Zimné transferové okno prepisovalo rekordy Premier League

publikované pred rokom ~ čítanie na 4 minúty

Zimné transferové okno prepisovalo rekordy Premier League

V januárovom prestupovom okne, ktoré sa uzavrelo o polnoci, sme sa dočkali prekonania viacerých rekordov v rámci najvyššej anglickej súťaže. Iba Chelsea v januári minula viac ako súčet všetkých klubov Bundesligy, La Ligy, Serie A a Ligue 1 dokopy. Nižšie nájdete zhrnutie tohto naozaj výnimočného transferového okna.

VPN365.EU

Skončilo sa bezprecedentné januárové prestupové okno a kluby Premier League v sezóne 2022/23 minuli celkovo 2,8 miliardy libier.

Dohoda Chelsea za 121 miliónov eur (107 miliónov libier) za argentínskeho záložníka Benficy Enza Fernandeza zvýšila celkové výdavky klubov najvyššej súťaže v januári na rekordných 815 miliónov libier.

Len v deň uzávierky prestupov sa minulo viac ako 275 miliónov libier.

Výdavky v deň uzávierky boli o 83 % vyššie ako bol predchádzajúci januárový rekord 150 miliónov libier z roku 2018.

A hoci po septembrovom rekorde vo výške 1,9 miliardy libier už boli zaručené historicky najvyššie sezónne výdavky v rámci letného aj zimného okna, konečná suma je až dvojnásobkom predchádzajúceho rekordu 1,4 miliardy libier z roku 2017.

Podľa spoločnosti Deloitte, ktorá sa zaoberá finančnými službami, bol už pred utorkovým dňom uzávierky prekonaný aj rekordný objem zimných výdavkov klubov Premier League z roku 2018 vo výške 430 miliónov libier, pričom konečná celková suma v roku 2023 predstavuje 90 % nárast oproti predchádzajúcemu januárovému oknu (295 miliónov libier).

Finančná dominancia Premier League v Európe sa zvýšila na najvyšší podiel, aký bol kedy zaznamenaný, keďže výdavky anglických klubov najvyššej súťaže predstavovali 79 % celkových výdavkov v rámci "veľkých piatich" európskych futbalových líg.

Aké prestupy sa uskutočnili v deň uzávierky?


Hlavnou udalosťou dňa bol neskorý úlovok Fernandeza zo strany Chelsea, keď Blues prekonali britský rekord v prestupoch - predtým Manchester City zaplatil 100 miliónov libier za Jacka Grealisha v roku 2021 - a získali 22-ročného svetového šampióna.

Tottenham oznámil podpísanie obrancu Pedra Porra zo Sportingu Lisabon na pôžičku do konca sezóny so záväzkom kúpiť ho za 45 miliónov eur (40 miliónov libier) počas leta. Z klubu odišla dvojica hráčov - Matt Doherty (trvalý prestup) a Djed Spence (hosťovanie).

Líder Premier League Arsenal sa posilnil o talianskeho záložníka Jorginha z Chelsea za 12 miliónov libier, zatiaľ čo štvrtý Manchester United si (vzhľadom na dlhodobé zranenie Eriksena) požičal rakúskeho záložníka Marcela Sabitzera z Bayernu Mníchov.

Southampton ukončil prestupové okno klubovým rekordným obchodom za 22 miliónov libier za ghanského krídelníka Kamaldeena Sulemana. Svätci získali podpísali aj nigérijského útočníka Paula Onuachu.

Bournemouth podpísal ukrajinského stredopoliara Iliju Zabarnyiho za údajných 24 miliónov libier a záložníka z Pobrežia Slonoviny Hameda Traoreho, ktorý najprv prichádza na hosťovanie a v lete čerešničky posilní za 20 miliónov libier.

Rušno bolo aj v Nottinghame Forest, ktorý za nezverejnené čiastky kúpil brazílskeho obrancu Felipeho z Atletica Madrid, záložníka Jonja Shelveyho z Newcastle a brankár Keylor Navas z Paris St-Germain prišiel na hosťovanie.

Leicester City podpísal zmluvu s obrancom Harrym Souttarom zo Stoke City, ktorá by sa mohla vyšplhať až na 20 miliónov libier a Crystal Palace podpísal zmluvu s francúzskym mládežníckym reprezentantom Naouirouom Ahamadom zo Stuttgartu za 11 miliónov eur (9,7 milióna libier).

Prekvapivým odchodom z Premier League bol odchod obrancu Joao Cancela z Manchestru City do Bayernu Mníchov na hosťovanie do konca sezóny s opciou na trvalý prestup v lete za 70 miliónov eur (61,5 milióna libier).

