Newcastle: Čo znamená postup do Ligy majstrov pre letné prestupové plány strák?

publikované pred 9 mesiacmi ~ čítanie na 3 minúty

Newcastle: Čo znamená postup do Ligy majstrov pre letné prestupové plány strák?

Newcastle sa ani len neodvážil snívať o tom, že by v budúcej sezóne hral v prestížnej Lige majstrov. Po pondelkovej domácej bezgólovej remíze s Leicesterom je to však realita a na straky čakajú nové výzvy.

VPN365.EU

Eddie Howe doviedol Magpies prvýkrát po 20 rokoch do skupinovej fázy Ligy majstrov, a to hneď vo svojej prvej kompletnej sezóne na St James' Parku.

Tento úspech prišiel aj v prvej kompletnej sezóne saudskoarabských majiteľov (od kúpy klubu od Mikea Ashleyho v októbri 2021), počas ktorej dohliadali na transformáciu tímu a zlepšenie atmosféry na štadióne.

Kvalifikácia do Ligy majstrov však pre Howea a Newcastle vytvára nové výzvy - prvou z nich je, ako čo najlepšie doplniť káder, aby klub mohol konkurovať tímom ako Real Madrid, Bayern Mníchov či Neapol.

V tejto sezóne zostáva odohrať už len jeden zápas - v nedeľu na pôde Chelsea. Čo môžu fanúšikovia strák očakávať počas rušného leta?

Čo pre Newcastle znamená kvalifikácia do Ligy majstrov?

Znamená to pre nich všetko.

Aj vedenie klubu priznalo, že nepredpokladalo, že klub sa tak rýchlo dokáže kvalifikovať do prestížnej pohárovej súťaže. Keď sa Eddieho Howea na začiatku sezóny opýtali, čo chce dosiahnuť, tak povedal, že sa jednoducho nechce zapojiť do boja o zostup.

V súkromí chcel pravdepodobne trochu viac. Myslím si, že vedenie tímu (a aj samotný manažér) by boli viac než spokojní s miestenkou v Európskej lige alebo Európskej konferenčnej lige.

Projekt sa posúva rýchlejšie, ako sa očakávalo. Samozrejme, že to mení veľa vecí z finančného hľadiska. Ťažko sa otočíte a odmietnete Ligu majstrov, však? Svedčí to o skvelej práci, ktorú Howe a jeho spolupracovníci odviedli.

Zmení kvalifikácia do Ligy majstrov manažérov rozpočet pre letné prestupové obdobie?

Manažér bieločiernych Eddie Howe určite môže počítať s vyšším rozpočtom na nové posily.

V januári bol klub veľmi na hrane, pokiaľ išlo o finančnú fair play (FFP). Podaril sa mu podpísať len Anthonyho Gordona a nič viac.

Postup do Ligy majstrov posúva hranice FFP. Sú to v podstate voľné finančné odmeny, ktoré teraz môžu minúť.

Potom sú tu samozrejme príjmy z televíznych práv a navyše budú mať lepšiu pozíciu pri vyjednávaní sponzoringu.

To umožní manažérovi v lete míňať viac a pre straky je to obrovský rozdiel a skutočná vzpruha smerom do ďalšieho náročného obdobia.

Má mužstvo dostatočnú hĺbku na to, aby mohlo súťažiť v Premier League i v Lige majstrov?

Momentálne nie. Howe v tejto sezóne využíval týždeň čo týždeň tých istých 15, 16 hráčov. Keď hráte len Premier League, tak vám to môže stačiť, ale keď sa pozriete na hráčov, je vidieť, že sú unavení.

V tíme je päť alebo šesť hráčov, ktorí do zápasov nezasahovali. To sa v 25-člennom kádri nemôže diať, ak súťažíte na dvoch frontoch.

Potrebujete silné mužstvo s kvalitnými hráčmi, ktorí môžu kedykoľvek zasiahnuť do bojov v oboch súťažiach.

V lete sa straky musia poobzerať po piatich alebo šiestich nových hráčoch. Potrebujú ďalšieho stredného obrancu. Jamaal Lascelles môže odísť, takže potrebujú aj niekoho, kto bude konkurovať Fabianovi Scharovi.

Prioritou je tiež krajný záložník. Momentálne tam hrá Bruno Guimaraes, ale on chce hrať viac dopredu. Možno budú chcieť aj novú osmičku, box-to-box záložníka a ďalšieho stredného útočníka, pretože majú len Calluma Wilsona a Alexandra Isaka.

Pre priaznivcov Newcastle, ktorí sa pozerajú dopredu na prestupové obdobie, je to veľmi vzrušujúce obdobie. Newcastle určite neinvestuje do nových posíl 250-300 miliónov libier, ale je v ich možnostiach získať troch, štyroch hráčov na úrovni Svena Botmana alebo Kierana Trippiera. Hráčov za 20-40 miliónov libier.

Vedia, že ak to neurobia, ich káder bude príliš úzky na to, aby mohli konkurovať najlepším klubom v Európe a zároveň obhajovať svoju pozíciu v Premier League.

Skauti Newcastle sledujú Szoboszlaia a Haidaru

Podľa nemeckej televízie Sky sledovali skauti Newcastlu hráčov RB Lipsko Dominika Szoboszlaia a Amadoua Haidaru.

Na oboch hráčov sa zástupcovia strák prišli pozrieť niekoľkokrát počas sezóny, pričom ich sledovali v zápasoch doma i vonku - naposledy 23. apríla pri porážke 0:2 na pôde Bayeru Leverkusen.

Záujem Newcastle o maďarského internacionála Szoboszlaia je podľa všetkého veľký, ale tréner RB Lipsko Marco Rose plánuje budúcu sezónu aj s 22-ročným hráčom vo svojom kádri.

Newcastle sa tiež spája s menom Ardu Gulera, zázračného tínedžera z Fenerbahce, ktorého prezývajú "turecký Lionel Messi".

Straky sú tiež pripravené zabojovať o služby ľavého obrancu Arsenalu Kierana Tierneyho, ktorý by mal v lete opustiť Emirates Stadium. O hráča však má záujem aj Aston Villa.