PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

TOP 25 najbohatších majiteľov anglických klubov (2.časť)

publikované pred 2 rokmi ~ čítanie na 5 minút

TOP 25 najbohatších majiteľov anglických klubov (2.časť)

Nie je prekvapením, že väčšina anglických klubov je v rukách zahraničných miliardárov. Ešte nedávno bol na čele rebríčka najbohatších majiteľov neohrozene šejk Mansour bin Zayed Al Nahyan, ktorý je majiteľom obhajcu trofeje Manchester City. Situácia sa však radikálne zmenila potom, čo Newcastle získali noví saudskoarabskí majitelia. Verejný investičný fond Saudskej Arábie má odhadovanú hodnotu čistého majetku o neuveriteľných 300 miliard libier vyššiu ako je tomu v prípade vlastníka Citizens.

VPN365.EU Pri každom klube v zátvorke uvádzame odhadovanú hodnotu čistého majetku majiteľov klubu a krajinu pôvodu majoritného akcionára.

Prečítajte si tiež
12. Tottenham, Premier League – Joe Lewis, Daniel Levy (4,9 miliardy dolárov, Anglicko)Anglická národná investičná spoločnosť, v ktorej Lewis vlastní 70,6 percenta, kúpila kontrolný podiel v Tottenhame v roku 2001 od Alana Sugara.

Je hlavným investorom v Tavistock Group, ktorá vlastní viac ako 200 spoločností od športových tímov, energetických spoločností, reštaurácií a luxusných nehnuteľností.

Minoritným akcionárom je Daniel Levy (30 percent), ktorého otec Barry bol majiteľom maloobchodnej značky s odevmi Mr Byrite (neskôr premenovaný na Blue Inc). Levy bol tiež súčasťou investičného konzorcia s názvom ENIC International Ltd, ktorý sa špecializoval na šport (najmä futbal), zábavu a médiá. Predsedom Spurs je od roku 2001.

11. Crystal Palace, Premier League – Steve Parish, Joshua Harris, David S. Blitzer (5,7 miliardy dolárov, Anglicko)Steve Parish začal svoju kariéru v počítačovej grafike. Kúpil podiel v spoločnosti s názvom Adplates Ltd, neskôr prevzal kontrolu nad podnikom a premenoval ho na Tag Worldwide. Z londýnskeho podniku vybudoval globálnu spoločnosť s 2 800 zamestnancami v 13 krajinách sveta. V roku 2011 predal firmu Willliamovi Leovi zo skupiny Deutsche Post DHL.

Americkí investori David Blitzer and Josh Harris vstúpili do klubu v decembri 2015 a každý z nich získal podiel 18 percent. Obaja sú tiež akcionármi amerických klubov New Jersey Devils (NHL) a Philadelphia 76ers (NBA). Harris je tiež spoluzakladateľom spoločnosti Apollo Global Management, jednej z najväčších investičných firiem na svete.

10. Fulham, Championship - Shahid Khan (7,9 miliardy dolárov, Pakistan / USA)Pakistansko-americký miliardár Khan je majiteľom americkej automobilovej spoločnosti Flex-N-Gate. V roku 2021 ho Forbes zaradil medzi stovku najbohatších Američanov. Okrem Fulhamu vlastní aj klub Jacksonville Jaguars v National Football League.

Flex-N-Gate mal v roku 2019 okolo 25 tisíc zamestnancov a 69 výrobných závodov v USA, Číne, Argentíne, Španielsku, Francúzsku, Nemecku, Mexiku a Kanade.

Londýnsky klub získal v júli 2013 od Mohameda Al Fayeda za čiastku okolo 150 až 200 miliónov libier.

9. Arsenal, Premier League – Stan Kroenke (8,2 miliardy dolárov, USA)Kroenke si v roku 1974 zobral za ženu Annu Walton, dedičku obchodného reťazca Walmart. V roku 1983 založil realitnú developerskú firmu Kroenke Group, ktorá postavila viacero obchodných centier a bytových domov.

O Arsenal sa prvýkrát začal zaujímať už v roku 2007 a majoritnú kontrolu v klube získal v roku 2011.

Kroenke tiež vlastní klub NFL Los Angeles Rams, ktorý sa do kalifornského mesta vrátil v roku 2016 zo St Louis. Jeho spoločnosť Kroenke Sports & Entertainment tiež zastrešuje tímy Denver Nuggets (NBA), Colorado Avalanche (NHL), Colorado Rapids (Major League Soccer), Colorado Mammoth (National Lacrosse League), Los Angeles Gladiators (Overwatch League) a Los Angeles Guerrillas (Call of Duty League).

8. Barnsley, Championship - Chien Lee, Paul Conway (9,1 miliardy dolárov, USA)Chien Lee je čínsko-americký podnikateľ, investor a majiteľ viacerých športových klubov. Je známym investorom v európskom futbale. Do jeho portfólia patria európske kluby Barnsley F.C. (Anglicko), FC Thun (Švajčiarsko), K.V. Oostende (Belgicko), AS Nancy (Francúzsko), Esbjerg fB (Dánsko), FC Den Bosch (Holandsko) a v minulosti tiež OGC Nice (Francúzsko).

