PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Trojici Salah, Mane a Firmino končí kontrakt s Liverpoolom o 18 mesiacov. Kto zostane a kto odíde?

publikované pred rokom ~ čítanie na 4 minúty

Trojici Salah, Mane a Firmino končí kontrakt s Liverpoolom o 18 mesiacov. Kto zostane a kto odíde?

Virgil van Dijk, Alisson, Fabinho, Trent Alexander-Arnold, Robertson a Jordan Henderson podpísali lukratívne predĺženia svojich kontraktov, no v ofenzíve červených sú ešte tri záležitosti, ktoré musí odchádzajúci športový riaditeľ Michael Edwards vyriešiť, kým svoju štafetu odovzdá ďalej.

Zbožňovaná trojka prednej línie červených v zložení Salah, Mane a Firmino zohrala kľúčovú rolu Kloppovho výberu pri triumfe v Lige majstrov či v Premier League. Títo traja muži strelili za klub ohromujúcich 346 gólov.

Keď po budúcej sezóne vypršia ich súčasné zmluvy, Salah, Mane a Firmino budú mať 31 rokov.

Kým Salah a Mane hrávajú pravidelne, Firmino už stratil miesto v základnej zostave, keď červení v lete 2020 podpísali Dioga Jotu, ktorý je o päť rokov mladší ako Brazílčan.

Liverpool nemôže trojici ponúknuť obrovské kontrakty, aby si ich všetkých troch udržal do veku 34 alebo 35 rokov. Nemalo by to pre klub z Anfieldu zmysel. Zároveň je ale potrebné rozložiť ich prípadné odchody v čase. Počas toho istého transferového okna sa nemôžete pokúsiť nahradiť Salaha, Maneho i Firmina.

Je jasné, že udržanie služieb Salaha bolo prioritou klubu od začiatku tejto sezóny a tak to aj zostáva. Klopp nedávno prezradil, že s egyptským zakončovateľom prebehli "naozaj dobré rozhovory o novom kontrakte".

Ide o zložité vyjednávanie, najmä vzhľadom na skutočnosť, že pôjde o najdrahšie predĺženie zmluvy v histórii klubu. Liverpool akceptuje, že bude musieť prelomiť strop svojej súčasnej mzdovej štruktúry, aby si Salaha udržal.

„Rád by som tu zostal až do posledného dňa svojej futbalovej kariéry, ale nemôžem o tom veľa povedať, nie je to v mojich rukách. Záleží na tom, čo chce klub, a nie ja,“ povedal v októbri Salah.

Egypťan predvádza v tejto sezóne skvelé výkony a v Premier League skóroval alebo asistoval každých 67 minút jeho pobytu na ihrisku.

Už v tejto sezóne sa Salah vyšplhal na desiate miesto v klubovom rebríčku strelcov. Od svojho príchodu z Ríma za 43,9 milióna libier v lete 2017 sa môže pochváliť gólom za Liverpool každých 128 minút. Ian Rush (gól každých 164 minút), Roger Hunt (154), Gordon Hodgson (141), Billy Liddell (211), Steven Gerrard (310), Robbie Fowler (153), Kenny Dalglish (260), Michael Owen (148) a Harry Chambers (202) sú mená, ktoré sú pred ním, pokiaľ ide o celkový počet gólov. Ani jeden z nich však nestrielal svoje góly s takou kadenciou.

Ak si chcete udržať to najlepšie na planéte, musíte patrične zaplatiť. Plat povedzme 400 000 libier týždenne by pre Liverpool predstavoval záväzok 83,2 milióna libier v priebehu štyroch rokov. To je veľa peňazí, ale skúste ísť na prestupový trh a nahradiť Salaha s takýmto rozpočtom. Je to prakticky nemožné.

Ďalším aspektom celej ságy je otázka - kam inam by mohol Salah ísť? Fanúšikovia Liverpoolu ho milujú, perfektne sa hodí do Kloppovho štýlu hry a usadil sa v Cheshire s manželkou Magi a dcérami Makkou a Kayan. Pred rokom na otázku madridského denníka AS, či by sme ho mohli v budúcnosti vidieť hrať v Španielsku, odpovedal: „Prečo nie? Nikto nevie, čo sa stane v budúcnosti, možno jedného dňa...“

Ale lákadlo La Ligy už nie je také veľké ako kedysi. Real Madrid aj Barcelona majú finančné obmedzenia. Prvý z nich sa sústredí na posilnenie svojho útoku podpísaním Kyliana Mbappeho, ktorý by sa mal stať voľným hráčom počas budúceho leta, kedy mu vyprší zmluva s PSG. Barca sa nachádza vo veľkom chaose a v budúcej sezóne si možno ani nezahrá v Lige majstrov.

Jediné ďalšie dva kluby, ktoré by si reálne mohli dovoliť prilákať hráča jeho kalibru, sú PSG a Manchester City.

Budúcnosť Salaha ovplyvní aj budúcnosť jeho parťákov z útoku - Maneho a Firmina.

Mane, ktorý bude mať v apríli 30 rokov, je o dva mesiace starší ako Salah. Jeho agent Bjorn Bezemer sa stará aj o záložníka Liverpoolu Nabyho Keitu, ktorému kontrakt s červenými končí tiež o 18 mesiacov. Ľudia, ktorí sú oboznámení so situáciou, trvajú na tom, že s Manem sa momentálne v súvislosti s rozhovormi o novom kontrakte "nič nedeje".

Senegalský reprezentant je uvoľnený a medzi ním a klubom nevládne žiadne napätie. Jeho vzťah s Liverpoolom je silný a rád počká do konca sezóny, kým sa bude zaoberať svojou ďalšou budúcnosťou. Momentálne sa sústredí na Africký pohár národov, ktorý sa začne budúci mesiac v Kamerune.

To isté platí aj pre Firmina, najstaršieho z celej trojice. Brazílčan mal v októbri 30 rokov a jeho bilancia deviatich gólov vo všetkých súťažiach v sezóne 2020/21 bola najnižšia v jeho kariére v červenom drese, ktorá sa začala ešte pod vedením Brendana Rodgersa v lete 2015. V tejto sezóne má zatiaľ na konte šesť presných zásahov, ale výrazne ho obmedzujú zranenia. Svoju šancu tak na sto percent využil produktívny Jota.

Firmino má z tohto tria najnižšiu transferovú hodnotu a to sa bude brať do úvahy, keď sa v lete bude rozhodovať o hráčoch, ktorým o rok končí kontrakt. Budete počúvať ponuky alebo riskovať, že stratíte hráča úplne zadarmo?

Okrem Salaha, Maneho, Firmina a Keitu končí zmluva na konci budúcej sezóny aj Alexovi Oxlade-Chamberlainovi.

V nedávnej minulosti už z klubu zadarmo odišla dvojica Emre Can a Wijnaldum. Fenway Sports Group ukázala, že nemá problém nechať odísť hráčov zadarmo, ale musí to mať futbalový aj obchodný zmysel. Získať peniaze predajom je užitočné len vtedy, ak dokážete nájsť primeranú náhradu za prijateľnú cenu v tom istom transferovom okne.

Liverpool musí v najbližších rokoch osviežiť svoj tím. Musí byť "bezohľadný" a niektorým veľkým menám zamávať na rozlúčku. Kloppova misia vybudovať druhý skvelý tím ešte predtým, ako v lete 2024 odíde, pokračuje ďalej. Okolo Salaha však musí nastať zmena a najbližšie mesiace budú kľúčové.