Newcastle United: Zabojujú straky túto sezónu o pohárovú Európu?

publikované pred rokom ~ čítanie na 3 minúty

Newcastle United: Zabojujú straky túto sezónu o pohárovú Európu?

Newcastle môže byť najbohatším futbalovým klubom sveta, ale toto prestupové leto je pre klub zatiaľ relatívne pokojné. Pod ambicióznym manažérom Howeom však majú straky len tie najvyššie ciele.

VPN365.EU

Straky v lete získali iba troch hráčov - priviedli brankára Nicka Popea z Burnley za 10 miliónov libier, stredného obrancu Svena Botmana z Lille za 31,9 milióna libier a hosťovanie Matta Targetta z Aston Villy zmenili na trvalý prestup za 15 miliónov libier.

Pod vedením šikovného manažéra Eddieho Howea sa Newcastle v druhej polovici minulej sezóny výrazne zmenil a nie je dôvod, prečo by straky nemali pokračovať v tejto stúpajúcej trajektórii.

Majitelia sú rozhodnutí míňať peniaze rozumne a sú si vedomí potreby dodržiavania pravidiel finančného fair play. Inými slovami, očakáva sa, že rekonštrukčné práce Howea budú oveľa viac evolúciou ako revolúciou.

Do klubu okrem hráčov prišiel bývalý technický riaditeľ FA a Brightonu Dan Ashworth a výkonným riaditeľom sa stal Darren Eales. Eales, absolvent práva na Cambridgi so skúsenosťami z West Bromwichu a Tottenhamu, prichádza z klubu MLS Atlanta, kde si jeho prácu veľmi cenili.

Ich vymenovanie zároveň umožní spolumajiteľke a riaditeľke klubu Amande Staveley, ktorá minulú sezónu viedla klub veľmi dobre, viac času sústrediť sa na ďalšie projekty.

Zatiaľ sa zdá, že Howe toto leto posilnil káder veľmi dobre. Z francúzskeho Lille prišiel žiadaný ľavonohý stredný obranca Sven Botman, z Burnley straky získali anglického brankára Nicka Popea, ktorý medzi žrďami nahradí Slováka Dúbravku a natrvalo klub posilnil ľavý obranca Matt Targett z Aston Villy. Howe by rád káder posilnil ešte ďalším útočníkom a záložníkom. V kádri však má množstvo talentov na čele so skúseným lídrom - pravým obrancom Kieranom Trippierom.

Špeciálne sa tešíme na výkony obrancu Botmana. Technicky dokonalý a fyzicky impozantný 22-ročný stredný obranca bol v hľadáčiku viacerých klubov. Špeciálne o jeho služby stál šampión Serie A milánske AC. Po odštartovaní svojej kariéry v akadémii Ajaxu sa Botman dokázal výrazne presadiť v Lille a už čoskoro by si mohol zahrať v drese seniorskej reprezentácie Holandska, kam už dostal pozvánku. Manažér sa teraz bude musieť rozhodnúť, kto bude Botmanov partner v strede obrany - Dan Burn, Fabian Schär alebo Jamaal Lascelles.

Kľúčovým elementom strák v aktuálnej sezóne by malo byť brazílske duo Joelinton a Bruno Guimaraes v strede poľa. Presun Joelintona na post stredopoliara sa ukázalo ako obrovský úspech. Po príchode do Newcastlu z Hoffenheimu v roku 2019 sa útočník výrazne trápil. Vo svojej prvej sezóne odohral všetkých 38 ligových zápasov, no skóroval iba dvakrát.

Fanúšikovia videli to najlepšie z 25-ročného hráča až v minulej sezóne, keď sa presunul do záložnej formácie. Joelinton nestriela veľa gólov - v minulej sezóne strelil v lige iba štyri - ale jeho vplyv na tím sa výrazne zvýšil. Odkedy Howe prevzal vedenie klubu, Joelinton urobil najviac obranných zákrokov (64) ako ktorýkoľvek iný hráč v klube. Z plachého útočníka sa stal tvrdo pracujúci stredný záložník.

Druhým hráčom v poradí, ktorý mal na konte najviac obranných zákrokov (47), bola práve januárová posila Bruno Guimaraes. Priviesť Guimaraesa na St James’ Park za 33,5 milióna libier bol od vedenia klubu skvelý ťah. Brazílsky reprezentant bol jedným z najlepších záložníkov v Ligue 1 a teraz tvorí s Joelintonom v systéme skvelú dvojičku. Očakáva sa, že Brazílčan bude naďalej žiariť v strede poľa.

Howe tiež potrebuje nájsť spôsob, ako skvelého, ale niekedy frustrovaného Allana Saint-Maximina, doviedol k väčšej vyrovnanosti výkonov. A tiež musí veriť, že jeho stredný útočník Callum Wilson, náchylný na zranenia, zostane fit a Joe Willock začne napĺňať svoj veľký potenciál.

Samotný manažér zožal v St James’ Park taký úspech, že fanúšikovia Newcastle pravdepodobne veria, že je schopný chodiť po rieke Tyne. Vedúci predstavitelia klubu sa zrejme mierne zachvejú, keď si spomenú, že Unai Emery bol ich pôvodnou prvou voľbou, aby nahradil Steva Brucea. Bývalého manažéra Bournemouthu totiž mali v zálohe len ako poistku.

Howe, veľký fanúšik skupiny A-ha, je inteligentým a takticky veľmi vyspelým manažérom. Na majiteľov urobil obrovský dojem, keď okamžite zdvihol výkony viacerých hráčov ako Schär či Joelinton.

Charizmatický 44-ročný muž o sebe hovorí, že je "trochu plachý a introvertný" a časť svojej dovolenky strávil "digitalizáciou svojich tréningov". Toto leto si zobral štrnásť dní voľna, aby so svojou manželkou a tromi synmi preskúmal západné pobrežie Spojených štátov a tiež sa venoval presťahovaniu svojej rodinu do nového domu na Tyneside.

Zdá sa, že na fanúšikov Magpies čakajú svetlé zajtrajšky a môžeme očakávať, že túto sezónu sa straky presunú do hornej polovice ligovej tabuľky, v ktorej by sa chceli usadiť na dlhší čas. Nie je dôvod, prečo by sa im to nemohlo podariť.