Deloitte Football Money League 2021

publikované pred 3 rokmi ~ čítanie na 2 minúty

Deloitte Football Money League 2021

24. vydanie futbalovej finančnej ligy od spoločnosti Deloitte nám opäť prináša rebríček klubov, ktoré generujú najvyššie príjmy vo futbalovom svete. Do top dvadsiatky sa tento rok dostalo sedem zástupcov Premier League.

VPN365.EU

Tohtoročné vydanie Football Money League (FML) uvádza, že najlepších dvadsať klubov si pripísalo príjmy vo výške 8,2 miliardy eur, čo je priemer 408 miliónov eur na každý klub. Ide o medziročný pokles o 12%, keď minulý rok top dvadsiatka klubov vygenerovala príjmy 9,3 miliardy eur (priemer 464 miliónov eur na klub). Napriek tomu je príjem klubov z tohtoročnej Money League tretím najvyšším číslom v histórii tohto rebríčka.

Kumulatívny pokles výnosov (1,1 miliárd EUR) bol predovšetkým výsledkom zníženia výnosov z televíznych práv o 937 miliónov eur (pokles o 23%). Tržby v deň zápasu klesli o 257 miliónov eur (pokles o 17%), čo samozrejme spôsobil hlavne nástup Covid-19. Komerčné príjmy sa však zvýšili o 82 miliónov eur (nárast o 2%).

Iba dva kluby si v tohtoročnom vydaní FML svoje príjmy dokázali vylepšiť - ruský FC Zenit Petrohrad a anglický Everton FC. Z 18 klubov, ktoré zaznamenali pokles tržieb, sedem pokleslo o menej ako 10%, pri desiatich došlo k poklesu tržieb medzi 11% až 20% a v jednom prípade došlo k poklesu o viac ako 20%. Ide o dramaticky odlišnú situáciu ako v predchádzajúcom roku, keď iba dva kluby v FML zaznamenali pokles výnosov (oba o menej ako 10%).

Futbalová finančná liga 2021 od Deloitte

Nižšie si môžete pozrieť aktuálny rebríček klubov s najvyššími príjmami podľa FML.

Vľavo sa nachádza rebríček klubov s najvyššími príjmami v sezóne 2019/20, vpravo pre porovnanie minuloročný rebríček v sezóne 2018/19. Čísla v krúžkoch zľava uvádzajú poradie klubu, posun oproti predchádzajúcemu roku (graficky i číselne) a percentuálny posun v príjmoch klubu. Ak je hodnota uvedená v zátvorke, tak ide o pokles, v opačnom prípade ide o rast.


Z top dvadsiatky vypadol z anglických klubov West Ham United, ktorého sme v minulej sezóne registrovali na osemnástej priečke. Teraz však spadol až na 26. priečku, keď ho z anglických klubov predbehol aj Crystal Palace (25.).

O jednu priečku si pohoršil Manchester United, ktorého z top trojky vytlačil mníchovský Bayern. Spôsobila to hlavne neúčasť červených diablov v Lige majstrov.

Naopak, do top päťky sa prvýkrát od sezóny 2001/02 prebojoval Liverpool FC, ktorý ukončil 30-ročné čakanie na ligový titul a triumfoval v UEFA Super Cup-e i v FIFA Club World Cup-e.

Šiestu priečku si naďalej drží Manchester City a to hlavne vďaka výraznému navýšeniu komerčných príjmov, keď belasí podpísali nové kontrakty so spoločnosťami Puma, Nike a Marathonbet.

Pozíciu si vymenili dva londýnske kluby - Chelsea FC a Tottenham Hotspur. Chelsea je aktuálne na ôsmej a severolondýnsky klub na deviatej priečke. Jedenástu priečku si udržali kanonieri z Arsenalu, hlavne vďaka novej zmluve so spoločnosťou adidas.

Posledným anglickým zástupcom je sedemnásty Everton FC, ktorý si polepšil o dve priečky a ako jeden z dvoch klubov dokonca vylepšil svoje príjmy spred roka. Karamelky zdvojnásobili svoje komerčné príjmy z 37,2 na 76 miliónov libier. To je najvyšší nárast (104%) v tejto oblasti zo všetkých 20 klubov.

Klub ťažil z nových zmlúv so svojimi partnermi (Umbro a Fanatics) a tiež z jednorázovej opcie 30 miliónov libier od USM Holdings za práva na pomenovanie nového štadióna.

Kompletný detailný report Football Money League 2021 si môžete stiahnuť zadarmo priamo zo stránok spoločnosti Deloitte.