PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Pomáha klubom na zostupových priečkach výmena manažéra?

publikované pred mesiacom ~ čítanie na 3 minúty

Pomáha klubom na zostupových priečkach výmena manažéra?

Kluby Premier League vyhodili v tejto sezóne rekordných 12 manažérov, avšak história nám ukazuje, že iba 42 percent tímov v zóne zostupu si udržalo prvoligový status, ak sa počas prebiehajúcej sezóny zbavili manažéra.

Pomer klesá až na 15 percent v prípade klubov na úplnom dne ligovej tabuľky. Najväčší úspech prinášajú zmeny ešte pred prelomom kalendárneho roka.

V tejto sezóne Premier League manažérsku stoličku predčasne uvoľnilo až 12 manažérov a tento počet by sa mohol ešte zvýšiť, keď Steve Cooper a David Moyes sú pod veľkým tlakom.

Deväť z týchto odchodov bolo z klubov bojujúcich v druhej polovici ligovej tabuľky: Bournemouth, Wolves, Aston Villa, Everton, Leeds, Crystal Palace, Leicester a Southampton.

Dobrovoľný odchod Grahama Pottera z Brightonu, ktorý v septembri nahradil Thomasa Tuchela v Chelsea (a minulý mesiac už Stamford Bridge nedobrovoľne opustil) - navyšuje počet manažérskych zmien počas tejto sezóny na 13, čo je o tri viac ako v akejkoľvek inej sezóne v histórii Premier League.


Manažérske zmeny v jednotlivych sezónach Premier League (počas prebiehajúcej sezóny), zdroj: Sky Sports

Zvyšuje však prepustenie manažéra šance na prežitie klubu v najvyššej súťaži?

Celkovo len 31 zo 73 klubov sa vyhlo zostupu po tom, ako sa zbavili svojho manažéra v zóne zostupu, čo predstavuje 42 percent. To znamená, že kluby majú po odvolaní manažéra v polovici sezóny stále 58-percentnú šancu na zostup.

Samozrejme, je potrebné zohľadniť niekoľko ďalších faktorov, ako napríklad pozíciu klubu v zóne zostupu a obdobie sezóny, v ktorom došlo k zmene manažéra.

Ak začneme pozíciou, nie je prekvapením, že kluby sú na tom oveľa lepšie, ak sa zbavia manažérov skôr, ako sa prepadnú až na samotné dno ligovej tabuľky. Od sezóny 1995/96, keď sa liga zredukovala na 20 klubov, majú tímy, ktoré zmenili manažéra, keď sa nachádzali na 18. mieste, 54,6-percentnú šancu na prežitie, zatiaľ čo tímy na 19. mieste majú 58-percentnú šancu.

Tento pomer sa však znižuje iba na 15 percent v prípade tímov, ktoré zmenili manažéra, keď sa klub ocitol na dne tabuľky.


Úspešnosť záchrany klubu v Premier League podľa pozície klubu v čase výmeny manažéra, zdroj: Sky Sports

A čo časové obdobie? Aj tu sa objavuje rovnaká mantra: zasiahnite čo najskôr. Nasledujúca tabuľka poukazuje na to, že miera prežitia zostáva zväčša pozitívna až do prelomu kalendárneho roka.

Po tomto okamihu sa od sezóny 1992/93 vyhli vypadnutiu len dva z 22 klubov: Southampton (Ian Branfoot) v sezóne 1993/94 a Aston Villa (Paul Lambert) v sezóne 2014/15.

Zdá sa, že kluby si to uvedomujú, keďže väčšina zmien sa uskutočňuje medzi októbrom a decembrom.


Úspešnosť záchrany klubu v Premier League podľa podľa obdobia výmeny manažéra, zdroj: Sky Sports

Nasledujúca tabuľka spája pozíciu a čas do jednej tabuľky od sezóny 1995/96 a zdôrazňuje jasnú koreláciu medzi prežitím a predčasným prepustením manažéra na 18. alebo 19. mieste - žiadny klub si však neudržal status prvoligistu po prepustení manažéra, ak bol klub po októbri na úplnom dne tabuľky.


Úspešnosť záchrany klubu v Premier League podľa pozície klubu a časového obdobia výmeny manažéra, zdroj: Sky Sports

Tottenham dosiahol najväčší skok v histórii po tom, čo v októbri 2008 vyhodil Juandeho Ramosa a pod vedením Harryho Redknappa sa odlepil od dna a sezónu dokončil na ôsmom mieste.

V sezóne 2017/18 zaznamenalo obrovské skoky hneď niekoľko tímov. Everton sa po odchode Ronalda Koemana posunul o deväť priečok, zatiaľ čo Leicester a Crystal Palace poskočili o osem miest po odchode Craiga Shakespeara, resp. Franka de Boera. Všetky tri odchody sa odohrali v septembri až októbri, čo je "zlaté obdobie" pre odchod manažérov.

Nottingham Forest by si mohol dvakrát rozmyslieť, či zbaví Coopera jeho povinností, pretože za posledných 31 rokov, keď sa klub nachádzal v spodnej trojke, vyhodili Franka Clarka v sezóne 1996/97 a Davea Bassetta v sezóne 1998/99. V oboch prípadoch však klub aj tak zostúpil.

Naproti tomu Everton, ktorý v januári prepustil Franka Lamparda, si v minulosti trikrát udržal status prvoligistu po tom, ako prepustil manažéra, keď sa klub nachádzal v zóne zostupu.

Celkovo možno povedať, že šanca vyhnúť sa vypadnutiu po zmene manažéra po prelome rokov je len deväť percent, a to bez ohľadu na pozíciu. Navyše by kluby mali konať ešte predtým, ako sa prepadnú až na dno ligovej tabuľky.