PremierLeague.sk

PremierLeague.sk

Nahrávam...

Aktuálna sezóna Premier League prepisuje historické štatistiky

publikované pred 2 rokmi ~ čítanie na 2 minúty

Aktuálna sezóna Premier League prepisuje historické štatistiky

Cez víkend sa odohralo prvé kolo po 12 rokoch, v ktorom ani jeden klub z tzv. top šestky (City, United, Chelsea, Tottenham, Arsenal, Liverpool) nebodoval naplno.

Nepredvídateľná. Zdá sa, že to je asi najlepšie slovo, ktoré opisuje sezónu 2020/21 najvyššej anglickej súťaže. Po 12 odohraných kolách je jasné, že pôjde o skutočne najotvorenejšiu sezónu Premier League v histórii.

Už v sobotu vo forme hrajúca Chelsea stratila všetky body na pôde Evertonu a v manchesterskom derby sa zrodila iba bezgólová remíza.

V nedeľu sa pridali aj Tottenham, ktorý stratil dva body na pôde Crystal Palace, a Liverpool, ktorý prekvapujúco iba remizoval na pôde podpriemerného Fulhamu.

Všetko zavŕšil Arsenal, ktorý na domácom Emirates prehral s trápiacim sa Burnley.

Tabuľka Premier League je tak extrémne vyrovnaná, keď tím na prvej a trinástej priečke delí iba osem bodov.

Spurs sú aktuálne na prvej priečke so ziskom 25 bodov, čo je najnižší počet získaných bodov lídra tabuľky po 12 odohraných kolách v celej histórii súťaže.

Pred desiatou Aston Villou majú kohúti náskok iba sedem bodov. Aj toto číslo prepisuje historické štatistiky súťaže a to nemôžeme zabudnúť na to, že Villans ešte majú k dispozícii dve dohrávky s Manchesterom City a Newcastlom.

Od sezóny 1992/93, teda za celých 28 rokov existencie súťaže, ešte nikdy nebola tabuľka Premier League takáto vyrovnaná.

Iba v sezóne 1997/98 mal na konte Manchester United iba 25 bodov, ale jeho náskok na desiatu priečku bol deväť bodov. V sezóne 2001/02 mal Liverpool sedembodový náskok pred Blackburnom, ale Rovers odohrali o dva zápasy viac ako červení.


Tmavomodrá = bodový zisk lídra tabuľky po 12. kolách, svetlomodrá = náskok lídra tabuľky na desiatu priečku

Zhustený kalendár v dôsledku COVID-19 si vyberá svoju daň. Keď si k tomu pripočítame tri reprezentačné prestávky, zápasy Ligového pohára a samozrejme európske pohárové súťaže, tak veľa času na tréningy a regeneráciu tímov nezostáva.

Tottenham odohral za 13 týždňov až 22 zápasov. Ich nedeľňajší súper Crystal Palace iba 13. Liverpool, ktorému pre zranenia vypadáva z kádra jeden hráč za druhým, odohral doteraz 21 duelov, jeho súper Fulham iba 15.

„Možno to bol víkend, keď sme to všetci tak trochu pocítili,“ vyhlásil manažér Liverpoolu Jurgen Klopp po remíze na Craven Cottage.

Čo nám tieto štatistiky hovoria? Veľmi jednoduchú vec - predikovať šampióna v tejto sezóne Premier League je zložitejšie ako kedykoľvek v minulosti.

Manchester City - ktorý je na deviatej priečke a šesť bodov od prvej priečky - zostáva naďalej favoritom stávkových kancelárií na zisk ligového titulu v tejto sezóne Premier League.

Tottenham, Liverpool a Chelsea veria, že v tejto neobyčanej sezóne dokážu uspieť. V malý zázrak veria aj fanúšikovia Leicesteru či Southamptonu. Zabúdať nemôžeme ani na Everton a samozrejme Manchester United.

Všetky z menovaných klubov sa však v tejto sezóne nevyhli viacerým výrazným zakopnutiam.

Fanúšikovia kohútov zrejme nebudú radi spomínať na vyrovnávajúce góly Newcastle či West Hamu v posledných minútach zápasu. Podporovatelia červených zasa určite tak skoro nezabudnú na debakel 2:7 na pôde Aston Villy.

Leicester dokázal prevalcovať Manchester City, ale zároveň doma prehral s trojicou West Ham, Villa a Fulham. Pre Manchester United je aktuálne domáci Old Trafford skôr Theatre of Screams, keď Crystal Palace i Tottenham tam zaznamenali historické víťazstvá.

A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

V stredu nás čaká šláger na Anfielde medzi druhým Liverpoolom a prvým Tottenhamom. Červení doma neprehrali 65 zápasov za sebou, 31 z posledných 32 vyhrali.

Pri aktuálnom priebehu súťaže veľa šťastia pri tipovaní...