PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Haaland môže v lete 2024 z Etihad odísť. Za 200 miliónov eur.

publikované pred 8 mesiacmi ~ čítanie na 5 minút

Haaland môže v lete 2024 z Etihad odísť. Za 200 miliónov eur.

Erling Haaland by v lete 2024 teoreticky mohol prestúpiť do iného klubu mimo anglickej Premier League, ale zatiaľ to pre neho (a ani jeho rodinu) nie je téma dňa. Všetci sa v Manchesteri cítia veľmi dobre.

Začiatkom tohto mesiaca rodina Erlinga Haalanda zamierila na svoje miesta na štadióne Etihad, aby sledovala 22-ročného hráča pri jeho debute v manchesterskom derby. Majú k dispozícii luxusný box na východnej tribúne, čo sú v skutočnosti dve susediace boxy bežnej veľkosti. Haaland sa im odvďačil úžasným hetrikom pri víťazstve City 6:3 nad United.

O tri dni neskôr boli späť na Etihad a opäť mohli sledovať góly svojho syna proti FC Kodaň v skupinovej fáze Ligy majstrov.

Potom celú rodinu pohostila talianska reštaurácia Vero Moderno na Chapel Street v Manchestri, ktorá sa stala jedným z obľúbených miest Haalanda v meste.

Po tom, čo nórsky útočník strelil svoj druhý gól proti Kodani - celkovo jeho devätnásty v 11 oficiálnych zápasoch za klub - manažér Pep Guardiola trochu znížil svoju ostražitosť. Manažér City otvoril ústa dokorán a pozrel sa na svoj realizačný tím, ktorý sedel na lavičke. Guardiola sa usmial očami a ukázal späť na ihrisko, akoby chcel povedať: „Toto je chlapík!“

„Áno, priznávam, ale on (Haaland) bol presne tam, kde mal byť,“ povedal neskôr Guardiola. „Prečo sa lopta vždy dostane tam, kde sa nachádza? Toto je neuveriteľný strelecký inštinkt.“

„Jednoducho vie vycítiť, kde lopta skončí. Ak by prišiel o sekundu neskôr, lopta tam nebude. Má tento neuveriteľný talent.“

Haalandova adaptácia na život v City po prestupe z nemeckej Borussie Dortmund prebehla tak hladko, že zvyšok európskeho futbalu sa už začína pýtať, kedy ho budú môcť vylákať preč z Anglicka.

Správy v španielskych médiách tvrdili, že má v zmluve špeciálnu klauzulu o uvoľnení s podmienkami, ktoré uprednostňujú prestup do Realu Madrid.

„Nie je to pravda - nemá žiadnu klauzulu o uvoľnení pre Real Madrid a ani pre žiadny iný tím,“ povedal Guardiola po víťazstve v Kodani.

Ako však uviedol portál The Athletic, nie je to celkom pravdivá informácia.

Haaland má v kontrakte všeobecnú klauzulu o uvoľnení vo výške 200 miliónov eur (175,5 milióna libier, 194 miliónov dolárov), ktorá platí od leta 2024, teda dva roky od podpísania zmluvy so City. Táto čiastka bude postupne klesať, až kým sa jeho päťročná zmluva bude blížiť ku koncu.

Klauzula sa vzťahuje na akýkoľvek klub mimo Anglicka a nielen na Real Madrid. Žiadni súperi Citizens z Premier League však po hráčovi nebudú môcť siahnuť. Preto je jeho prestup zo City priamo do iného anglického klubu nemožný. Aspoň najbližších päť rokov.

V mnohých ohľadoch je však uvoľňovacia klauzula iba formalitou.

City si už dlhší čas osvojilo prístup neviazať žiadneho futbalistu, ktorý nechce obliekať dres City. Ak je skutočnou túžbou hráča odísť, tak má dvere otvorené. To sme už mohli sledovať aj pri dvojici Nicolas Otamendi a Leroy Sane. Zelenú k odchodu má dokonca aj Bernardo Silva.

To však nie je jediná požiadavka - na stole musí byť vhodná ponuka.

Vo všeobecnosti existuje presvedčenie, že španielske kluby by mohli zaklopať na dvere Etihad v roku 2024, najmä vzhľadom na to, že Real Madrid a jeho úhlavný rival z Barcelony majú k dispozícii jednoho elitného útočníka, ktorý sa navyše blíži ku koncu kariéry.

Karim Benzema (34) je veľmi blízko k podpísaniu predĺženia zmluvy v Madride do roku 2024, teda prvého leta, v ktorom už bude mať Haaland na chrbte cenovku. V Barcelone podpísal Robert Lewandowski zmluvu do roku 2026, kedy bude mať 38 rokov. Do Katalánska prestúpil v lete z Bayernu Mníchov.

Napriek dokonalému načasovaniu týchto dvoch španielskych klubov sú zdroje so znalosťou situácie tiež presvedčené, že ak je niekto odhodlaný ísť "all-in" za Haalanda, bude to trvať veľmi dlho, kým bude úspešný.

