PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Liverpool stratil svoju identitu

publikované pred rokom ~ čítanie na 4 minúty

Liverpool stratil svoju identitu

Zlomený Jurgen Klopp po zápase s Neapolom smutne kráčal štadiónom Diega Armanda Maradonu, aby sa zdvihnutím rúk ku fanúšikom červených ospravedlnil za výkon svojich zverencov.

VPN365.EU

„Z Liverpoolu do Neapola je to dlhá cesta. Človek musí veľa investovať a preto na sto percent chápem, že to bola pre našich fanúšikov veľmi smutná noc. Musím sa im za to ospravedlniť,“ vysvetľoval Klopp na tlačovej konferencii.

Liverpool si za Kloppovej vlády užil viacero úspechov. V minulej sezóne sa stal prvým klubom v histórii Ligy majstrov, ktorý vyhral na ceste do finále všetkých šesť zápasov na ihriskách súperov.

Aj preto je až zarážujúci kontrast medzi tímom z predchádzajúcej sezóny a tímom, ktorý bol v stredu ponížený klubom z talianskej Serie A. Málokedy môžeme sledovať tak dramatický a rýchly pád futbalového tímu.

Toto bol najhorší výsledok Liverpoolu v Európe, odkedy ho Ajax porazil 1:5 ešte v decembri 1966. Tento zápas sa hral v hustej hmle a manažér Bill Shankly sa sťažoval, že nevidí akcie z postrannej čiary. Tentoraz boli nedostatky červených do očí bijúce a veľmi bolestne jasné.

Nebol to blesk z jasného neba. Liverpool má za sebou najhorší vstup do sezóny odkedy Klopp takmer pred siedmimi rokmi prevzal vedenie. S iba deviatimi bodmi z 18 možných je už teraz praktiky jasné, že túto sezónu Manchester City naháňať nebude. Svoju úlohu určite zohrali aj zranenia, no malátnosť hráčov na ihrisku je oveľa hlbším problémom, ktorý už prerástol do niečoho vážnejšieho.

Hnev a frustrácia fanúšikov červených je pochopiteľná. Priepasť medzi očakávaniami a reálnym stavom je obrovská. Nad týmto sa už nedá iba pokrčiť pleciami. Ani odchod Sadia Maneho z klubu nespôsobil otrasy takéhoto rozsahu.

„Našou identitou je vysoká intenzita hry,“ povedal nedávno asistent Pep Lijnders. V takom prípade Liverpool svoju identitu stratil.

Súperi ho výrazne prevyšujú a to je alarmujúce. Neapol bol v prvom polčase lepším tímom prakticky vo všetkom. Hostia sa na ihrisku museli cítiť až trápne, keď domáci vyhrávali každý jeden osobný súboj.

Na túto krízu môžu existovať iba dve odpovede. Buď je v Kloppovom tíme problém s postojom hráčov, alebo je hlavným problémom únava po náročnej 63-zápasovej sezóne, po ktorej nasledoval vyčerpávajúci predsezónny program. To všetko podporené viacerými zraneniami hráčov.

Klopp je hrdý na to, že Liverpool je "mentálne monštrum" a vie zareagovať aj na nepriaznivý stav zápasu. V Neapole sme však na odozvu čakali márne. Ani Alissonov úspešný penaltový zákrok ho neprebudil.

Letná prestupová aktivita klubu sa nevyhnutne dostane pod drobnohľad a bolo šialené, že červení transferový trh opustili tak skoro. Majitelia mohli a mali výraznejšie posilniť stred poľa. Debut Arthura na hosťovaní z Juventusu ukázal, že dostať ho do tempa bude problém, keďže štyri mesiace nehral.

Je však príliš zjednodušené naznačovať, že nedostatočné letné investície stoja za problémami Liverpoolu. Stačí sa pozrieť na mená, ktoré majú slabú výkonnosť.

Mohamed Salah, Fabinho, Virgil van Dijk, Trent Alexander-Arnold a Andy Robertson sú elitnými hráčmi, ale ani jeden nehrá na úrovni, na ktorej by mal. Chýba im viera, nasadenie a stále sa opakujú tie isté chyby.

