Pred návratom Premier League: V akom stave sú hráči po svetovom šampionáte?

publikované pred rokom ~ čítanie na 4 minúty

Pred návratom Premier League: V akom stave sú hráči po svetovom šampionáte?

Tak ako mali hráči jeden týždeň na prípravu medzi posledným zápasom Premier League a prvými zápasmi skupinovej fázy majstrovstiev sveta, tak majú k dispozícii iba osem dní, ktoré oddeľujú nedeľňajšie finále šampionátu v Katare a zápasy ďalšieho ligového kola na Boxing Day.

VPN365.EU

Kým v minulosti mali hráči k dispozícii minimálne 20 dní na prípravu na šampionát a minimálne 26 dní na regeneráciu pred štartom ďalšej sezóny, teraz je všetko inak.

Nižšie si môžete pozrieť aká bola situácia pri predchádzajúcich šampionátoch a aká je teraz. Červenou farbou je vyznačený počet dní na prípravu a modrou farbou počet dní na regeneráciu pred a po šampionáte.

Premier League mala na MS 2022 najväčšie zastúpenie. Ako jediná liga vyslala na šampionát viac ako 100 hráčov. Do Kataru odletelo 134 hráčov Premier League a vracia sa ich 133, po celom tom cirkuse okolo Cristiana Ronalda.

Toto je sezóna, ktorá sa nepodobá žiadnej inej, takže kľudne môžeme hovoriť o druhom dejstve Premier League. Momentum je totiž vo futbale veľmi mocná vec.

Pre kluby, ako sú Aston Villa, Southampton a Wolverhampton, prišla šesťtýždňová prestávka počas majstrovstiev sveta v ideálnom čase. Umožnila novovymenovaným manažérom Unaiovi Emerymu, Nathanovi Jonesovi a Julenovi Lopeteguimu lepšie spoznať svoje nové tímy.

Pre iné kluby, napríklad Arsenal a Newcastle United, mohla táto prestávka narušiť ich skvelú formu, ktorú pred ňou predvádzali - ako jediné dve neporazené tímy v posledných piatich odohraných zápasoch Premier League pred pauzou.

Povolať hráčov do národného tímu je jedna vec, ale získať minúty priamo na ihrisku je vec druhá.

Takmer 100 hráčov v poli nenastúpilo v Katare ani na jednu minútu. Za Anglicko to boli James Maddison z Leicester City, Conor Coady z Evertonu (hosťuje v klube z Wolves) a Conor Gallagher z Chelsea.

Bez ohľadu na to, koľko minút každý hráč odohral, odchod viacerých členov z klubu pre medzinárodné povinnosti stačí na to, aby sa manažéri cítili nesvoji.

Pep Guardiola prišiel o najviac členov kádra, keď do Kataru odletelo 16 hráčov Manchesteru City. Mestský rival United vyslal do Kataru 14 hráčov (ak počítame aj Ronalda), Chelsea dvanásť a Tottenham Hotspur jedenásť.

Bournemouth, Crystal Palace a Southampton stratili iba dvoch hráčov.

Nie je prekvapením, že z hráčov Premier League najviac minút na ihrisku nazbierali Argentínčania. Patria sem Alexis Mac Allister (Brighton), Cristian Romero (Spurs) a Julian Alvarez (Manchester City). Najviac - 690 minút - bol na ihrisku gólman Aston Villy Emiliano Martinez.

Práve Martinez pred turnajom povedal, že existuje "dobrá šanca", že jeho národný tím turnaj vyhrá. Brankár Villans bol na ihrisku každú jednu minútu a dvakrát pomohol svojmu tímu k triumfu po penaltovom rozstrele.

Manažéra Spurs Antonia Conteho určite príliš nepotešilo, že až štyria jeho zverenci boli v dvadsiatke hráčov s najväčším počtom odohraných minút. K Romerovi sa v tomto rebríčku pripojili Ivan Perisic (Chorvátsko), Hugo Lloris (Francúzsko) a Harry Kane (Anglicko).

