PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Čaká v nedeľu na Manchester City sláva alebo utrpenie?

publikované pred rokom ~ čítanie na 3 minúty

Čaká v nedeľu na Manchester City sláva alebo utrpenie?

Matematika je jasná - akékoľvek víťazstvo proti Aston Ville zabezpečí belasým ďalší titul v Premier League. História City však naznačuje, že to nemusí byť také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Do dnešného dňa Joleon Lescott nenávidí sledovať posledný zápas sezóny Premier League v sezóne 2011/12. Práve po jeho chybe, zlej obrannej hlavičke, ktorá umožnila Djibrilovi Cissému vyrovnať skóre zápasu zo strany Queens Park Rangers, vzniklo najvzrušujúcejšie vyvrcholenie sezóny v anglickom klubovom futbale.

A tak pre Lescotta spomienka na najväčší deň Manchesteru City vyvoláva množstvo rôznych emócií, z ktorých nie všetky sú príjemné. „Moc som si ten záver zápasu neužil,“ zveruje sa v dokumente, ktorý pripomína triumf City. „Chcel som, aby to bolo jasnejšie. Chcel som vyhrať 3:0.“

Pre fanúšikov City sa v roku 2012 bolesť po 44 vyčerpávajúcich rokoch zmenila v priebehu pár sekúnd na totálnu extázu, ktorej sa nikdy nič skutočne nevyrovná. Koľko fanúšikov City by sa však radšej postavilo na stranu Lescotta a zbavilo by sa tak strachu a horkých sĺz frustrácie a vzalo by si čisté a jednoduché víťazstvo 3:0? Koľkí by to urobili opäť túto nedeľu proti Aston Ville?

Blížime sa k posledným minútam sezóny 2021/22, ktorá bola divokou jazdou a čaká nás v nej posledná dramatická zápletka. Spoznajú zasa Citizens chuť utrpenia?

„Logika hovorí, že City tento zápas jednoducho nemôžu prehrať,“ povedal Peter Drury pred zápasom s QPR pred desiatimi rokmi. A teraz situácia vyzerá úplne rovnako. Pri všetkej organizácii a disciplíne zo strany tímu Stevena Gerrarda je takmer nemožné si predstaviť, že Citizens svojou intenzívnou a kvalitnou hrou nevydolujú zo zápasu všetky tri body.

Mužstvo City hrá navyše na svojom štadióne a môže ťažiť z celého týždňa prípravy na tento duel. Villa nastúpi na ihrisko necelých 72 hodín po tom, čo musela odohrať náročný remízový domáci zápas s Burnley. Papierovo teda City nemôže z tohto zápasu vyjsť naprázdno.

Ale - a vždy existuje nejaké ale - nikdy celkom neviete. Mentalita týchto zápasov môže byť jednoducho iná. Možno viac podobná finálovému duelu veľkého pohára ako ligovému zápasu. Pre reprezentatov z kádra City, čo je väčšina, to bude prvý celý týždeň bez zápasu od začiatku februára. Prestávka od rutiny, iný druh energie, čas na oddych, ale aj veľa času na premýšľanie.

Pre sériového víťaza Pepa Guardiolu bude boj o titul počas posledného kola do značnej miery neznámou skúsenosťou. Sedem z jeho deviatich ligových titulov v pozícii manažéra bolo spečatených ešte pred posledným kolom, pričom víťazné rozdiely sa pohybovali od štyroch do 19 bodov. Jeho tímy sú úspešné, pretože hrajú bez strachu z neúspechu. To je dôvod, prečo Guardiola obzvlášť oceňuje svojich hráčov, keď prehrávajú. Chce, aby mali pocit, že výsledok je zo všetkého najmenej dôležitý. Čo funguje skvele až do bodu, keď výsledok naozaj dôležitý je.

Dokonca aj jeho dva triumfy počas posledného kola neboli problematické. V roku 2010 jeho barcelonský tím hral s Realom Valladolid a na spečatenie titulu potreboval víťazstvo. V priebehu pol hodiny Katalánci viedli 2:0 a zápas ukončili pohodovou výhrou 4:0. Pred tromi rokmi v podobnej pozícii City prehrávalo 0:1 s Brightonom. V priebehu 83 sekúnd belasí vyrovnali a napokon presvedčivo vyhrali 4:1. Lekcia pre City: ak chcú zápas "uzavrieť", tak by to mali spraviť čo najrýchlejšie. V opačnom prípade sa ocitnú na území Lescotta: dav na štadióne stíchne, hráčov sa zmocní nervozita a každý protiútok Villans ich bude bolieť.

Villa, samozrejme, bude mať svoju vlastné motivácie. Villans i Citizens doteraz získali sedem ligových titulov a víťazstvo City by manchesterský klub posunulo na piate miesto historickej tabuľky práve pred klub z Birminghamu. Gerrard by bol určite spokojný, ak by mal podiel na zisku titulu pre svoj milovaný Liverpool. A fanúšikovia Villans by nechceli nič iné, ako vidieť Jacka Grealisha, hráča, ktorý ich opustil, aby vyhrával trofeje v belasom drese, ukončiť sezónu s prázdnymi rukami.

To je dôvod, prečo, napriek všetkým rečiam o tímoch, ktoré "nemajú o čo hrať", je širší obraz často oveľa komplexnejší. Mohli by Wolves šokovať Liverpool? Tím Bruna Lagea podával v posledných týždňoch dosť nevyrovnané výkony, ale ich remíza 2:2 na Stamford Bridge ukázala, že favorita dokážu prekvapiť. Vlkov čaká náročné leto a Lage už avizoval, že niektorí hráči hrajú o svoju budúcnosť v klube.

Okrem toho, keď sa zapojíte do takéhoto dôležitého zápasu, tak sa zvykne naštartovať základná druhová hrdosť. Wolves s červenými desaťkrát za sebou v Premier League prehrali, ale v polovici prípadov iba najtesnejším rozdielom a posledné dva vzájomné zápasy červení vyhrali 1:0.

Liverpool sa tak musí pozerať iba na svoj zápas, ktorý musí zvládnuť. Samotný Klopp sa vyjadril, že by bolo voči vlkom "neúctivé", ak by na tlačovej konferencii riešil zápas svojho rivala z Manchesteru. A má pravdu.

Titul si za odvedené výkony v tejto sezóne určite zaslúžia oba kluby. Kto sa napokon bude tešiť a kto odíde s prázdnymi rukami? Odpoveď sa dozvieme v nedeľu krátko pred devätnástou hodinou...