 27. mája vo Wembley o 17:45 v priamom prenose na Premier Sport 1.