Van Dijk mal na konte 150 zápasov v červenom drese vo všetkých súťažiach bez jediného penaltového zákroku. Teraz súperom daroval hneď dve penalty v posledných 7 odohraných dueloch. Salah má za sebou najmenej produktívny začiatok sezóny a väčšinou je na ihrisku neviditeľný. Problémy na pravom kraji ihriska znásobujú nevyspytateľné vystúpenia Alexander-Arnolda.

Joe Gomez prežil strašnú noc, kým ho v druhom polčase nahradil Joel Matip. Bol to jeden z najhorších výkonov stredného obrancu v drese červených. James Milner, ktorý nezmyselne zavinil penaltu, nejako prežil hodinu na ihrisku, kým ho nenahradil Thiago.

Klopp robil svoje rozhodnutia neskoro. Do základu si zvolil Milnera a Firmina a tímu tak evidentne chýbalo tempo. Darwin Nunez potrebuje viac herného času, aby sa prispôsobil novému prostrediu, ale vynechať ho zo zostavy bolo zvláštne rozhodnutie.

Rovnováha v strede poľa neexistovala, tlak na loptu bol nulový. Góly, ktoré Liverpool inkasoval, boli veľmi lacné a mohlo to byť ešte oveľa horšie.

„Boli sme príliš otvorení. Zdalo sa, že majú na ihrisku o hráča navyše,“ priznal Robertson. „Nemôžete prísť na takéto miesto a nehrať kompaktne. Boli o niekoľko míľových krokov lepším tímom.“

„Veľakrát mali príliš veľa priestoru a spôsobili nám problémy. V Lige majstrov nemôžete hrať takto otvorený futbal. Musíme sa vrátiť späť k základom. Musíme sa rýchlo zobudiť, pretože nemôžeme podávať takéto výkony.“

Čo sa stalo s Kloppovou mantrou "každý je zodpovedný za všetko"? Jeho reč tela bola znepokojujúca.

„Chýba nám veľa vecí. Musíme sa znovu nájsť,“ povedal manažér Liverpoolu. „Musíme byť lepší takmer vo všetkom. Nepracujeme ako tím."

Klopp nenaznačoval nejaký zásadný posun v štýle hry alebo zmenu formácie - skôr hovoril o pokuse znovu nastoliť ten druh charakteristík, kvôli ktorým bolo v minulej sezóne ťažké zastaviť jeho tím.

To sa ľahko povie, ale urobiť rýchly obrat nebude jednoduché. Už v sobotu červených čakajú vlci z Wolves a potom Ajax. Hovoríme tu však o futbalových základoch. Hovoríme o organizácii hry a komunikácii medzi hráčmi.

Liverpool, ktorý sa vrátil do Merseyside vo štvrtok popoludní, vyzerá od úvodného víkendu vo Fulhame veľmi zraniteľne.

Jedno z mála pozitív v Neapole bol Luis Diaz, ktorý zároveň vsietil jediný gól hostí. Ďalším bol návrat Thiaga. Priniesol na ihrisko to, čo Liverpoolu chýbalo.

Španielsky reprezentant bol na ihrisku len 28 minút, no predviedol šesť obranných zákrokov. Viac ako traja záložníci hrajúci od začiatku a dvaja krajní obrancovia dokopy. Vyhral tiež sedem z deviatich duelov (78 percent). Fabinho vyhral len dva z ôsmich (25 percent) a Milner vyhral iba tri z 11 (27 percent).

Thiago musí nastúpiť proti Wolves. Klopp verí, že k dispozícii mu bude aj Fabio Carvalho. Naby Keita, ktorý si vážne poranil zadný stehenný sval, zostáva mimo hry, spoločne s trojicou Jordan Henderson, Curtis Jones a Alex Oxlade-Chamberlain.

Klopp je známy svojimi manažérskymi schopnosťami a teraz musia vystúpiť do popredia. Škody sa ešte dajú napraviť, ale zároveň tu panuje obava, že v súčasnosti je toho zlého veľmi veľa a času na nápravu veľmi málo.