Conte už pred šampionátom zdôrazňoval, ako veľmi unavený bol jeho tím už pred reprezentačnou prestávkou, ktorá sa začala 13. novembra. Lloris a Romero boli v hre až do poslednej minúty turnaja a tak únava môže v ďalšom priebehu sezóny zohrávať veľmi výraznú rolu.

Veľmi vysoko je aj obranca Liverpoolu Virgil van Dijk, ktorý odohral najviac minút zo všetkých hráčov Premier League z poľa, odohral totiž všetkých päť zápasov Holandska.

Organizácia FIFPro, celosvetová únia profesionálnych futbalistov, nám nedávno odhalila, že Van Dijk odohral od začiatku minulej sezóny za klub a krajinu najviac minút spomedzi všetkých hráčov zo všetkých 32 tímov na majstrovstvách sveta.

Keď to všetko zhrnieme, tak získame veľmi jasný obraz toho, ktorý tím sa vráti do akcie v Premier League s najväčšou únavou spojenou so šampionátom.

Nie je prekvapením, že šampión City nazbieral na turnaji najviac minút, keďže na turnaj vyslal najviac hráčov. Vedie iba tesne pred manchesterským rivalom United. Oba kluby mali zastúpenie aj vo finále MS (Alvarez a Raphael Varane).

Medzi aktuálne najlepšou osmičkou klubov ligovej tabuľky môžu byť najviac spokojní v Arsenale, Newcastle a Liverpoole. Ich hráči odohrali oveľa menej súťažných minút v porovnaní s United, Spurs, City a Chelsea.

Zdá sa, že úsilie Newcastlu o miesto v pohárovej Európe nemusí byť šampionátom ohrozené, keďže jeho káder celkovo odohral len 458 minút na majstrovstvách sveta - najmenej spomedzi súčasných 10 najlepších tímov Premier League a tretie najmenšie číslo v celej lige.

Hoci technicky ešte nie je hráčom Newcastle - jeho prestup z austrálskeho Central Coast Mariners v A-League sa má stať oficiálnym už 1. januára - Garang Kuol, 18-ročný útočník, nastúpil dvakrát ako náhradník za Austráliu.

Napriek iba niekoľkým odohratým minútam v zostave, Arsenal sa nemôže považovať za šťastný tím v súvislosti s udalosťami uplynulého mesiaca, keď prišiel o útočníka Gabriela Jesusa kvôli zraneniu kolena, ktoré si privodil v zápase Brazílie s Kamerunom.

Jesus už podstúpil operáciu a prognóza manažéra Arsenalu Mikela Artetu o jeho návrate do akcie zostáva nejasná.

Cheikhou Kouyate z Nottinghamu Forest si v prvom skupinovom zápase proti Holandsku roztrhol podkolennú šľachu a Richarlison z Tottenhamu čelí niekoľkotýždňovej maródke so zranením zadného stehenného svalu, ktoré si privodil pri štvrťfinálovej prehre Brazílie s Chorvátskom.

Jednoducho povedané, nie všetci hráči sa vracajú do svojich klubov v dobrom zdravotnom stave.

Bez ohľadu na fyzickú kondíciu, s ktorou sa hráči vracajú po výkonoch v Katare, budú musieť kluboví lekári starostlivo riadiť svoje tréningové programy, aby sa zaistilo zníženie rizika ďalších zranení.

S návratom Premier League o niekoľko dní sa mnoho klubov zapojilo do tréningových kempov v teplom počasí a odohrali niekoľko priateľských zápasov, aby dostali svojich hráčov späť do tempa po tom, čo niektorí hráči neodohrali zápas viac ako jeden mesiac.

Výskum poukázal na dôležitosť predsezónnej prípravy, a to nielen pri stanovovaní základnej kondície, ale aj pri prevencii zranení v súťažnej sezóne. V tomto prípade čelia klubové športovo-vedecké tímy veľkej výzve.

Navrátilci, ktorí boli na majstrovstvách sveta dlhšie, budú musieť byť dôkladne posúdení, kým sa vrátia na trávniky, inak riskujú ďalšie zranenia počas zostávajúcich piatich mesiacov sezóny.


Prečítajte si tiež