PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Ako kluby Premier League v lete nakupovali?

publikované pred 9 mesiacmi ~ čítanie na 2 minúty

Ako kluby Premier League v lete nakupovali?

Pozreli sme sa na letné transferové okno 2022 očami čísiel.

Rekordné výdavky

Počas krízy Covid, keď tímy hrali za zatvorenými dverami, odborník zo Sky Sports Gary Neville povedal: „Na úrovni Premier League budú zmluvy pre najlepších hráčov naďalej stúpať, ale v najbližších rokoch budú kluby oveľa rozumnejšie.“

„Priemernejší hráči budú musieť akceptovať menej lukratívne a kratšie zmluvy, aby zostali v hre. Kluby budú tvrdšie pri rokovaniach s hráčmi a agentmi kvôli stratám spôsobených pandémiou.“

Rýchly posun vpred o dva roky a kluby Premier League prekonali historický rekord v letných prestupových výdavkoch.

Kluby investovali rekordných 2,1 miliardy libier za nákup nových hráčov. Jednoznačne tak prekonali aj rok 2017, kedy štyri kluby prekonali hranicu 100 miliónov libier na nové posily.


Nákupy a predaje v letných transferových oknách v Premier League, Zdroj: Sky Sports

Kto najviac utrácal

Chelsea v lete investovala do nových tvárí takmer 300 miliónov libier. Celková čiastka 278,4 milióna libier prekonala ich vlastný rekord, ktorý modrí vytvorili pred dvoma rokmi.

Manchester United sa nákupom Antonyho dostal na čiastku 227,4 milióna libier. Ďalej nasleduje trojica West Ham (179,2 mil.libier), Tottenham (L172 mil.libier) a nováčik Nottingham Forest (157,3 mil.libier).

Obhajca trofeje Manchester City minul "iba" čiastku 128,8 miliónov libier, čo je však stále viac ako napríklad dvojica Newcastle (123 mil.libier) či Arsenal (121.5 mil.libier). Nad stomiliónovú hranicu sa prehupli aj Wolves s čiastkou 115,7 miliónov libier.


Výdavky klubov na nové posily v letnom transferovom okne 2022, Zdroj: Sky Sports

Na druhom konci tabuľky je Leicester, ktorý na jednu novú posilu minul iba 15 miliónov libier. Hlboko do vrecka nemuseli siahnuť ani Bournemouth (26 mil.libier), Crystal Palace (32 mil.libier), Brighton (34.5 mil.libier) či Brentford (54.7 mil.libier).

Kto najviac predával

Tu prišlo k prevratnej zmene. Najviac na predajoch hráčov totiž zarobil majstrovský Manchester City, ktorý si prilepšil o 178,8 miliónov libier, čo je podstatne viac ako druhý Brighton (115,3 mil.libier), či tretí Leeds (105 mil.libier).

Svoju klubovú kasu výraznejšie naplnili aj Leicester (75,9 milióna libier), Wolves (60,2 milióna libier) a rivali z Merseyside Everton (60 miliónov libier) a Liverpool (56 miliónov libier). Šesť klubov - Bournemouth, Crystal Palace, Fulham, Newcastle, Nottingham a Southampton - nezískali na predajoch hráčov žiadne peniaze.


Zisky klubov za predaj hráčov v letnom transferovom okne 2022, Zdroj: Sky Sports

Čisté výdavky

Všetky horeuvedené nákupy a predaje hráčov nás privádzajú ku konečnej tabuľke čistých výdavkov, v ktorej kraľuje londýnska Chelsea (228,4 mil.libier), ale iba tesne pred tímom Erika ten Haga (202,4 mil.libier). Na tretej priečke sa umiestnili kladivári z West Hamu (164,2 mil.libier).

Hlboko do vrecka museli siahnuť aj v Nottinghame Forest (157,3 mil.libier), Tottenhame (143,1 mil.libier), Newcastle (123 mil.libier) a Arsenale (98 miliónov libier). Iba štyri kluby v lete zaznamenali zisk - Brighton (80,8 mil.libier), Leicester (60,9 mil.libier), Manchester City (50 mil.libier) a Leeds (9,6 mil.libier).


Čisté výdavky klubov v letnom transferovom okne 2022, Zdroj: Sky Sports

Príchody hráčov

Najdrahším prestupom leta sa stal 22-ročný krídelník Ajaxu Antony, ktorý posilnil Manchester United za 86 miliónov libier. Na druhej priečke je Uruguajčan Darwin Nunez, ktorý do Liverpoolu prestúpil z Benficy za 85 miliónov libier. Za touto dvojicou je obranca Wesley Fofana, za ktorého Chelsea vyplatila Leicesteru 75 miliónov libier.

Nad hranicu 50 miliónov libier sa dostalo celkovo 11 hráčov.


Najdrahšie príchody hráčov v letnom transferovom okne 2022, Zdroj: Sky Sports

Odchody hráčov

Mnohé z vyššie uvedených mien figurujú aj v najdrahších výdavkoch, pričom najvyššie je trojica Fofana, Cucurella a Richarlison, ktorí menili pôsobisko v rámci anglickej Premier League. Na štvrtej priečke je Brazílčan Raphinha, ktorý sa sťahoval z Leedsu do Barcelony za 55 miliónoch libier.


Najdrahšie odchody hráčov v letnom transferovom okne 2022, Zdroj: Sky Sports