Aké boli najväčšie prestupy januárového okna?


V rámci ďalšieho pozoruhodného míňania sa Blues začiatkom januára dohodli so Šachtarom Doneck na 89 miliónoch libier za 22-ročného ukrajinského útočníka Mychajla Mudryka.

Okrem Jorginha, ktorého podpísali v deň uzávierky, získal Arsenal aj belgického ofenzívneho hráča Leandra Trossarda z Brightonu za 21 miliónov libier plus bonusy a obrancu Jakuba Kiwiora zo Spezie za 20 miliónov eur (17,6 milióna libier).

Na inom mieste sa Liverpool dohodol na zmluve v hodnote 40 - 50 miliónov eur s 23-ročným holandským útočníkom Codym Gakpom z holandského klubu PSV Eindhoven.

Newcastle United podpísal zmluvu s 21-ročným Anthonym Gordonom z Evertonu, ktorá by nakoniec mohla mať hodnotu 45 miliónov libier.

Veľké peniaze sa míňali aj medzi mužstvami z dolnej polovice tabuľky: Leeds United podpísal 20-ročného francúzskeho útočníka Georginia Ruttera z Hoffenheimu za klubový rekord 40 miliónov eur (36 miliónov libier).

Bournemouth tiež získal krídelníka z Burkiny Faso Danga Ouattaru z Lorientu za približne 20 miliónov libier a Leicester zaplatil 17 miliónov libier za obrancu Victora Kristiansena.

Po predaji Dannyho Ingsa do West Hamu za 15 miliónov libier, podpísala Aston Villa tínedžerského kolumbijského útočníka Jhona Durana z Chicago Fire za 18 miliónov libier.

Výdavky Premier League ovládla londýnska Chelsea


Od predaja klubu za 4,25 miliardy libier konzorciu vedenému americkým investorom Toddom Boehlym v máji minulého roka to bolo pre Chelsea niekoľko výnimočných prestupových okien.

A vyzeralo to tak ešte predtým, ako sa s Benficou nakoniec dohodla na závratnej sume za Fernandeza v deň uzávierky.

Modrí na nové posily vynaložili viac ako 550 miliónov libier.

Iba v januári boli výdavky na osem nových hráčov vyššie ako 300 miliónov libier, pričom Mudryk, Malo Gusto (30,7 milióna libier), Benoit Badiashile (35 miliónov libier), Noni Madueke (30,7 milióna libier), Andrey Santos (18 miliónov libier) a David Datro Fofana (8 až 10 miliónov libier) posilnili klub formou trvalého prestupu.

Medzitým sa na Stamford Bridge presťahoval aj talentovaný 23-ročný portugalský útočník Joao Felix, ktorý bol požičaný z Atletica Madrid za 11 miliónov eur (9,7 milióna libier).

Stalo sa tak po lete, v ktorom klub utratil v Premier League rekordných 270 miliónov libier, čo je po Reale Madrid (292 miliónov libier) druhý najvyšší letný výdavok na svete v histórii futbalu (rekord z roku 2019).

Celkovo sa Chelsea podieľala 37 % na celkovej sume, ktorú kluby Premier League minuli v januári.

Januárové obchody, ktoré sa nikdy neuskutočnili

Napriek všetkým vynaloženým peniazom, nie každý dostal to, čo chcel.

Zdá sa, že prestup marockého útočníka Hakima Ziyecha z Chelsea do PSG v deň uzávierky sa nepodaril, pretože dokumentácia na dokončenie prestupu nebola predložená včas. Pritom hráč už čakal na potvrdenie prestupu v Paríži.

Arsenal pri snahe o získanie záložníka Moisesa Caiceda ponúkol Brightonu až 70 miliónov libier. Samotný záložník v otvorenom liste na svojom Instagrame potvrdil svoju túžbu opustiť klub. Čajky však trvali na svojom - hráč je nepredajný. Stalo sa tak po tom, čo Gunners predbehla Chelsea v snahe podpísať Mudryka.

Anglický záložník Conor Gallagher sa rozhodol zostať na Stamford Bridge aj napriek záujmu Evertonu, ktorý bojuje v Premier League o záchranu.

Napriek tomu, že bývalý šéf Burnley Sean Dyche bol v pondelok vymenovaný za nového manažéra karameliek, aktuálne devätnásty tím tabuľky v deň uzávierky prestupov neuskutočnil žiadny obchod a jeho šance na záchranu medzi elitou ešte viac vybledli.


Najdrahšie prestupy v histórii Premier League, zdroj: BBC