Okrem klauzuly o uvoľnení vo výške 200 miliónov eur sa budú musieť zaplatiť ďalšie bonusy a poplatky za agentov, ktoré by mali byť minimálne na rovnakej úrovni ako tie, ktoré musel klub zaplatiť počas tohto leta.

City zaplatilo Dortmundu 51 miliónov libier, ale celá dohoda vrátane poplatkov pre agentov a bonusov sa vyšplhala na čiastku približne 85 miliónov libier.

Potom je tu jeho plat.

Zatiaľ čo Nór je teraz najlepšie zarábajúcim hráčom v klube a má plat presahujúci 375 000 libier týždenne, veľký prestup do La Ligy by potenciálne zvýšil toto číslo na oveľa vyššiu sumu.

V súčasnosti je však Haaland v City neuveriteľne šťastný.

Guardiola o tom veľa hovoril a existuje viacero príkladov zo zákulisia, ktoré potvrdzujú, ako sa Haaland cíti spokojný s tým, že môže bojovať o tretí anglický titul City v rade.

Pozrite sa napríklad na jeho vzťah s Mariom Pafundim, klubovým fyzioterapeutom, ktorý lieči Haalanda od prvého dňa v klube. Nadviazali také dobré spojenie, že počas minulomesačnej reprezentačnej prestávky požiadal Pafundiho, aby sa k nemu pripojil v Nórsku.

„Vždy som tvrdil, že ??každý v klube je dôležitý a fyzioterapeuti sa starajú o nohy hráčov,“ povedal Guardiola.

„Erling mal v minulej sezóne v Dortmunde veľa problémov. Prišiel sem s nejakými problémami, ale začal spolupracovať s Mariom, Federicom (Genovesim) a ďalšími fyzioterapeutmi, ktorých máme, a vďaka ich práci sa jeho stav zlepšil.“

Haaland a Pafundi boli zaznamenaní klubovými kamerami, ako sa počas polčasu v manchesterskom derby vrátili do šatne. Haaland medzitým dvakrát skóroval a objal svojho kamaráta okolo ramien a päsťou mu buchol do hrude.

Jeho noví spoluhráči tiež Haalandovi ukázali, že sú veľmi radi, že ho majú v tíme.

„Každá tlačová konferencia, ktorú som v tejto sezóne absolvoval - z 50 otázok je 45 o Erlingovi,“ povedal. „Pre mňa je to v poriadku. Ale máme šťastie, že chalani, ktorí sú tu, to dokonale akceptujú.“

„Sú aj iní hráči, ktorým by sa to nepáčilo. Chlapci, ktorí vyhrali štyri alebo päť titulov v Premier League a napriek tomu sa hovorí iba o Erlingovi? V iných kluboch by mohol byť problém.“

„To našťastie u nás nemáme. To je dôvod, prečo je radosť trénovať týchto hráčov.“

Tento pocit je úplne v rozpore s koncom Haalandovho pobytu v Nemecku.

Športový riaditeľ Dortmundu Sebastian Kehl pripustil, že „tak, ako sme si vždy vážili Erlinga a úspechy, ktoré dosiahol v našom drese, nakoniec sa táto záležitosť definitívne stala záťažou v našej šatni aj pre celý klub“.

V blízkosti City Football Academy nenájdete nikoho, kto by Haalanda označil za "bremeno".

City predali cez svoje oficiálne kanály len v júli a auguste rovnaký počet dresov ako počas celej minulej sezóny a možno nie je prekvapením, že predaj ich produktov v Nórsku vyskočil o viac ako 200 percent. Úspech je čiastočne spojený s prestupom Haalanda, ale zvýšil sa aj predaj tričiek s menami Kevina De Bruyneho a Phila Fodena.

Práca futbalového riaditeľa klubu Txikiho Begiristaina v posledných prestupových obdobiach bola zameraná na udržanie harmónie v šatni na najvyššej možnej úrovni. Begiristain vie lepšie ako ktokoľvek iný, aké dôležité je, aby mal Guardiola každý deň k dispozícii zdravú atmosféru v šatni.

Zatiaľ sa to vypláca a Haaland neprijíma len kultúru klubu, ale aj celé mesto.

Bol odfotený vo viacerých reštauráciách vrátane Dishoom, ktorá ponúka indickú kuchyňu, na ulici Bridge Street. Veľmi dobre pozná aj spomínané Vero Moderno.

Haaland žije v pešej vzdialenosti od centra mesta, v bytovom dome, ktorý je vzdialený 10 minút jazdy od City Football Academy a je tiež domovom jeho mnohých spoluhráčov - vrátane Rubena Diasa, Jacka Grealisha a Juliana Alvareza.

Útočník, ktorý sa narodil v Yorkshire, nasledoval rady klubu po tom, čo City naznačilo, že tento výber domova mu pomôže zvyknúť si na nový životý štýl.

Ďalším projektom o pár rokov bude presvedčiť ho, že Manchester je stále tým najlepším miestom pre jeho ďalšiu kariéru.