PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Kto je Arthur Melo, nová posila záložnej formácie Liverpoolu

publikované pred rokom ~ čítanie na 4 minúty

Kto je Arthur Melo, nová posila záložnej formácie Liverpoolu

Bolo v stredu po polnoci, keď športový riaditeľ Liverpoolu Julian Ward oslovil taliansky Juventus, aby si dohodol podmienky príchodu Arthura Mela na Anfield.

Pár hodín predtým porazil tím Jurgena Kloppa Newcastle United 2:1 vďaka dramatickému víťaznému gólu Fabia Carvalha v posledných sekundách stretnutia. Pocit radosti manažéra však pokazila správa, že kapitán Jordan Henderson si poranil zadný stehenný sval a bude tak svojmu tímu nejaký čas chýbať.

Ukázalo sa, že to bol spúšťač pre Liverpool, aby konečne posilnil svoj vyčerpaný stred poľa. Klopp, Ward a prezident Fenway Sports Group Mike Gordon s tým plne súhlasili. Prizerať sa aktuálnej situácii už neprichádzalo do úvahy.

Brazílsky reprezentant prišiel do Liverpoolu na sezónne hosťovanie. 26-ročný hráč nebol v plánoch Massimiliana Allegriho a tak nad odchodom do Liverpoolu nemusel Arthur dlho premýšľať.

Juventus vo štvrtok neskoro večer zverejnil vyhlásenie, v ktorom uviedol, že poplatok za zapožičanie Arthura je 4,5 milióna eur a Liverpool bude mať opciu na jeho kúpu za 37,5 milióna eur na začiatku budúceho leta. Niektoré zdroje počas dňa však uvádzali, že dohoda bola nastavená iba na hosťovanie bez opcie na trvalý prestup.

Arthur, o ktorého sa zaujímali okrem iného aj Valencia a Sporting Lisabon, sa v kádri červených stretne s trojicou krajanov Alissonom, Fabinhom a Robertom Firminom, ktorých dobre pozná z reprezentačných zrazov. Verí, že toto bude jeho nový začiatok, ktorý potrebuje na oživenie svojej kariéry. Je nadšený z príležitosti hrať pod vedením Kloppa a má možnosť zabojovať o miesto v brazílskom kádri na majstrovstvách sveta v Katare.

Manažér Klopp o ďalšom posilňovaní kádra už neuvažoval, ale kríza v strede poľa spôsobená viacerými zraneniami hráčov zmenila jeho názor.

Liverpool má do stredu poľa vyhliadnutého Judea Bellinghama, ktorého ale Borussia Dortmund nechcela v lete predať, keďže už stratila Erlinga Haalanda. Červení veria, že budúci rok už anglického reprezentanta podpíšu za čiastku okolo 100 miliónov libier.

A tak vedenie červených hľadalo rýchly liek, najmä vzhľadom na skutočnosť, že Liverpool čaká päť zápasov v priebehu 15 dní v tomto mesiaci a potom deväť v priebehu 28 dní v októbri.

Naposledy, keď klub nakupoval unáhlene ku koncu prestupového obdobia, nevyplatilo sa mu to. Ozan Kabak a Ben Davies boli lacnými alternatívami, ale ani jeden z nich sa nedokázal výraznejšie presadiť. Ben Davies napokon v červenom drese neodohral ani jednu minútu.


Rozdiel oproti Arthurovi, ktorý má ešte tri roky do konca zmluvy v Juventuse, je však v tom, že má oveľa väčšie skúsenosti. Náborový personál Liverpoolu ho vníma ako hráča podobného Thiagovi. Je technicky nadaný a odolný voči tlaku.

V Taliansku ho kritizovali za to, že sa príliš veľa "hrá s loptou" a je príliš konzervatívny pri svojom pohybe. Tiež bojoval s viacerými zraneniami.

