PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Liverpool FC je na predaj

publikované pred rokom ~ čítanie na 2 minúty

Liverpool FC je na predaj

Spoločnosť Fenway Sports Group (FSG) ponúkla Liverpool na predaj. Pre záujemcov už bola pripravená kompletná predajná prezentácia.

VPN365.EU

FSG sa už v minulosti zaoberala rôznymi možnosťami a momentálne nie je jasné, či sa dohoda nakoniec uskutoční, ale FSG vyzýva prípadných záujemcov na predloženie ponúk.

Spoločnosti Goldman Sachs a Morgan Stanley boli poverené, aby pomohli s celým procesom predaja klubu.

Vyhlásenie spoločnosti FSG, ktorá vlastní aj klub Boston Red Sox, pre portál The Athletic znie: „V poslednom čase došlo k viacerým zmenám vlastníkov a fámam o zmenách vlastníkov v kluboch EPL a nevyhnutne sa nás pravidelne pýtajú na vlastníctvo Fenway Sports Group v Liverpoole.“

„FSG je často oslovované tretími stranami, ktoré sa chcú stať akcionármi Liverpoolu. Už v minulosti sme informovali, že za správnych podmienok by sme zvážili nových akcionárov klubu, ak by to bolo v najlepšom záujme Liverpoolu ako klubu.“

„FSG je naďalej plne odhodlaná podporovať úspechy Liverpoolu na ihrisku aj mimo neho.“

Skupina vlastní Liverpool od októbra 2010, keď klub kúpila od Georgea Gilletta mladšieho a Toma Hicksa.

Počas tohto obdobia vymenovali za manažéra červených Jurgena Kloppa. Spolu s ním v sezóne 2019/20 získali svoj prvý titul v Premier League, ktorý bol zároveň prvým majstrovským titulom po 30 rokoch. Okrem toho získali FA Cup, Carabao Cup i triumf v Lige majstrov.

Počas vlastníctva spoločnosti FSG sa Anfield zmenil, vznikla nová Main Stand za 110 miliónov libier, zatiaľ čo tribúna Anfield Road Stand sa rekonštruuje. Tento projekt za 80 miliónov libier bude dokončený budúce leto a zvýši celkovú kapacitu na približne 61 000 divákov.

FSG tiež dohliadala na presťahovanie klubu z Melwoodu do nového tréningového centra v Kirkby za 50 miliónov libier.

Hlavným vlastníkom spoločnosti je John W. Henry, ktorý bol spolu s predsedom klubu Tomom Wernerom jedným z dvoch zakladateľov. FSG vlastní aj klub Red Sox, televíznu sieť NESN, 50 percent spoločností Roush Fenway Racing a Fenway Sports Management.

FSG vlani predala 11-percentný podiel v spoločnosti za 750 miliónov USD (655 miliónov GBP) spoločnosti RedBird Capital Partners a následne kúpila kontrolný podiel v tíme najvyššej hokejovej súťaže NHL Pittsburgh Penguins.

Vlastníctvo klubu spoločnosťou FSG bolo sprevádzané aj viacerými kontroverziami. V roku 2019 boli kritizovaní po tom, ako sa klub pokúsil získať ochrannú známku na názov Liverpool, pričom proti tomuto kroku viedla kampaň skupina fanúšikov Spirit of Shankly.

Liverpool bol tiež jedným zo šiestich klubov Premier League, ktoré sa vlani zaviazali k účasti v neúspešnej Európskej superlige. Po protestoch od projektu odstúpil. Henry sa fanúšikom verejne ospravedlnil.

Keď Werner v máji hovoril s The Athletic, trval na tom, že FSG sa odísť nechystá. Povedal: „Áno, stále to vnímame ako dlhodobý projekt. Sme hladní po tom, aby sme pre klub získali ďalšie trofeje.“

Zatiaľ posledným klubom Premier League, ktorý zmenil majiteľa, bola londýnska Chelsea. Todda Boehly a ďalší investori za ňu zaplatili 4,25 miliardy libier.