PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Liverpool a Real Madrid sa v máji stretli ako rovnocenní súperi, o necelý rok je medzi nimi obrovská priepasť

publikované pred 7 mesiacmi ~ čítanie na 4 minúty

Liverpool a Real Madrid sa v máji stretli ako rovnocenní súperi, o necelý rok je medzi nimi obrovská priepasť

Počas oslnivého štartu červených do zápasu s Realom sa zdalo, že možné je všetko. Anfield bol v najlepšej forme, ktorá naháňala strach. Hráčov Liverpoolu napĺňala energia z tribún. Bol to návrat do bývalých úspešných rokov. Akoby pochmúrne zápasy tejto sezóny boli len preludom. Všetko však trvalo iba veľmi krátko.

Mužstvo Jurgena Kloppa vyletelo na súpera a hralo v takom tempe a intenzite, aké dokáže zvládnuť len málokto. Mali mocný Real Madrid presne tam, kde ho chceli mať. Klopp burcoval päsťami tribúny, aby ešte viac vybičoval atmosféru.

Zdalo sa, že do kroniky ikonických európskych večerov v tejto aréne pribudne ďalší významný prírastok. Španielsky gigant prehrával v priebehu štrnástich minút 0:2 a mal šťastie, že škody neboli ešte väčšie.

Darwin Nunez skvelým spôsobom premenil prihrávku Salaha na otvárací gól a potom Egypťan potrestal chybu Thibauta Courtoisa a stal sa najlepším európskym strelcom v histórii klubu, keď prekonal 41 gólov Stevena Gerrarda.

Potom sa večierok zastavil. Real zapol na vyšší rýchlostný stupeň, všetko sa zvrtlo a nastúpila krutá realita.

Real predviedol svoje obrovské skúsenosti a triedu a dôrazne prevzal kontrolu nad zápasom. Liverpool zvädol a opäť sa ukázali bolestne známe nedostatky.

Nakoniec z toho bol veľmi smutný večer, na ktorý sa bude v Merseyside spomínať iba zo zlých dôvodov. Najhoršia domáca prehra v hrdej európskej histórii Liverpoolu. Na Anfielde mu v kontinentálnej súťaži ešte nikto nenasúkal štyri góly, nehovoriac o piatich.

Po víťazstvách v Premier League nad Evertonom a Newcastlom je nálada v tíme opäť na bode mrazu.

Klopp opísal opätovné sledovanie minulosezónneho finále Ligy majstrov medzi týmito klubmi v Paríži ako "mučenie", vzhľadom na šance, ktoré zostali nevyužité. Analýza tohto zápasu bude ešte bolestivejšia.

Pred deviatimi mesiacmi sa Liverpool stretol s Realom Madrid ako rovný s rovným a len hrdinstvo Courtoisa - v kombinácii s gólom Viniciusa Juniora - ho pripravilo o siedmu najväčšiu európsku trofej.

Teraz je medzi týmito tímami priepasť. Liverpool sa alarmujúco zhoršil. Rozsah úpadku je markantný.

Tieto rany si však domáci tím spôsobil sám. Prvý gól Realu v podaní Viniciusa Juniora prišiel po nedôraznom bránení Joea Gomeza, ktorý určite nie je hráčom do základnej zostavy v tíme, akým je Liverpool.

„Facka,“ povedal Klopp o trápnom vyrovnávajúcom góle pred prestávkou po tom, čo Alisson nevysvetliteľne nastrelil loptu do Viniciusa Juniora a potom sa už len bezmocne pozeral, ako sa odráža do domácej siete.

Liverpool sa mohol v polčase preskupiť s vedomím, že stále je všetko otvorené. Krátko po prestávke však dostal úder, z ktorého sa už nedokázal spamätať. Eder Militao nepokrytý hlavičkoval po voľnom kope Luku Modriča.

„Strašný gól,“ povedal Klopp. „Bol to dôležitý moment pre ďalší vývoj zápasu. V tom momente sme úplne stratili momentum a už sme ho nezískali späť.“

Určite to oslabilo morálku, ale to nebolo všetko. Ďalšie pasívne bránenie viedlo k tomu, že Karim Benzema strelil štvrtý gól odrazom lopty od Gomeza a pri piatom góle Real totálne rozobral obrannú formáciu červených. Predchádzala tomu strata lopty Fabinha v strede ihriska.