Lee je zakladateľom a predsedom súkromnej investičnej spoločnosti NewCity Capital.

Financial Times uviedol, že Lee zdokonalil systém Moneyball a The Wall Street Journal nazval Leeho futbalovú cestu na Ostrovoch ako "experiment Moneyball v anglickom futbale".

7. Wolves, Premier League – Guo Guangchang (9,14 miliardy dolárov, Čína)Guangchang prevzal klub v roku 2016 a do rozvoja Wolves investoval významnú čiastku.

Je predsedom obrovskej spoločnosti Fosun Group, ktorá pôsobí vo viac ako 20 krajinách sveta a má viac ako 76 tisíc zamestnancov. Investuje do poisťovníctva, farmácie, zdravotníctva, nehnuteľností, ocele, baníctva, maloobchodu, služieb a financií.

6. Stoke City, Championship - The Coates (9,4 miliardy dolárov, Anglicko)Rodina Coatesových vlastní veľmi známu a obľúbenú anglickú stávkovú kanceláriu bet365. Predsedom hrnčiarov je Peter Coates, ktorý v šesťdesiatych rokoch založil Stadia Catering a v roku 1983 spustil Signal Radio.

bet365 bola založená v roku 2000 a postupne sa z nej stala jedna najväčších svetových platforiem zaoberajúcich sa online hazardnými hrami.

Majoritným akcionárom Stoke sa Peter Coates stal ešte v roku 1986. V roku 2006 odkúpila rodina klub za čiastku 1,7 milióna libier.

5. Aston Villa, Premier League – Nassef Sawiris (10,4 miliardy dolárov, Egypt)Sawiris sa stal majiteľom Villans v júli 2018, keď získal 55 percent akcií klubu od podnikateľa Tonyho Xiu.

Pochádza z jednej z najbohatších egyptských rodín a vlastní množstvo stavebných a strojníckych spoločností.

Sawiris je druhým najbohatším Afričanom, žije v Londýne a rezidenciu má aj v New Yorku.

4. Chelsea, Premier League – Roman Abramovič (14,5 miliardy dolárov, Rusko / Izrael)Abramovič kúpil londýnsku Chelsea v roku 2003 za 140 miliónov libier a neváhal do klubu investovať veľké peniaze. Pod jeho vedením získali modrí päť titulov v Premier League a dva triumfy v Lige majstrov.

Ruský miliardár v roku 2005 predal svoj podiel v ruskej spoločnosti Gazprom a vlastní podiely vo viacerých oceliarskych a niklových spoločnostiach.

Abramovič má aj izraelské občianstvo a podľa Forbes je druhým najbohatším človekom v Izraeli a jedenástym najbohatším človekom v Rusku.

3. Queens Park Rangers, Championship - Tony Fernandes, Lakshmi Mittal (15,5 miliard dolárov, Malajzia)Fernandes je podnikateľ z Malajzie. Je zakladateľom Tune Air Sdn. Bhd., ktorý predstavil obyvateľom Malajzie prvú lacnú leteckú spoločnosť AirAsia s heslom "teraz môže lietať každý". Fernandesovi sa podarilo premeniť AirAsia, zlyhávajúcu komerčnú leteckú spoločnosť prepojenú s vládou, na veľmi úspešnú verejne kótovanú nízkonákladovú leteckú spoločnosť. Je tiež vlastníkom Caterham Group, materskej spoločnosti britského výrobcu automobilov Caterham Cars.

18. augusta 2011, iba tri mesiace po návrate Queens Park Rangers do Premier League po 15-ročnej absencii, sa Fernandes stal majoritným akcionárom jazdcov, keď od Bernieho Ecclestonea získal 66-percentný podiel v klube.

20-percentný podiel v klube od decembra 2007 vlastní aj indický oceliarsky magnát Lakshmi Mittal.

2. Man City, Premier League – Sheikh Mansour (22 miliard dolárov, Spojené arabské emiráty)Mansour je zástupcom premiéra v Spojených arabských emirátoch a nevlastným bratom aktuálneho prezidenta tejto krajiny Khalifu bin Zayeda Al Nayhana.

Je predsedom International Petroleum Investment Company, má podiel v spoločnosti Virgin Galactic a je majiteľom Abu Dhabi Media Investment Corporation.

Mansour prevzal City v roku 2008 a jeho investície priniesli belasým päť ligových titulov.

1. Newcastle, Premier League – Saudskoarabský verejný investičný fond (320 miliard dolárov, Saudská Arábia)Saudskoarabský verejný investičný fond prevzal klub za 305 miliónov libier a hodnota čistého majetku konzorcia je priam astronomická.

Za konzorciom je korunný princ Saudskej Arábie, Mohammad Bin Salman, ktorý je druhou najdôležitejšou osobou v krajine po kráľovi.

36-ročný Salman je tiež ministrom obrany, zástupcom premiéra a iba jeho osobný majetok má hodnotu minimálne 2,5 miliardy libier.

10-percentné podiely v klube získali spoločnosti RB Sports & Media (David Reuben a Simon Reuben) a PCP Capital Partners (Amanda Louise Staveley).