Jeho životopis je však určite pôsobivý. Hovoríme o hráčovi, ktorý vo svojej vlasti oslavoval víťazstvo v Copa Libertadores s Gremiom. Odmenou mu v roku 2018 bol prestup za 40 miliónov eur do Barcelony. Lionel Messi prirovnal jeho štýl k hre Xaviho a povedal: „Vždy chce loptu, hrať nakrátko a nestratiť ju.“

Arthur vyhral La Ligu a pomohol Brazílii k triumfu na Copa America 2019. Šéf národného tímu Tite povedal: „Vždy nájde najlepšie riešenie, ktorým všetkých prekvapí.“ Po tom, čo strelil štyri góly a pridal šesť asistencií v 72 zápasoch za Barcelonu, prestúpil v júni 2020 do Juventusu.

Bola to súčasť výmennej dohody s Miralemom Pjanicom, ktorý sa vydal opačným smerom. Juventus súhlasil so zaplatením 72 miliónov eur za Arthura v štyroch splátkach s potenciálnymi 10 miliónmi eur na bonusoch. Pjanic išiel opačným smerom za 60 miliónov eur v štyroch splátkach s potenciálnymi bonusmi v hodnote 5 miliónov eur.

Juventus napokon vykázal zisk 41,8 milióna eur, ale na ihrisku to nevyšlo ani jednému z klubov. Arthur sa môže pochváliť jedným gólom a jednou asistenciou v 63 zápasoch v drese starej dámy.

Jeho adaptačnému obdobiu v Turíne nepomohlo, že manažér Maurizio Sarri bol odvolaný krátko po tom, čo prišla porážka s Lyonom v osemfinále Ligy majstrov.

Andrea Pirlo, ktorý bol povýšený z tímu do 23 rokov do seniorskej funkcie, chcel hrať s Arthurom a Manuelom Locatellim v strede poľa. Arthur však buď nedokázal zostať fit alebo nevydržal hrať naplno celých 90 minút. Viac ako na ihrisku bojoval s membránou medzi holennou a lýtkovou kosťou na pravej nohe.

V sezóne 2020/21 sa vyskytli nejaké svetlé momenty, ako napríklad jeho výkon pri výhre 3:0 vonku s Barcelonou v Lige majstrov či pri víťazstve v Superpohári nad Neapolom. Bol však zodpovedný aj za obrovskú chybu, ktorá umožnila Beneventu uštedriť Juventusu ponižujúcu domácu porážku a bol vynechaný zo zostavy pre turínske derby po tom, čo porušil pravidlá COVID-19 tým, že išiel na večeru do domu tímového kolegu Westona McKennieho.

Pirlo napokon so svojim tímom skončil v ligovej tabuľke štvrtý, ale zdvihnutie Superpohára a triumf v Coppa Italia boli pre predsedu Andreu Agnelliho nedostatočné úspechy. V máji 2021 odvolal manažéra a priviedol späť Allegriho. Arthur vtedy podstúpil operáciu a bol mimo hry tri mesiace.


Po návrate odohral len 11 zápasov v lige, pričom Allegri chcel, aby bol jeho stred poľa oveľa robustnejší, čo podčiarkol podpis Denisa Zakariu. Mal pocit, že Arthur hru príliš spomaľuje.

Jeho agent začal v januári hľadať iné alternatívy a objavil sa záujem zo strany Arsenalu. Začiatkom tohto leta prebehli rozhovory s Valenciou a Sportingom, ale súťažne si Arthur nezahral futbal od mája.

Niektorí fanúšikovia Juventusu sa teraz škriabu na hlave a myslia si, že Arthur nemôže byť až taký zlý, ak ho chcú Klopp a Liverpool. Nebol práve on tým správnym hráčom pre Allegriho štýl? Nepodarilo sa manažérovi dostať z neho to najlepšie?

Iní veria, že mal svoju šancu, ale nevyužil ju. Nový stred poľa Juventusu s Paulom Pogbom, Fabiom Mirettim, Danielom Paredesom a Locatellim toho sľubuje oveľa viac.

Tak či onak, Arthur si zahral s Messim či Cristianom Ronaldom. Z Barcelony odišiel do Juventusu a teraz na Anfield. Nie je to žiaden zelenáč.

Pálčivou otázkou je, ako rýchlo sa dokáže prispôsobiť intenzite Premier League a či si dokáže udržať kondíciu a byť dlhodobo fit.

Finančne je to pre Liverpool nízkoriziková dohoda. Vzhľadom na problémy v strede poľa je to jedna z tých, ktorú však červení zúfalo potrebovali.