PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Boj o titul v Premier League: Arsenal alebo Manchester City?

publikované pred mesiacom ~ čítanie na 2 minúty

Boj o titul v Premier League: Arsenal alebo Manchester City?

V piatok dostal Arsenal ďalšiu ranu, keď líder Premier League remizoval 3:3 doma s posledným Southamptonom. Ako to zamiešalo so šancami kanonierov a Citizens na zisk ligového titulu?

Gunners mohli mať v tabuľke náskok sedem bodov a ísť do stredajšieho veľkého zápasu s druhým Manchesterom City v oveľa lepšej nálade, ale v jednej fáze zápasu prehrávali už 3:1 a potom dvoma neskorými gólmi zachráňovali aspoň jeden bod.

Ukázali skvelého tímového ducha, ale treťou remízou po sebe darovali Citizens ďalšiu pomocnú ruku v dramatických pretekoch o titul.

Gunners, ktorí sa snažia získať svoj prvý titul od roku 2004, majú pred City päťbodový náskok, ale zverenci Pepa Guardiolu majú dva zápasy k dobru a 26. apríla hostia tím Mikela Artetu v zápase, ktorý by mohol byť rozhodujúci.

Piatkovej remíze predchádzali remízy 2:2 s West Hamom a Liverpoolom, pričom Arsenal v oboch zápasoch stratil dvojgólový náskok.

City má lepší gólový rozdiel - 50 oproti 43 gólom Arsenalu - a vyhralo 10 z posledných 11 zápasov vo všetkých súťažiach, pričom strelilo 38 gólov a inkasovalo iba päť.

Kým Arsenal má pred sebou ešte šesť ligových zápasov, City stále bojuje o FA Cup a Ligu majstrov a do konca sezóny má veľmi nabitý program - čaká ich ešte minimálne 11 zápasov.

Simon Gleave, vedúci športovej analýzy v spoločnosti Gracenote, ktorá sa zaoberá analýzou údajov, povedal: „Neuveriteľný neskorý návrat Arsenalu do zápasu so Southamptonom nepriniesol víťazstvo, ktoré potreboval na udržanie svojich šancí na zisk titulu.“

„Remíza 3:3 znamená, že šanca Arsenalu na víťazstvo v tejto sezóne Premier League klesla podľa nášho Euro Club Indexu z 32 % na 21 %.“

„Pravdepodobnosť, že Manchester City získa tretí ligový titul po sebe, sa zvýšila na 79 %, keďže Arsenal stratil body už v treťom zápase za sebou.“

Spoločnosť Gracenote vypočítala percentuálnu šancu Arsenalu a City na víťazstvo v zostávajúcich zápasoch.

Arsenalšanca na výhru (%)Man Cityšanca na výhru (%)
Man City (V), 26. apríl16%Arsenal (D), 26. apríl62%
Fulham (V), 30. apríl75%
Chelsea (D), 2. máj53%
West Ham (D), 3. máj80%
Newcastle (V), 7. máj41%Leeds (D), 7. máj87%
Brighton (D), 14. máj59%
Real Madrid (LM), 9. máj
Everton (V) 14. máj76%
Real Madrid (LM), 16. máj
Nottingham Forest (V), 20. máj59%
Brighton (D), 14. máj66%Chelsea (D), 20. máj71%
Brighton (V), 24. máj62%
Wolves (D), 28. máj69%Brentford (V), 28. máj71%
Manchester United (FA Cup), 3. jún
finále ? (LM), 10. jún

Treba tiež poznamenať, že Arsenal neporazil City v ligovom zápase od roku 2015.

V tejto sezóne sa stretli dvakrát, pričom City vyhralo v januári v FA Cup-e 1:0 a vo februári na Emirates v rámci ligovej súťaže 3:1.

Arsenal však môže mať na svojej strane históriu.

Podľa spoločnosti Opta malo 13 tímov v najvyššej súťaži po 30 zápasoch 73 a viac bodov (po zmene, keď sa za víťazstvo v zápase začali udeľovať tri body) a len dva z nich nedokázali získať titul - Manchester United v sezóne 2011/12 a Liverpool v sezóne 2018/19.

Pre fanúšikov Arsenalu je menej upokojujúce, že v oboch týchto prípadoch to bolo práve City, ktoré si napokon vybojovalo ligový titul.

City sú navyše špecialistami tejto fáze súťaže. V posledných desiatich zápasoch uplynulých šiestich sezón - vrátane tejto sezóny - nazbierali spolu 51 bodov, čo je viac ako dokázal získať ktorýkoľvek iný tím.


Šance na zisk ligového titulu v Premier League v sezóne 2022/23 (stav k 24.4.2023)