Kuriózny prípad miznúceho stredu tabuľky v Premier League

publikované pred rokom ~ čítanie na 3 minúty

Kuriózny prípad miznúceho stredu tabuľky v Premier League

V Premier League momentálne neexistuje stred tabuľky. Od zníženia počtu tímov na 20 v sezóne 1995-96 sa v Premier League nestalo, že by po 27 odohraných zápasoch nemal žiadny tím 31 až 37 bodov. Až doteraz.

VPN365.EU

V skutočnosti sa od sezóny 2007/08 každý rok nachádzali aspoň dva kluby v tomto bodovom pásme, čo spravidla stačilo na to, aby boli primerane ďaleko pred dnom ligovej tabuľky, ale s určitým odstupom za hornou polovicou.

Kluby buď bojujú o miesto v Európe, alebo o zostup, pričom neexistuje nič medzi tým. V tejto sezóne zmizli kluby z bezpečného pásma, ktoré zvyčajne plávali na dvanástom alebo trinástom mieste a iba s popcornom v ruke sledovali ostatné tímy, pretože vedeli, že bez ohľadu na skóre iných zápasov to ich celkové umiestnenie výrazne neovplyvní.


Bodové zisky klubov po 27 odohraných zápasoch v posledných 7 sezónach

Horná polovica tabuľky

Tímy: Arsenal, Manchester City, Manchester United, Tottenham, Newcastle, Liverpool, Brighton, Brentford, Fulham, Chelsea, Aston Villa

Začnime hornou polovicou tabuľky. Toto sú všetky tímy, ktoré by sa teoreticky mohli kvalifikovať do Európy. 

Je neuveriteľné, že len 12 bodov delí jedenástu Chelsea (38) od štvrtého Manchesteru United (50).

Samozrejme, šanca, že Chelsea potiahne monštróznu sériu 10 víťazstiev, ktorá jej ešte zabezpečí miestenku v Lige majstrov, je zábavný, ale nepravdepodobný výsledok.

Zdôrazňuje však skutočnosť, že keď jedenáste a tretie miesto delí len 12 bodov, možnosť uchmatnúť si miesto v Európe je stále otvorenou záležitosťou.

Je to zaujímavý príbeh, ktorý sa do 28. mája poriadne zamieša, a existuje reálna možnosť, že niekoľko "menších" mien vyfúkne miesto pravidelným európskym účastníkom Liverpoolu a Chelsea.

Pre Newcastle a Fulham by to bol vítaný návrat do kontinentálneho futbalu. Pre Brighton a Brentford je to šanca ochutnať európsky futbal prvýkrát v histórii.

Koľko európskych miesteniek je k dispozícii? Celkovo sedem, ale ich rozdelenie sa môže líšiť.

Víťazstvo Manchesteru United v Ligovom pohári vo februári znamená, že jedno miesto v Európskej lige prechádza do Premier League. Ak tím, ktorý skončí v prvej šestke, zároveň vyhrá FA Cup (čo sa zdá byť pravdepodobné), potom aj ďalšie miesto v Európskej lige prejde do Premier League.

Je teda pravdepodobné, že prvých sedem miest bude miestenkami do Európy, ako sa to stalo v posledných dvoch sezónach Premier League.

Spodná polovica tabuľky

Tímy: Crystal Palace, Wolves, Leeds, Everton, Nottingham Forest, Leicester, West Ham, Bournemouth, Southampton

V dolnej časti tabuľky vládne poriadne napätie, keďže iba sedem bodov delí dvadsiaty Southampton a dvanásty Crystal Palace.


Pohyb klubov v dolnej polovici ligovej tabuľky v sezóne 2022/23

To je až deväť tímov, ktoré sú pod obrovským tlakom možného vypadnutia z najvyššej súťaže.

Takto sa scenár Premier League zvyčajne nepíše: v tejto fáze sezóny poznáme minimálne jeden tím, ktorý zostupuje. Ale tento rok sa aj v prípade Southamptonu, ktorý je momentálne na dne ligovej tabuľky, môže stať čokoľvek.

Hoci sa Southampton nachádza na poslednom mieste, stále má 23 bodov, čo je samo o sebe anomália v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami. Pri 27-zápasovej hranici sa v každej sezóne za posledných 10 rokov objavil aspoň jeden klub s 20 a menej bodmi. Najvýraznejšie Huddersfield s 11 bodmi v sezóne 2018/19 a Sheffield United so 14 bodmi v sezóne 2020/21.

Dokonca aj tímy bojujúce o záchranu zbierajú v tejto sezóne pravidelne body - tímy začínajúce kolo na dne tabuľky už vyhrali 11 zápasov, čo je najviac od sezóny 2017/18.

Je výhodou hrať proti súperom z dolnej polovice tabuľky? Určite áno.

Fanúšikovia Crystal Palace si teraz zrejme vydýchnu, pretože z deviatich tímov, ktoré sa snažia o prežitie, ich čaká "najľahší" program zápasov. Až sedem z posledných 10 zápasov sezóny hrajú proti tímom z dolnej polovice tabuľky.

Čo sa týka Southamptonu, Evertonu, Wolves a Nottinghamu Forest, len štyri z ich posledných zápasov sú proti tímom z dolnej polovice tabuľky, ale všetky dokážu odohrať vyrovnané zápasy proti silnejším súperom. Stačí spomenúť víťazstvo Evertonu proti Arsenalu v prvom zápase Seana Dychea na lavičke karameliek.

Stred ligovej tabuľky

Tímy: žiadne

Ako je vidieť na prvom grafe, žiadny tím nezapadá do tzv. bezpečnej zóny. Všetky kluby z dolnej polovice tabuľky sú namočené v boji o zostup, horná polovica má príjemnejšie starosti - bojuje o Európu.

Sezóna 2022/23 je veľmi neobvyklým ročníkom Premier League. Čaká nás najintenzívnejší boj o zostup od sezóny 2010/2011, v ktorej bol medzi siedmym a dvadsiatym miestom po 31 zápasoch rozdiel len 10 bodov. Uvedená sezóna bola posledným prípadom, keď všetky tri zostupujúce tímy nazbierali 33 bodov, čo sa zdá byť dosiahnuteľné aj v tejto sezóne.

Portál FiveThirtyEight momentálne predpovedá, že Southampton skončí na konci tabuľky so ziskom 32 bodov. Opustiť Premier League by mali aj Everton (36) a Nottingham Forest (34).


Predpoveď portálu FiveThirtyEight na konečnú ligovú tabuľku v sezóne 2022/23 k 3.4.2023

Nech už sledujete alebo podporujete ktorýkoľvek tím Premier League - pripútajte sa, pretože v posledných dvoch mesiacoch sa hrá o všetko a bude to jazda.