Kluby Premier League sa obávajú "nerealizovateľnej" reformy Ligy majstrov

publikované pred 2 rokmi ~ čítanie na 2 minúty

Kluby Premier League sa obávajú "nerealizovateľnej" reformy Ligy majstrov

Návrhy na reformu Ligy majstrov, s cieľom zvýšiť počet zápasov o 125 na 225, môžu viesť k tomu, že niektoré duely sa budú musieť odohrať cez víkendy. Kluby Premier League veria, že počet zápasov sa zníži na 189.

Doména na predaj

Doteraz existovala dohoda s UEFA, že medzi zápasmi Ligy majstrov a zápasmi Premier League by nemalo dôjsť k žiadnemu stretu, pričom víkendy sú vyhradené pre ligové či domáce pohárové zápasy.

Sky Sports News však uviedol, že existujú obavy, že plány UEFA budú neuskutočniteľné a môže to viesť k tomu, že európske a domáce zápasy sa budú prekrývať. Najmä ak sa presadí návrh, aby sa od roku 2024 v základnej fáze (doteraz pod označením ako skupinová fáza) Ligy majstrov odohralo až 10 zápasov. Aktuálne sa hrá šesť.

UEFA sa už zaviazala od roku 2024 rozšíriť Ligu majstrov z 32 na 36 klubov. Minulý mesiac to schválili bez väčších fanfár na zasadnutí výkonného výboru.

Kluby Premier League v súčasnosti lobujú len za dva extra zápasy na jeden tím v základnej fáze, namiesto navrhovaných štyroch. Tým by sa celkový počet zápasov v základnej fáze zvýšil na osem.

Podľa súčasného systému sa hrá v Lige majstrov za sezónu celkovo 125 zápasov. Ak sa základná fáza turnaja rozšíri o osem zápasov na tím, znamenalo by to o 64 zápasov viac - celkovo 189 (nárast o 50 percent). Ak by sa však odohralo až 10 zápasov, viedlo by to ku 100 ďalším odohraným duelom (celkovo 225 za sezónu). A to je až 80-percentný nárast.

Niektorí predstavitelia klubov uviedli, že takéto veľké rozšírenie by mohlo viesť k poklesu príjmov UEFA, pretože vysielatelia v celej Európe by mohli byť odradení od uchádzania sa o televízne práva. Pravidlá UEFA totiž diktujú, že vysielatelia, ktorí získajú práva, musia vysielať všetky zápasy a nie iba vyberať zápasy tých najlepších klubov.

Očakáva sa, že nový "švajčiarsky formát", ktorý UEFA navrhla, bude budúci mesiac ratifikovaný jej výkonným výborom. Aj keď medzi európskymi predstaviteľmi sa ozývajú hlasy, že UEFA môže byť nútená ku kompromisu.

Plány zahŕňajú 36 klubov v jednej konferencii (lige), pričom každý tím bude vyžrebovaný tak, aby hral s ôsmimi alebo desiatimi rôznymi súpermi na základe koeficientu UEFA. Až do vyraďovacej fázy sa už nebudú hrať zápasy doma a vonku proti rovnakému súperovi, ale päť zápasov klub odohrá doma a päť zápasov odohrá vonku, a to vždy s rôznym súperom.

Najlepších 16 tímov konferencie potom postúpi do vyraďovacej fázy, kde formát zostane rovnaký ako teraz.

V Európe existujú obavy, že UEFA sa podriaďuje elitným anglickým klubom tým, že im ponúka stále viac miest v Lige majstrov na úkor menších futbalových krajín. V súčasnosti sa majstri 44 európskych krajín musia predkvalifikovať do Ligy majstrov, aby mali šancu zahrať si v skupinovej fáze súťaže.