PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Fenomenálny Erling Haaland je novým rekordérom anglickej Premier League

publikované pred 29 dňami ~ čítanie na 2 minúty

Fenomenálny Erling Haaland je novým rekordérom anglickej Premier League

Pôvodne to mal byť článok o prekvapivom zaradení Stefana Ortegu do základnej zostavy Manchesteru City. Mohol byť aj o pokračujúcom taktickom vývoji Johna Stonesa, ktorý sa občas objavil v úlohe hráča číslo 10, keď sa obhajcovia trofeje snažili zlomiť West Ham počas bezgólového prvého polčasu. Ak by to mal byť článok o najlepšom hráčovi na ihrisku na Etihad, bol by o Jackovi Grealishovi. Ale nie je to tak a vy už viete prečo.

Erling Haaland strelil svoj 35. gól v Premier League, čo je najviac od jedného hráča v celej histórii súťaže. Napriek tomu, že to je jeho prvá sezóna v Anglicku a napriek tomu, že má stále iba 22 rokov. Vo svojom nováčikovskom ročníku prekonal rekord, ktorý platil takmer tri desaťročia. Ako nováčik v anglickom futbale zatienil aj dve veľké mená - Colea a Shearera.

A tak je prekonaný ďalší míľnik a k označeniam "Najmladší hráč s 30 gólmi v Lige majstrov", "Najrýchlejší hráč s 30 gólmi v Lige majstrov", "Najviac gólov strelených hráčom Premier League vo všetkých súťažiach" si mladý Nór pripísal aj "Hráč s najvyšším počtom strelených gólov v jednej sezóne Premier League".

Po priemernom výkone v prvom polčase zo strany tímu Pepa Guardiolu začali fanúšikovia uvažovať, či sú kladivári na Etihad schopní zobrať Citizens dva body a oživiť preteky o titul. Potom sme si však spomenuli na jednoduchý fakt: udržať City na uzde znamená udržať aj Haalanda na uzde, a toho je schopných len veľmi málo klubov.

Na svojej ceste k 35 gólom skóroval proti každému súperovi Premier League, proti ktorému hral dvakrát. Iba Liverpoolu sa podarilo Haalanda eliminovať.

„Dáva nám veľa vecí,“ povedal Guardiola pred zápasom. „Pressing, defenzívne úlohy, dokáže spracovať dlhé lopty a to nám predtým chýbalo. Dokáže podržať loptu a behať s ostatnými hráčmi.“

Guardiola má pravdu. Na Haalandovej hre sa dajú oceniť rôzne veci. Ak sa pozriere na jeho výkon proti West Hamu, tak všetky vymenované aspekty v jeho hre boli.

Napriek tomu, že je často označovaný ako stroj na zakončovanie, tak iba osem hráčov pripravilo v tejto sezóne viac gólov ako práve nórsky reprezentant.

Potom sú tu veci, ktoré na kamerách nevidíte. Pred výkopom sa na monitoroch v novinárskej lóži na Etihad zobrazovali zábery z interného prenosu City, na ktorých bolo vidieť, ako sa hŕstka hráčov zhromažďuje v tuneli. Haaland sa vynoril zo šatne a jeho prvým inštinktom bolo priblížiť sa k osamelej postave Ortegu a na chvíľu mu ponúknuť povzbudivé slovo pred jeho prvým ligovým štartom.

Haaland nie je iba chladný a robotický gólový kyborg, ale určite dokáže ponúknuť viac ako len góly. Nór ihneď po záverečnom hvizde vyhľadal Grealisha, aby mu zablahoželal k asistencii pri jeho rekordnom góle.

Nie je ani zďaleka posadnutý svojimi výkonmi a v rozhovore po zápase dokonca naznačil, že ak by neustále myslel na prekonávanie rekordov, "zbláznil by sa". Jeho plán na zvyšok večera po tom, čo strelil viac gólov ako ktorýkoľvek hráč v histórii Premier League, bol jednoduchý.

„Pôjdem domov, zahrám si nejaké videohry, niečo zjem a potom budem spať.“

Haaland je jednoducho 22-ročný mladík, ktorý sa baví futbalom. Môžeme byť radi, že práve takéhoto fenomenálneho hráča môžeme sledovať v anglickej Premier League.