Šéf Realu Carlo Ancelotti je presvedčený, že postup ďalej je pre oba tímy stále otvorený. Liverpool sa preslávil tým, že v roku 2005 vo finále v Istanbule zdolal AC Miláno po penaltách, keď po polčase prehrával už 0:3. Kloppovi zverenci zvrátili trojgólový deficit aj v druhom semifinále v roku 2019 proti Barcelone.

Liverpool má za sebou zázračné záchranárske kúsky, ale vycestovať 15. marca na Bernabeu je úplne niečo iné.

Klopp po zápase povedal: „Verím tomu, že Carlo si myslí, že postup už je v rukách Realu. V tejto chvíli si to myslím aj ja. Ale o tri týždne... čím viac sa blížite k zápasu, tým väčšie sú vaše šance a tým je menej pravdepodobné, že už je všetko rozhodnuté.“

Zabudnite na druhý zápas, skutočnou prioritou pre Kloppa je zabezpečiť, aby táto demolácia neohrozila snahu Liverpoolu o umiestnenie v prvej štvorke na domácej scéne.

Teraz je potrebné pustiť trofeje z hlavy. Záchrana tejto sezóny spočíva v zabezpečení kvalifikácie do Ligy majstrov. Predtým, ako Liverpool odcestuje na odvetu do Španielska, čakajú ho zápasy s Crystal Palace (vonku), Wolves (doma), Manchesterom United (doma) a Bournemouthom (vonku). Žiadne zaváhania už nie sú prípustné.

„Hneď po zápase som chlapcom povedal, že dnes sa stali rôzne veci. Výsledkom je presný opak toho, čo sme chceli dosiahnuť,“ dodal Klopp.

„Urobili sme chyby pri góloch. Prehra je porážkou vtedy, ak sa z nej nepoučíte. Áno, musíme sa zlepšiť, ale musíme si z toho zobrať aj dobré veci. Viem, že výsledok 2:5 môže mať negatívny dopad na hráčov, ale dúfam, že sa mi podarí zabezpečiť, aby sa tak nestalo.“

Táto vysoká prehra ešte viac ukázala, že letná prestavba kádra je nevyhnutnosťou. Nemôže dôjsť k žiadnemu zakrývaniu trhlín. Je potrebná rozsiahla operácia a vyžiada si to veľké investície.

Liverpool bol v strede poľa komplexne prekonaný nestarnúcim Modričom, ktorému domáci fanúšikovia tlieskali mimo ihriska, Federicom Valverdem a Eduardom Camavingom. Bajcetič má veľký potenciál, ale potrebuje väčšiu pomoc spoluhráčov. Jordan Henderson a Fabinho sa ukázali ako nedostatoční hráči, čo iba podčiarkuje potrebu nových tvárí v kádri.

Alarmujúce je, že od obnovenia sezóny po majstrovstvách sveta to bolo už piatykrát v 13 odohraných zápasoch vo všetkých súťažiach, kedy Liverpool inkasoval tri a viac gólov. Na Kloppovom letnom nákupnom zozname musí byť elitný stredopoliar.

„Úprimne, Liverpool je podľa mňa stále fantastický tím,“ trval na svojom Ancelotti. „Dokážu hrať s obrovskou intenzitou, ktorú je ťažké zastaviť, ale nám sa postupne podarilo dostať do hry.“

Real Madrid vystrelil na bránu len šesťkrát, kým Liverpool päťkrát. Kloppovi zverenci ho v skutočnosti prevýšili aj v ukazovateli očakávaných gólov (xG) 1,86 - 1,66.

Štrnásťročné čakanie Liverpoolu na víťazstvo nad Realom pokračuje. Reči o odvete za tie finálové prehry v Kyjeve a Paríži boli dôrazne umlčané. Real je opäť vážnym kandidátom na zisk najväčšej trofeje v európskom futbale, Liverpool nie.